Dallas Stars czWeblog Dallas Stars
Blog o Dallas Stars, NHL a ledním hokeji
 

 13. 4. 08 Ohlédnutí za prvními dvěma zápasy čtvrtfinále  D. Brunclík

Rád bych se s Vámi podělil o některé své postřehy a dojmy z prvních dvou zápasů s Anaheimem.

Stars vyhráli úvodní dva zápasy série, což se jim už hodně dlouho nepovedlo. Vyšly nad očekávání dobře. Nejen výsledkově, ale i herně. Předčili Ducks snad úplně ve všem kromě počtu trestných minut.

Taktika

Předně, nedovolujeme Anaheimu hrát jejich hru. Anaheim je týmem, který hraje velmi tvrdě, agresivně, na hraně a občas i za ní. Stars hned v prvním zápase ukázali, že vyloučení jsou schopni trestat. Ducks museli ve druhém zápase začít hrát úplně jinak a i když hráli hodně do těla, záludností a šarvátek se tentokrát již raději vyvarovali, průchod všemu pak dali až za rozhodnutého stavu. Hvězdy hrály hodně s pukem, měly rychlý přechod do útoku, eliminovaly typický prvek hry Ducks-agresivní forchecking. Na Kachnách byla v obou zápasech vidět obrovská frustrace. Dokonce i Scott Niedermayer dohrával souboje i po odpískání, pošťuchoval se, zkrátka si vybíjel frustraci. Obrázek velmi zřídka k vidění. Užívejme si ho, dokud je čas.

Všechny formace Dallasu umí i útočit, i bránit. Trenéru Tippettovi se na poslední možnou chvíli podařilo nalézt optimální složení útočných formací. Stars hrají v podstatě na tři útoky, všichni hráči se tak dostanou do tempa. K útočným dvojicím našel Dave Tippett vhodného třetího hráče. Dvojici Ribeiro-Morrow doplnil Jere Lehtinen, kterému se zde hodně daří, zároveň dokazuje, proč patří mezi nejlepší defenzivní útočníky ligy. Dvojice Richards-Eriksson našla třetího v Joelu Lundqvistovi, který již vloni ukázal, že tvrdá a rychlá hra v playoff mu svědčí. Dvojici Modano-Ott doplnil univerzál Stu Barnes. Tento útok obvykle nastupuje proti tomu nejlepšímu, čím soupeř disponuje. Čtvrtá formace na ledě moc prostoru nedostává, nicméně svoji úlohu zvládá velmi dobře. Jedná se o nově složenou lajnu speciálně pro playoff. Nováček B. J. Crombeen díky své tvrdosti a velké postavě dostal přednost před Antti Miettinenem, Toby Petersen díky své všestrannosti taky tak. Trojlístek doplňuje finský útočník Niklas Hagman.

Oslabení

Dallasu zatím vychází snad úplně vše. Hru v oslabení zvládá velmi dobře, poprvé inkasoval ve druhém zápase, kdy po chybě Grossmana a jeho odclonění Bertuzzim skóroval Selänne. V klíčových okamžicích zejména druhého zápasu dokázali dallaští „penalty killers“ zahrát. Modano, Richards, Lehtinen, Morrow, Hagman, Ott, všichni obránci a hlavně Marty Turco, ti všichni zaslouží pochvalu.

Přesilovky

Zatím rozhodující faktor série. Hráči Ducks jsou často vylučovaní a Stars trestají snad skoro vše a v tu nejlepší možnou dobu. Stars využívají 46% nabídnutých přesilovek, což jsou neskutečná čísla, která nepůjde dlouhodobě udržet. Zejména díky proměněným přesilovkám je stav série 2:0 pro Dallas. Na přesilovce září zejména Ribeiro, Lehtinen a Robidas.

Jen dodám, že přesilovku mají na starosti Dave Tippett a Ulf Dahlén.

Individuality

Někteří hráči dokázali v playoff zařadit úplně jinou rychlost. Například Richards, Eriksson, Ribeiro, Norström a Turco.

Mike Ribeiro zatím prožívá své nejlepší playoff v kariéře. O tom není pochyb. Bilance 1+4 ve dvou zápasech je vynikající. Marty Turco zase navázal na své nadpozemské výkony z loňského playoff.

Mike Modano odvádí jako centr checking line fantastickou práci. Stu Barnes a Steve Ott ho skvěle doplňují. Ott vstřelil vítěznou branku v prvním zápase, Modano ve druhém. Modanova obranná formace velmi dobře gumuje první formaci Anaheimu. Modano však dostává šanci zaútočit a zastřílet si, a to na přesilové hře, kterou řídí od modré společně s Robidasem.

Stephane Robidas pokračuje ve fantastických výkonech proti Ducks. Na přesilovce je neskutečný, nebál bych se dokonce říci, že lepší než Zubov. Ten totiž v poslední době na přesilové hře často propadával a využití přesilovek už nebylo tak vysoké. Robidas hraje jednoduše, střílí, trefuje bránu, buď sám gól dá anebo jeho střelu někdo dorazí nebo tečuje. 4 body ve dvou zápasech, to je dobrá vizitka pro defenzivního obránce hrajícího přesilovku.

Nelze zapomenout ani na Jere Lehtinena. Ten odvádí svou kvalitní defenzivní práci, zejména na oslabení, ale na rozdíl od přešlých playoff začal letos pořádně bodovat. Dva přesilovkové góly a jedna přihrávka navíc jsou pro něj dobrým začátkem.

Kapitán Morrow opět ukazuje, proč byl zvolen kapitánem Stars. Táhne svůj tým kupředu.

Loui Eriksson si skvěle rozumí s Richardsem, první dva zápasy série zvládl famózně. Nad očekávání. Porovnejte jeho výkony v playoff třeba s Miettinenem.

Občasné chybě se nevyhnul Niskanen, ale u nováčka se občasné chybky předpokládají a tolerují. Grossman už měl také jednu slabší chvilku, nicméně právě on patří k nejlepším obráncům Stars v této sérii. Lepší jsou snad už jen Robidas a Norström.

Jinou úlohu než v základní části musel díky poklesu formy přijmout Niklas Hagman. Těžiště jeho hry je zejména při hře v oslabení a při bránění třetí či čtvrté formace soupeře. Občas si zahraje i přesilovku. U vítězné Modanovy branky dobře clonil Giguerovi ve výhledu.

Úplně novou úlohu si vysloužil Antti Miettinen, ten se dostal do role diváka.

Tři centři

Stars překvapují kreativitou v útoku, jejich předností je zejména hra tří vyrovnaných pětek schopných vstřelit branku. Hvězdy mají tři velmi kvalitní centry. V minulosti tento experiment nevyšel, momentálně však funguje. Jde tedy spíš o to dobře si vybrat vhodné hráče než o chybnou strategii. Experiment s třemi kvalitními centry tedy fungovat může. A dokonce dobře.

Problém Ducks – střílení branek

Ducks se letos potýkali se střílením branek a problémy mají i v playoff. Podobně se vloni trápili Stars, ale Hvězdám alespoň zahrála obrana a gólman. Kachnám zatím nevychází vůbec nic. Oslabení, přesilovky, obrana i útok jsou za očekáváním, gólman taky. Zejména hvězdní obránci a brankář Giguere zaostávají nejvíce. TOP obránci Ducks zatím vypadají hůř než dallaští zelenáči Grossman s Niskanenem. Niedermayer, Pronger, Schneider, Beauchemin, tihle čtyři zatím nepředvádí nic oslňujícího. Nejlépe z nich hraje asi Schneider, ale i ten byl v tom prvním zápase několikrát na trestné. A zbytečně.

Rezignace?

Legrační jsou reakce hráčů Ducks. Po druhém zápase zněli na můj vkus až moc odevzdaně, jako by ve vítězství v Dallasu ani nevěřili. Zejména finský blesk zněl hodně depresivně.

Rozuzlení?

Hvězdy nemají rozhodně nic jisté. Čekají je dva nesmírně těžké zápasy v Dallasu. Pokud je Stars vyhrají, postoupí. Pokud ne, Ducks budou na koni a mohli by stav série otočit. Avšak jen 13,2% týmů, které prohrávaly v sérii 2:0 na zápasy, dokázaly dotáhnout své snažení k postupu do dalšího kola. Na straně Stars stojí statistika. Doufejme, že Stars této statistice dostojí.

Stanley Cup 2008

nahoru | na úvod
Prohockey
Web4u

Reklama

Marken.cz

VHS, DVD, ročenky, životopisy, kroniky, zkrátka vše z NHL, Evropy, Extraligy a reprezentace
www.marken.cz

TOPlist

Odkazy

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist