Believe

19. 5. 08 Turco vychytal první vítězství v Detroitu, Dallas stále žije!  R. Štolpa

Detroit – Dallas 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)

Stav série 2:3

Joel Lundqvist střílí vítězný gól, série se vrací do Dallasu
(Autor – Getty Images/Gregory Shamus)

Za stavu 1:3 na zápasy se hráči Dallasu představili v Detroitu v Joe Louis Areně. V hale, kde ještě nikdy Marty Turco nevychytal vítězný zápas. Tak dlouho se ale chodí se džbánem pro vodu až se ucho utrhne a tak Dallas konečně v jámě lvové zvítězil. Marty Turco byl jednou z hlavních postav zápasu, ne li tou nejhlavnější.

Daley skóruje, Hudler srovnává

Úvodní část se musela divákům líbit a hned ve druhé minutě je dostal do varu Cleary, Turco ale naznačil kdo dnes bude na ledě pánem.

Možnost první přesilové hry měl Dallas, ale Modano svou příležitost po Ribeirově akci nevyužil a ani následná Zubovova střela z mezikruží si cestu za Osgoodova záda nenašla. V 6. minutě vyslal Turco do brejku Hagmana, ale skóre zůstalo nezměněno, byť Hagman předvedl oku lahodící stahovačku.

Do vedení se dostal Dallas v polovině desáté minuty a postaral se o to střelou zápěstím obránce Trevor Daley. Celá akce započala přesnou Turcovou rozehrávkou na Richardse, ten zavezl puk do pásma, zadovkou našel Daleyho a bylo 0:1.

V polovině 16. minuty vyrovnal v přesilové hře Jiří Hudler, když čtyři vteřiny před návratem vyloučeného Daleyho poslal uvolněný puk za Turcova záda.

Turco vysílá Lundqvista

Na další gól pak čekali fandové v Joe Louis Areně do sedmé minuty druhé třetiny. Marty Turco opět ukázal, kdo je v NHL nejlepší vpráci s holí a vyslal do brejku Joela Lundqvista, jenž si v koncovce počínal nadmíru chladnokrevně – 1:2.

Jen o minutku později mohl vyrovnat Tomas Holmström, ale Turco byl opět namístě. Holmström byl navíc vyloučen. V přesilové hře zaujal dorážkou Brenden Morrow, jehož zpacifikovali až tři bránící hráči v červených dresech. Výsledkem byla valná hromada před a na Osgoodovi a několikerý hvizd rozhodčího přerušující hru, nic víc.

V závěru prostřední části hry měli domácí nachystaný vyrovnávací gól do šatny, ale Turco byl opět proti.

Stars vítězí

Ve třetí třetině Dallas bránil těsný náskok a dařilo se mu to nadmíru dobře. Pověstný tlak Detroitu jaksi nepřicházel. Z části to bylo nepochybně zapříčiněno hrou domácích, která postrádala prvek překvapení a částečně také výbornou hrou Stars. V této souvislosti je třeba zmínit formaci Lundqvist – Petersen – Eriksson. Toby Petersen dokonce odehrál více než 22 minut. Z útočníků odehrál více minut pouze Brenden Morrow.

Největší příležitost třetí třetiny tak měl na holi kapitán Dallasu Brenden Morrow, když se v jinak velmi chabě zahrané přesilovce prosmýkl před Osgooda, jehož také překonal, jenže touš se odrazil od břevna vysoko nad branku.

V samotném závěru domácí zcela pochopitelně odvolali gólmana, ale na výsledku se nic nezměnilo.

Marty Turco tak poprvé v kariéře vychytal v Detroitu vítězství a série se za stavu 2:3 stěhuje do Dallasu, kde všichni věří v zázrak, kterým by postup do finále Stanley Cupu bezesporu byl. Believe!