Believe

12. 4. 08 Úvod ako z rozprávky, Anaheim bez šance  P. Čižmár

Anaheim – Dallas 0:4 (0:2, 0:2, 0:0)

Stav série 0:1

Marty Turco vychytal svému týmu vítězství v prvním zápase play-off a navíc udržel čisté konto
(Autor – Getty Images/Stephen Dunn)

Anaheim je veľkým favoritom na víťaza nielen tejto série s Dallasom, ale aj na zisk Stanleyho pohára, no v prvom zápase Stars ukázali, že tak ľahko sa nevzdajú, výsledok 0:4 to len potvrdzuje.

Ottov víťazný gól

Stars nevyhrali prvý zápas playoff od roku 2001 a za Tippettovej éry postúpili len raz do druhého kola, kde podľahli práve Anaheimu. Práve preto bol hlad po víťazstve väčší, než kedykoľvek predtým. Už minulý rok ukázal, že potenciál tu je, najmä keď Marty Turco zrenovoval svoju nielen psychickú, ale aj fyzickú prípravu na playoff, no chýbalo viac gólov do siete súpera. Tento problém sa zdá tohto roku vyriešený, tak sa je na čo tešiť.

Bolo evidentné, že Ducks sa pokúsia vytvoriť najväčší tlak práve vtedy, keď budú na ľade nováčikovia Niskanen a Grossman, no títo zelenáči, ktorí odohrali zatiaľ jediný zápas v playoff, to zvládli veľmi dobre. Najviac času na ľade totiž strávil Matt Niskanen, presne 22 minút a 7 sekúnd, za ním Stephane Robidas len o 5 sekúnd menej.

Anaheim začal zápas agresívne, prakticky prvých 10 minút mali Dallas takzvane pod palcom, no Marty Turco fungoval na výbornú, no skvele mu sekundovali aj obrancovia a ostatní hráči na ľade.

V 7. minúte Modano šiel na trestnú lavicu za nedovolené bránenie, no špeciálny tím Dallasu nepripustil, aby sa Ducks ujali vedenia.

V prvých minútach Ducks prestrieľali Stars 8-2, no potom prišiel zvrat, ktorý započal Trevis Moen za faul lakťom v 11. minúte. O minútu na to bola presilovka využitá, Robidas mal puk na svojej hokejke, popri pravom mantineli sa posúval čím ďalej do pásma, až našiel vhodné miesto pri pravom kruhu a poslal na Giguera puk strelou zápästím, ktorý tečoval Steve Ott tesne pred súperovým brankárom, 0:1.

"Kedykoľvek strelíte gól v playoff, je to skvelé. Staráme sa len o to, aby nám to tam padalo."
útočník Stars Steve Ott

V 17. minúte krosčekoval protihráča Sutherby, za čo si šiel odpykať trest na trestnú lavicu a opäť sa Stars postarali o to, aby tam veľmi dlho nepobudol. Brad Richards našiel Erikssona a ten strelou zápästím zvýšil stav na 0:2.

Ducks začali byť nervózni a bolo badateľné, že tento zápas nezvládajú psychicky, dokonca za hrubosť si odpykali trest Selänne a Schneider.

Za prvú tretinu Stars prestrieľali Ducks 12-8, Stars dokonca mali zapísaných viac hitov ako súper, konkrétne 15 k 8, najviac ich mal Boucher, a to 6.

"Marty Turco bol úžasný v prvej tretine, on bol úžasný po celý rok a tento zápas bol opäť jeho."

Ribeirove dve asistencie

Hneď v úvode oslabil svoj tím Getzlaf, a len šesť sekúnd do uplynutia presilovky Stars strelili svoj tretí gól v zápase. Ribeiro držal puk za bránou, kde hľadal voľných spoluhráčov. Lehtinen bol postavený v dolnej časti pravého kruhu, dostal prihrávku od Ribeira presne na hokejku a hneď bez prípravy poslal strelou zápästím puk na bránu, na ktorý nestihol zareagovať Giguere a bolo 0:3.

Stars neskôr skórovali v osemnástej minúte po vysokej hokejke Beauchemina, keď Lehtinen z ľavého kruhu poslal krásnu prihrávku Ribeirovi stojecemu po Giguerovej ľavici, namiesto toho, aby hneď vystrelil, poslal puk Morrowovi, ktorý bol pripravený ped bránou a tvrdou strelou nedal gólmanovi žiadnu šancu, 0:4.

"Ribeiro, Richards a ostatní chlapci mali nejaký čas a priestor, a oni s tým vždy vedia niečo spraviť, ak dostanú príležitosť."
brankár Stars Marty Turco
"Presilovky boli dnes fantastické, ale nemôžeme to očakávať každý deň. Nemuseli sme stráviť veľa času v oslabení a bolo dobré, že sme im nedovolili vytvoriť mnoho šancí. Špeciálne tími sú veľkým faktorom, berieme to a ide sa ďalej."
obránca Stars Philippe Boucher

Stars prestrieľali súpera 15-8, a aj keď Ducks mali oveľa viac hitov ako Stars, 11-1, nebolo im to nič platné.

Turcov ďalší shotout

Stars pokračovali v skvelom výkone a až do konca zápasu diktovali tempo. Vylúčení bolo podstatne menej ako v predošlých tretinách, na trestnú išli len Kunitz a Hagman za hrubosť.

Stars mali k dispozícii jednu presilovku, ktorá sa ešte prenášala z druhej tretiny, no tú nevyužili. Dallas prestrieľal Anaheim 10-7 a ukončil tak zápas cenným víťazstvom.

Kľúčom k víťazstvu zo strany Anaheimu bolo ostať mimo trestnej lavice, pretože presilovky Stars sú veľmi nebezpečné, aspoň to platilo v základnej časti, keď proti sebe hrali títo rivali a platilo to aj v prvom zápase playoff. Ducks boli nedisciplinovaní, miestami až príliš agresívni a namiesto toho, aby sa sústredili na strelenie gólu, sa viac sústredili na to, aby mohli súperovi zasadiť tvrdý hit. To všetko hralo do karát Dallasu, ktorý momentálne vedie túto sériu.

"Nepamätám si, kedy naposledy sme vyhrali prvý zápas, takže je to pre nás veľká vec. Neukončili sme sezónnu veľmi dobre, a spôsob, akým sme odohrali tento zápas, a akým si každý plnil svoje úlohy, je pre nás veľmi dôležitým a dodal nám viac sebavedomia."
útočník Stars Brenden Morrow

Marty Turco získal svoj tretí shotout za posledné štyri zápasy v playoff, a štvrtý za posledných osem, ak si udrží túto bilanciu, a ak hráči Stars nezabudnú, ako sa strieľajú góly, Anaheim bude mať s týmto tímom ešte veľa práce.

No Anaheim sa určite nevzdá bez boja a v sobotňajšom zápase ukáže viac zo svojho repertoáru, Stars sú však na to pripravení.

"Je to iba prvý zápas, toto bude tesná séria, a my musíme byť na ďalší zápas pripravení."