Believe

16. 5. 08 Turco Hviezdy podržal, Stars vyhrali svoj prvý zápas v sérii  P. Čižmár

Dallas – Detroit 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)

Stav série 1:3

Marty Turco v zákroku proti letícímu kotouči
(Autor – Getty Images/Christian Petersen)

Detroit chcel v Dallase rozhodnúť a postúpiť do finále, lenže Hviezdy vstali z popola a skvelým výkonom si vynútili pokračovanie tejto série, na vlastnom ľade zvíťazili 3:1.

Turco a Osgood stopercentní

Štvrtú prehru v rade si Stars určite nezaslúžili, už len za to, aké výkony predvádzali v minulých sériách, a ak chceli ostať v hre o Stanley Cup, museli predviesť niečo podobné, našťastie sa to podarilo.

Tréner Dave Tippett sa rozhodol pre nové usporiadanie formácií, a ako sa postupne ukazovalo, vyriešil to doslova Šalamúnsky. Do prvej formácie zaradil Miettinena, druhú tvorili Richards, Modano a Hagman, a ohromnú prácu odviedla formácia na čele s Petersenom so spoluhráčmi Lundqvistom a Erikssonom. Stars potrebovali nájsť odpoveď na duo Dacjuk, Zetterberg a táto tretia formácia ňou bola.

Stars začali ako bolo zvykom veľkým tlakom a aktivitou s cieľom streliť prvý gól, pretože ako sa ukazuje, je to jeden z veľmi dôležitých prvkov tejto série. Tím, ktorý vedie nie je pod tlakom, nemusí venovať väčšinu úsilia v útočnom pásme a môže si vyčkávať na chyby súpera a vyrážať do protiútokov.

Avšak tento úvodný tlak nepriniesol ovocie, Detroit hral pozorne a Osgood chytal vo veľkej psychickej pohode. Stars mali k dispozícii tri presilové hry, no dokázali vystreliť počas nich len dvakrát na bránu, čo je žalostne málo. Veľakrát boli presilovky zbytočne prekombinované a určitá ľahkosť a jednoduchosť nebola patrná.

Najbližsie bol k streleniu gólu v prvej tretine Nicklas Grossman, ktorý nastrelil Osgoodovu tyč, no inak detroitský brankár nedal hráčom Stars šancu. Marty Turco si tiež povedal, že nebude trpieť góly v jeho sieti, a aj keď mal v prvej tretine menej práce ako jeho súper, podal veľmi spoľahlivý výkon.

Stars prestrieľali Red Wings 9-5, taktiež boli lepší na vhadzovaniach, keď vyhrali 8 z 15.

Eriksson skóruje

Detroit mal v tejto druhej tretine prevahu nad domácim mužstvom, viac šancí, tri presilové hry, no defenzíva a Turco boli spoľahliví.

V 8. minúte hral Detroit presilovú hru a dokonca sa im podarilo skórovať z hokejky Dacjuka, lenže rozhodca gól neuznal pre postavenie Holmstroma v bránkovisku, aj keď sa ukázalo, že to tak nebolo.

"Videl som to v televízii a bol som mimo bránkovisku. Bolo to zlé rozhodnutie."
útočník Red Wings Tomas Holmström

Marty Turco mal však na túto vec iný názor.

"Nemohol som sa voľne pohybovať, aby som túto strelu chytil. Nemyslím si, že to bolo zlé rozhodnutie, nič nie je čierne ani biele, je to na voľnom uvážení rozhodcu."
brankár Stars Marty Turco

Neskôr jeden z predstaviteľov hokejovej ligy menom Mike Murphy túto situáciu vysvetlil tak, že Holmstrom stál ešte pred tým, než bol strelený gól, v bránkovisku, čím zabránil v pohybe brankáre, a to, že nakoniec bol mimo bránkoviska, nezohralo rolu. Samozrejme už sme si zvykli, že NHL si za pochodu upravuje, respektíve vysvetľuje pravidlá ako sa to v danej situácii hodí, a tak nie je vylúčené, že podobná situácia bude posúdená inak, čo nakoniec priznal aj sám Murphy.

Na rade boli Stars a 23 sekúnd pred koncom druhej tretiny strelili úvodný gól zápasu. Robidas si nakorčuľoval k pravému krídlu, nahodil puk na bránu kde stál Eriksson, a ten už len dorazil puk za bránkovú čiaru, čím dal Hviezdam toľko potrebné gólové vedenie. 1:0

Aktivita Detroitu sa prejavila aj v strelách, 14-6, takisto na vhadzovaní vysoko predčili Stars v pomere 10-4. Marty Turco v tejto tretine spoluhráčov skutočne podržal.

Modanov víťazný gól

Trvalo len 49 sekúnd a Red Wings vyrovnali. Toby Petersen hral po celý čas vynikajúco, no tentokrát to úplne nezvládol a stratil puk v útočnom páse, toho sa zmocnil Dacjuk, vysunul Zetterberga ktorý z ľavého kruhu vystrelil a prekonal Martyho Turca, ktorého lapačka nebola tentokrát na svojom mieste, 1:1.

Avšak v šiestej minúte získali Hviezdy výhodu presilovej hry, z ktorej dokázali skórovať. Sergej Zubov z rohu prihral Modanovi stojacemu približne medzi kruhmi, ten neváhal a hneď poslal bombu Osgoodovým smerom, jeho lapačka nezareagovala a Dallas sa tak opäť ujal vedenia. Asistenciu si pripísal aj Brad Richards, 2:1.

"Musel som vystreliť okamžite, pretože Draper sa ku mne už blížil, našťastie sa mi to podarilo nasmerovať nad Osgoodovu lapačku."
útočník Stars Mike Modano

V 15. minúte Stars znovu skórovali, vytvorili si väčší tlak v útočnom pásme vďaka skvelému forecheckingu Morrowa a Stevea Otta, následne puk získal Ribeiro a opakovala sa podobná situácia ako zo šiestej minúty, vysunutý Morrow získal puk, vypálil z prvej a zvýšil na 3:1.

Na konci ešte Detroit pohrozil, dokonca si zahral presilovku 6 na 3 tridsať sekúnd pre koncom, no Turco už žiaden gól za svoj chrbát nepustil.

Red Wings prestrieľali Stars 15-7, no Stars zvíťazili a čaká ich ďalšia skúška priamo v pekle, v Joe Louis Aréne. Naskytá sa najväčšia otázka, dokáže Marty Turco konečne v Detroite vyhrať? V sobotu bude ten najvhodnejší čas to dokázať, lebo ak nie, sezóna Stars sa týmto dňom skončí.