Dallas Stars czWeblog Dallas Stars
Blog o Dallas Stars, NHL a ledním hokeji

28. 4. 08 Game 2 aneb Stars vyhráli i druhý zápas série  D. Brunclík

První dějství

Druhý zápas série byl ve znamení návratu Sergeje Zubova do sestavy Stars. Sharks hned od počátku plnili slib, že budou hrát hodně do těla. Zvýšená agresivita brzy přinesla své ovoce a Stars hráli dvakrát v krátké době oslabení. Zejména díky Marty Turcovi a několika dobrým blokům obrany však zůstal stav nezměněný. Při třetí přesilovce během 10 minut už ale Turco inkasoval. Bohužel dvě ze tří přesilovek byly právě díky Zubovovi, který tempo zápasu, ostatně jako i před zraněním, nezvládal. Jednou byl vyloučen sám a jednou, když se ocitl v úzkých, mu chtěl vypomoci Turco a byl vyloučen za nedovolené bránění.

Stars však brzy vyrovnali. Morrow vystřelil od modré á la Brett Hull, Nabokov jeho střelu vyrazil za branku, tam ale číhal připravený Ribeiro a v podstatě okamžitě poslal puk na branku tak, že si ho Nabokov srazil do vlastní branky betonem. Zajímavostí je, že asistenci si na Ribeirově gólu připsal Mattias Norström, který tak opět bodoval a překonává jeden svůj rekord za druhým. Podle jednoho rozhovoru to vypadá, jako by se v produktivitě rozhodl dohonit Stephana Robidase. Do kabin se tedy šlo za stavu 1:1. Při hře pěti proti pěti byli Stars jednoznačně lepším týmem.

Šachy ve druhé třetině

Druhá třetina začala ve stejném tempu jako ta první. Tedy naplno a hrálo se hodně do těla. Ne jako zápasy na Východě. V obrovské šanci se ocitl Mitchell, stačilo zasunout puk do prázdné branky, radost mu ale pokazil navrátivší se Stu Barnes. Druhá třetina byla o poznání opatrnější než ta první. Sharks se do šancí dostali až díky přesilovce. Neskutečné bylo, že Stars byli jediným vylučovaným týmem! Fantastický zápas hrál Mike Ribeiro. Ten byl na ledě snad u všeho, je vidět, že Sharks se z posledního zápasu moc nepoučili.

Krev do žil vlil Sharks až Milan Michálek, když skóroval po brejku na 2:1. Zubov byl opět na ledě. Dallas se hned snažil odpovědět, když první formace strávila v pásmu Sharks celé střídání, bohužel brankou to ale neskončilo a Modano pak při dalším dobrém střídání trefil jen tyč Nabokovovy branky. Dallas se pak ještě snažil v posledních vteřinách vstřelit vyrovnávající branku, nic z toho ale nebylo. Pokud některá lajna Dallasu zůstala v dnešním zápase za očekáváním, byla to formace Brada Richardse.

Obrat jako hrom

Dallas hned v úvodu třetí třetiny ukázal, proč je tak silný. Během 30 vteřin totiž srovnal skóre Brad Richards poté, co obral o puk Pavelskiho. Stars se pak opět ocitli vyloučení, nicméně brzy se dostali na zkrácenou přesilovku i Hvězdy a svou cenu ukázal Sergej Zubov. Našel ideálně Modana a ten nezaváhal. Stars dokázali otočit skóre zápasu během necelých 4 minut. Navýšit náskok mohli Stars při své první celé přesilovce v zápase, proměnit své šance však nedokázali. Hráli třetí třetinu hodně aktivně a i když se postupem času zaměřili na obranu, dávali do zápasu naprosto vše. Poučeni z minulého zápasu, nebránili výsledek pasivně, nýbrž aktivně, jak se na Dallas sluší. Skvělý tah předvedl i Tippett. Když byla první formace dlouho na ledě a vyhodila puk na zakázané uvolnění, vzal si trenér Dallasu timeout. Stars tuto situaci díky tomu zvládli a hned po vystřídání první formace navýšil na 4:2 pro Stars Niklas Hagman svým prvním gólem v playoff. Asistenci si připsal Brad Richards, který ho skvěle našel přihrávkou zpoza branky. Byl to jeho už třetí bod v zápase.

Necelé 4 minuty do konce a Morrow opět ukázal svoji cenu. Nejdřív zblokoval rukou střelu Campbella od modré a pak fantastickým zákrokem obral o puk útočníka Sharks a dostal puk z pásma. Bylo jasně vidět, proč je Morrow kapitán a proč se o něm mluví jako o tahounovi týmu. Sharks před koncem vyzkoušeli změnu gólmana, nic jim to ale nebylo platné. Minutu a půl před koncem zápasu předvedl famózní blok Daley a následně Hagman navýšil do prázdné branky už na 5:2 pro Stars. Čtyři branky Stars ve třetí třetině. WOW! To se jen tak nevidí. Čtyři body si ve třetí třetině připsal do té doby neviditelný Brad Richards a dvě branky dal zatím v playoff neviditelný Niklas Hagman.

Zajímavosti

Stars dokázali potvrdit statistiku, že se jim v San Jose daří a opět vyhráli první dva zápasy série, stejně jako v sérii proti Ducks. Hvězdy vyhrály 8 z posledních 9 zápasů v San Jose.

Sharks nedokázali nikdy ve své historii otočit stav série, ve které prohrávali 2:0 na zápasy.

Hvězdy ukázaly mentální sílu a dokázali, že hrát na ledě soupeře pro ně nepředstavuje žádný problém. Ba naopak, je to pro ně výhoda. Dallas vyhrál čtyři z pěti zápasů na kluzištích soupeře.

Dallas v playoff vstřelil 28 branek, což je jen o dvě branky méně než v této kategorii nejúspěšnější Philadelphia.

Pokud Sharks v základní části po dvou třetinách zápasu vedli, měli vynikající statistiku. 35-1-2. Jasně se ukazuje, že statistiky ze základní části v playoff nic neznamenají.

Dallas ukázal, že prohrávat po dvou třetinách pro něj nepředstavuje problém. Stars mají v playoff ve třetích třetinách skóre 16:5. Opět popření statistik ze základní části.

Stars umí letos jednu věc a to až neskutečně dobře. Když potřebují dát branku, dají ji. To je rozdíl oproti minulým rokům.

Naposledy vedli Stars 2:0 na zápasy ve druhém kole playoff v roce 2000, tehdy to bylo také proti San Jose Sharks a Stars to dotáhli až do finále Stanley Cupu.

Hvězdám se v posledních 27 zápasech v playoff podařilo vždy alespoň jednou skórovat, což je nejdelší šňůra mezi všemi týmy NHL.

Sergej Zubov se postupně v zápase zlepšoval. Nakonec si připsal parádní přihrávku na branku Mikea Modana. Odehrál něco málo přes 16 minut. Všichni si ale z dnešního zápasu budou pamatovat právě tu parádní přihrávku na vítězný Modanův gól, nikoli jeho slabší poziční hru a pomalejší rozjezd.

Modano si připsal další vítěznou branku v playoff, ve dvou zápasech v San Jose si připsal dva body za dvě branky. Celkem v playoff vstřelil 57 branek, na rekord nejlepšího rodilého Američana Joe Mullena mu schází už jen tři.

Brad Richards zaznamenal 4 body za jeden gól a 3 asistence. 4 body v jednom zápase playoff je dosud platný rekord NHL, dosáhli ho takoví hráči jako byl Wayne Gretzky, Mario Lemieux nebo Maurice Richard.

Pokud Stars v sérii proti Sharks v něčem zaostávají, je to hra na vhazování. Sharks jsou v této disciplíně jednoznačně lepším týmem. Potvrdili to i dnes, když vyhráli 26 ze 45 vhazování.