Rozhovory

Q & A s Dougem Armstrongem – část druhá

Rozhovor z 16. června 2007

Na otázky reportéra DallasNews.com Mikea Heiky odpovídal generální manažer Stars Doug Armstrong.

Modano a Zubov

Myslíte si, že role Mikea Modana a Sergeje Zubova, kteří letos oba oslaví 37. narozeniny, bude postupně menší a menší?

To bude záležet na tom, jak budou hrát, ale já osobně toto nepředpokládám. Vnímáme je jako špičkové hráče a budeme od nich právě takovou hru potřebovat.

Mike Ribeiro musí Modanovi v tomto příští rok pomoci. Musí hrát o něco více. Bylo by dobré, kdyby se o něco zlepšil a řekl, že chce hrát více minut a Mike by řekl, že to v žádném případě nehrozí, že se svého času na ledě jen tak nevzdá. Taková vnitřní soutěživost je žádoucí. Ta z nás udělá lepší tým.

Modano řekl, že chce odehrát všechny tři roky, na které má ještě platnou smlouvu. Přijde chvíle, kdy si řeknete, že k Mikovi je třeba pořídit prvního centra, aby mu pomohl anebo je možné to udělat nějak jinak?

Myslím si, že se to dá udělat jinak. Myslím, že Mike odehraje ty tři roky a možná i nějaké další. Když se podívám na Joe Sakica, tak si řeknu, že když může být prvním centrem v této lize on, tak proč ne Mike Modano?

Mike si chce tento standard udržet a my mu v tom pomůžeme. Myslím si, že Mike Modano bude klíčovou postavou tohoto týmu i do budoucna. Musíme táhnout za jeden provaz. Menší roli v týmu mu ještě nenabízíme.

Zubov prodělal operaci kýly. Bude na novou sezónu v pořádku?

Podle všech informací co máme, ta jeho operace proběhla bez sebemenších problémů a podle všeho by se měl do začátku tréninkového kempu dát dohromady. Tato zranění se ale nehojí tak dobře, jako když je člověku 26 nebo 27. Měl by ale být na novou sezónu připraven. Jedna z věcí, kterou jsme se loni naučili je, že starší hráči se uzdravují pomaleji a v tom nám může pomoci šířka kádru.

Zubov by se mohl po příští sezóně stát neomezeným volným hráčem. Budete s ním nyní vyjednávat o nové smlouvě?

První den, kdy s ním o tom můžeme mluvit, je 1. července. Promluvíme si spolu, abych věděl, co si o tom myslí. Možná se bude chtít v této fázi kariéry rozhodovat o jejím prodloužení vždy až po skončení té aktuální sezóny. Závěr: pokud bude chtít hrát, tak se spolu nějak domluvíme.

Za střídačkou

Trenér Dave Tippett a jeho tým mají platné smlouvy jen pro příští sezónu. Je to problém?

Myslím, že takto to teď bude chodit. Hokejový business se změnil. Myslím, že už nikdo pořád dokola neopakuje ten pitomý argument. Hráči nehrají pro trenéry. Hrají sami pro sebe, pro své spoluhráče a pro svůj klub. Takhle to zkrátka v hokeji chodí.

Jste nějakým způsobem vtažen do toho, jak trenéři vidí a řeší některé problémy? Bavíte se spolu například o malém počtu vstřelených branek?

Bavíme se o tom a myslím si, že tak je to také správně. Pokud já nebudu ovlivňovat Davea a on mě, pak jsme tu oba zbyteční.

Na Davovi nás upoutala ta jeho schopnost vidět věci v širších souvislostech. Snaží se věci vylepšit různými způsoby. Myslím, že od té doby, co je tady, se nám vždy dařilo celkem slušně skórovat. Je jasné, že když vaši hráči nemohou nastoupit v součtu ke 300 zápasům v jedné sezóně, tak že počet vstřelených branek bude nižší. Ta diskuze by neměla být o tom, o kolik šel počet vstřelených branek dolů, ale o tom, jak to ti zdraví hráči zvládli a našli cestu k vítězství.

Výměny výběrů v draftu

Když se podívám na šířku kádru, tak v obraně je asi největší. Je obrana tím místem, odkud se dá brát při případné výměně, která by vedla k zisku top 6 útočníka?

V obraně jsme nadupaní, to určitě. Máme Norströma, Zubova, Daleyho, Bouchera, Robidase, Grossmana a Baumgartnera, obrana je tedy celkem slušná.

Ale ano, v nové NHL musíte ubrat Petrovi, abyste mohli zaplatit Pavla. Takže, i když by jsme chtěli udržet naši silnou stránku pohromadě, rozumíme tomu, že v nové NHL je asi potřeba obětovat něco z toho, aby jsme posílili tam, kde nás právě tlačí pata.

Před poslední uzávěrkou přestupů jste se snažil posílit tým a vyměnil jste dva výběry v prvním kole draftu za Norstöma a útočníka Ladislava Nagyho. Udělal byste s odstupem času něco jinak?

Ano. Každý dělá věci jinak, nicméně si myslím, že při posilování týmů před playoff o zkušené hráče se poněkud zvednou emoce a lidé se jimi nechávají trošku unést ve snaze vylepšit svůj tým. Když se podíváte na to, jak většina takových výměn v minulosti dopadla, tak zjistíte, že jen málo z nich přineslo ten toužebně očekávaný výsledek.

Sleduji, co dělají ostatní kolegové a oni mění drafty v druhém kole nebo mění průměrné hráče, aby posílili svůj tým. Když se podíváte na to, za co byl vyměněn Keith Tkachuk, Peter Forsberg, Billy Guerin anebo že my jsme za Ladislava Nagyho obětovali výběr v prvním kole draftu, tak se musíte ptát, zda-li to bylo adekvátní tomu, co jste ztratili.

Bude Vám ten výběr v prvním kole draftu chybět?

Jasně, že jo. Lépe se to ale snáší, když si uvědomím, že Dallas byl za uplynulé tři roky druhý v počtu výběrů v prvním až třetím kole draftu. Nejsou to úplně ty špičkové pozice, máme teď ale z čeho vybírat. Při té výměně jsme měli pocit, že máme dostatečné množství těchto hráčů, takže jsme to riskli. Teď musíme najít cestu, jak to vykompenzovat, ale to může trvat rok nebo i dva.

Jedna z věcí, která se mi na naší organizaci líbí, je, že se nám podařilo sem přivést ty správné lidi, aby nám v těchto věcech pomohli. Scott White v Iowě je typickým příkladem takového člověka, který nám hodně pomáhá. Myslím, že Frank Provenzano je další dobrý příklad. Když lidé jako je Francois Giguere a Guy Carbonneau odejdou, i ostatní kluby pak vidí, jaká jsme organizace a jací lidé tu pracují. A to je důležité.

Myslím, že Dallas je skvělá organizace a hráči po celé lize to ví.

Prohry v prvním kole playoff

Jak frustrující je nedostat se tři roky po sobě do druhého kola playoff?

Tady nejde o druhé kolo, tady jde o Stanley Cup. To je důvod, proč tuhle hru hrajeme. Je to hodně frustrující. Zjišťuji, že u mě to trvá déle a déle než to přebolí. Frustrující je na tom to, že jdeme do každé série a jsme přesvědčeni, že máme lepší tým než soupeř.

Bob Gainey mi jednou řekl, že musím dostat svůj tým mezi dveře tak často, jak jen to půjde, a dříve nebo později se dostaneme i za ně. Je to o trpělivosti, jde o to nedělat věci unáhleně nebo hloupě. Pokud se snažíš opravit kolo, které není rozbité, pak děláš chyby.

Snažíme se být ve vylepšování týmu aktivní, ale snažíme se také neignorovat to, čeho naši hráči až dosud dosáhli. Jsem hrdý na to, že mohu pracovat s lidmi, kteří dosáhli toho, čeho dosáhli. Momentálně to ale není úplně ono, nemám na nose růžové brýle, protože my musíme v playoff vyhrávat, nicméně hodně věcí děláme dobře.

Souvislosti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *