Historie

Vstup do NHL: 5. června 1967 jako Minnesota North Stars, 9. června 1993 se klub přestěhoval do Dallasu
První sezóna: 1967-68
Stadión: American Airlines Center, 18.532 diváků
Největší úspěchy: Stanley Cup 1999
Adresa: 2601 Ave. of the Stars, Frisco, TX 75034

Individuální rekordy jedné sezóny:
Branky: 55 – Dino Ciccarelli (1981-82), Brian Bellows (1989-90)
Asistence: 76 – Neal Broten (1985-86)
Body: 114 – Bobby Smith (1981-82)
Trestné minuty: 382 – Basil McRae (1987-88)

Oficiální website: http://stars.nhl.com/

Obrovský úspěch North Stars v bojích o Stanleyův pohár 1991 v Minnesotě na čas oživil opadající zájem fanoušků o lední hokej. Ale přesto v roce 1993 nový majitel klubu Norm Green přestěhoval tým do Dallasu. V názvu týmu byl vynechán přívlastek North. Na novém působišti byli Stars prvním týmem NHL na půdě Texasu.

Trenérem mužstva se stal Bob Gainey, jehož ruský trenér Anatolij Tarasov jednou charakterizoval jako nejlepšího technického hráče. Zastával dvojí funkci trenéra a generálního manažera. A to až do 8. ledna 1995, kdy post trenéra předal Kenu Hitchcockovi. Hitchcock měl dobré výsledky v týmu Kalamazoo, který byl farmou Stars v nižší lize. Pod vedením Hitchcocka se Stars začali poněkud zlepšovat, ale kvůli zranění ztratili v jednom okamžiku oba hlavní brankáře Andyho Mooga a Darcyho Wakaluka a do play off se neprobojovali.

Oporami týmu byli tradičně Mike Modano, který počtvrté ve své sedmileté kariéře nastřílel soupeřům přes třicet branek, a finský pravý útočník Jere Lehtinen, vynikající jak ve hře dopředu, tak dozadu. V sezónách 1996-97 a 1997-98 klub potvrdil stoupající úroveň a pokaždé překonal stobodovou hranici. Tím se zařadil na absolutní špici NHL. Za sezónu 1997-98 se stal dokonce držitelem President`s Trophy. Jenže i přes skvělé výkony v základní části se Stars nemohli prosadit v play off. V roce 1997 je senzačně vyřadil Edmonton, v následujícím roce pak pozdější šampión Detroit.

Rozhodnuti neopakovat tyto výpadky, posílili Stars před novou sezónou tým o dalšího hráče té nejvyšší extratřídy. Ze St. Louis přišel Brett Hull a mužstvo po další skvělé základní části získalo podruhé za sebou Prezidentovu trofej. V brance Dallasu se o to zasloužil také náš Roman Turek, který skvěle doplňoval Eda Belfoura. V play off si Stars poradili i se svými nočními můrami z předchozích dvou ročníků, když porazili jak Edmonton, tak i Detroit. Ve finále potom v šesti zápasech přehráli i tuhou obranu Buffala Sabres, když jejich zlatý, byť neregulérní gól dával ostrostřelec Hull. Kapitán Derian Hatcher tak mohl poprvé v životě zvednout nad hlavu vytoužený Stanley Cup.

Silný celek Hvězd zůstal na vrcholu i v sezóně následující. Na obhajobu President`s Trophy sice Dallas nedosáhl, přesto ale dokráčel znovu až do finále Stanley Cupu. Možná vyčerpávající sedmizápasová bitva s Coloradem Avalanche ve finále konference ovšem způsobila, že soupeř byl tentokrát lepší. New Jersey Devils, psychicky nadopovaní dokonale obrácenou partií s Philadelphií Flyers, přehráli Stars prakticky ve všech směrech a jejich vítězství 4:2 na zápasy bylo naprosto zasloužené.

Ještě větší ústup ze slávy následoval v ročníku 2000-01. Dallas sice opět vyhrál svou divizi, když získal dohromady sto šest bodů, v play off se ale nedostal přes druhé kolo. Již poněkud postarší tým nestačil na ambiciózní St. Louis Blues a s boji o Stanley Cup se rozloučil snad i trochu nedůstojnou prohrou 0:4 na zápasy.

Příznivci Dallasu si před novou sezónou kladli několik závažných otázek. Většinou šlo o obavu z toho, že se nepodaří nahradit brankostroj jménem Brett Hull, jenž odešel do Detroitu. Všichni si ťukali na čelo, když vedení angažovalo stárnoucího Valerije Kamenského a ani posílení o Pierrea Turgeona je vůbec neuklidnilo. V průběhu základní části se Dallas pohyboval kolem magické čáry oddělující postupovou osmičku klubů Západní konference, což bylo trochu málo na tým, jenž vydává na platy hráčů 57 mil. dolarů. Tento neutěšený stav vedl k propuštění generálního manažera Boba Gaineyho i trenéra Kena Hitchcocka. Na uvolněné posty byli jmenováni Doug Armstrong a Rick Wilson. Před přestupovou uzávěrkou opustil klub populární Joe Nieuwendyk, který se musel stěhovat do New Jersey. Opačným směrem se vydal Jason Arnott. Žádná z těchto změn však Dallasu výrazně nepomohla a sezóna pro něho skončila katastrofou. Stars se do play off neprobojovali a zklamání fanoušků bylo nesmírné.

zdroj: nhl.cz