Rozhovory

Q & A s Dougem Armstrongem

Rozhovor z 26. června 2006

Partnerem k rozhovoru byl reportérům DallasStars.com generální manažer Dallas Stars Doug Armstrong .

Co si myslíte o zisku Patrika Štefana a Jaroslava Modrého a jak tihle dva pozitivně ovlivní soupisku Stars v sezóně 2006-07?

Zisk Patrika Štefana a Jaroslava Modrého nám okamžitě přináší určitou hloubku. Modrý je hráč, kterého Dave Tippett dobře zná ze společného působení v LA a navíc nastupoval v jedné obranné dvojici s Philippem Boucherem, takže je tu určitá návaznost. Štefan byl v roce 1999 jedničkou draftu a potřeboval změnu prostředí. Vidíme v něm hráče, který umí hrát dopředu i dozadu a může pomoci skupině našich devíti útočníků. Změna prostředí mu pomůže ubrat z tlaku, který na něj byl jako na jedničku draftu vyvíjen a rozhodně má na to hrát v někde kolem třetí útočné formace. Oba hráči navíc přináší do naší sestavy výšku a kilogramy. Oba měří 185 nebo 188 cm a váží mezi 95 a 100 kilogramy, takže se stáváme větší a silnější a kádr je širší a to byl hlavní problém, který jsme chtěli před otevřením trhu s volnými agenty vyřešit.

Jaroslav Modrý se zná s Davem Tippettem a Philippem Boucherem. Jak moc mu tahle známost v jeho přizpůsobování se novým podmínkám pomůže?

To, že se znají je určitě plus, nikoli nezbytnost a Modrému to rozhodně pomůže zapadnout do zdejšího kolektivu hráčů. I když je to plus, rozhodně to není nezbytnou podmínkou pro uskutečnění výměny, neboť k dispozici je velké množství hráčů. Je to zkrátka takový bonus navíc, znalost hráčů nám dává větší možnost udělat krok kupředu a začlenit je mezi ostatní hráče.

S čím očekáváte příchod 1. července, kdy se otevře trh s volnými agenty, ptám se především kvůli Jasonu Arnottovi a Willie Mitchellovi?

Hovořil jsem s jejich agenty a oba dva si uvědomují, že o ně máme zájem. Oba dva dobře zapadají do našeho plánu pro následující roky. Oba dva jsou, bohužel, neomezenými volnými agenty a mají právo se porozhlédnout a vybrat si, kde chtějí hrát. My samozřejmě chceme jen to, co je nejlepší pro Dallas Stars, a ne jen v sezóně 2006-07, ale i nadále, takže si musíme dávat pozor na délku a výši smluv. Chceme si být jistí, že budeme v následující sezóně, ale i těch dalších, konkurenceschopní. Jsou věci, které jsou pro ně důležité, a tak doufám, že bychom mohli případné nabídky dorovnat. Pokud ne, poohlédneme se po jiných volných agentech nebo uskutečníme nějakou výměnu, ale nebudeme nic dělat jen z toho důvodu, abychom něco udělali. Musíme si být jistí, že získáváme ty pravé hráče. Máme v úmyslu dělat správná rozhodnutí, nikoli ta nejrychlejší.

Přináší zvýšení platového stropu (z 39 na 44 milionů dolarů) větší flexibilitu v budování vítězného týmu?

Pan Hicks vždy toužil po tom mít vítězný tým. Poskytl nám na to dostatek financí, nicméně my nebudeme jen tak utrácet peníze, abychom se dostali k hranici platového stropu. Budeme peníze utrácet rozvážně, krátkodobě i dlouhodobě, a stanovil jsem pravidlo, že si necháme na sezónu volných 10% z platového stropu, abychom mohli dělat výměny a měli čas si na věci zvyknout až sezóna začne. Na začátku přípravného kempu bychom neměli jít přes hranici 40 milionů dolarů. Pokud nenajdeme ty pravé hráče, budeme ještě mnohem níže. Pan Hicks chce mít konkurenceschopný tým, nicméně já si chci být jistý, že to děláme tou nejlepší možnou cestou a ne tou nejsnadnější. Musíme si udržet určitou míru flexibility a odolat nutkání provést změny, které by nám v červenci přinesly jen potíže.

Jaké máte dojmy ze sobotního vstupního draftu a co si myslíte o Vaší první volbě, o Ivanu Višněvském?

Draft je vždycky zajímavý, protože většina manažerů se tam dozví něco o tom, koho draftují. Nevidím juniory příliš často, zpravidla jen když se účastním nějakého turnaje. Budu se snažit ty hráče poznat až nyní, když už jsou draftováni. Velkou zásluhu má Les Jackson, Tim Bernhardt a Shane Churla. Oni vlastně celý ten den řídí a je zajímavé poslouchat jejich poznámky o jednotlivých hráčích, kteří jsou právě vybíráni. S Ivanem jsme strávili hodně času a měli jsme štěstí, že jsme si ho mohli vybrat. Je to zajímavý mladý hráč s dynamickým bruslením a prací s pukem. Každý, kdo nasbírá ve své první velké juniorské soutěži téměř bod na zápas, musí být zajímavým hráčem. Těším se, až ho v létě uvidím na našem rozvojovém kempu a na podzim v tom tréninkovém. Tam se dozvíme, jak si skutečně stojí co se týče rozvoje a potenciálu.

Očekáváte, že se v NHL odehraje hodně výměn podobně jako tomu bylo přes víkend v době draftu.

Myslím, že do 1. července se již mnoho výměn neuskuteční. Až to datum přijde, kluby si rozmyslí, zda-li budou podepisovat volné agenty a to by mohlo přinést pár výměn. Myslím, že ta velká výměna mezi Floridou a Vancouverem byla vynucená hráči, kteří dali jasně najevo, že chtějí být vyměněni (Todd Bertuzzi a Roberto Luongo). Uskutečnily se i další výměny, například naše výměna s Atlantou anebo ta, ve které Minnesota získala skvělou posilu v podobě Pavola Demitry z LA. Až se trh s volnými agenty usadí, věci se znovu dají do pohybu, neboť kluby už budou vědět, jak na tom skutečně jsou.

Iowa Stars má za sebou úspěšnou první sezónu jako hlavní farmářský tým Dallasu. Který z jejich hráčů má šanci hrát v NHL?

Řekl bych, že jsou tam asi tři nebo čtyři hráči, kteří mají slušnou šanci dostat se do prvního týmu Stars a bude na nich si tuhle pozici udržet. Hráči jako Junior Lessard, Mathias Tjärnqvist a Mike Smith mají poměrně velké šance začít novou sezónu v prvním týmu. Doufáme, že hráči jako Yared Hagos, Joel Lundqvist a Vojtěch Polák na ně budou tlačit. A je tam několik hráčů, u kterých se těšíme, až uvidíme, jaký udělali pokrok. Bude dobré vidět, jak je na tom třeba Nicklas Grossman a Mark Fistric, Dan Ellis se popere o místo s Mikem Smithem. Bude to velice soutěživý kemp, který nás, jak doufáme, připraví na sezónu, ve které obstojíme.

Jaké jsou Vaše dojmy z úvodní sezóny vašeho hlavního farmářského Iowa Stars v American Hockey League?

Myslím si, že začínat něco nového je vždy velmi obtížné, a pánové Scott White, Dave Allison a Paul Jerrard odvedli velký kus práce, od vzniku Iowa Stars, přes dobrou druhou půlku základní části až po účinkování v playoff. Pozdějšího šampióna donutili hrát v prvním kole playoff sedmý zápas a bylo skutečně na co koukat. Bylo skvělé vidět pokrok, který učinil Loui Eriksson. Měl pomalejší začátek, kdy se přizpůsoboval životu v Severní Americe, ve druhé části sezóny už patřil k nejdominantnějším hráčům v lize. To pro náš tým věští hodně dobrého, neboť on bude hráčem, který se o místo v sestavě Stars v následující sezóně rozhodně popere. Shrnuto a podtrženo, byl to dobrý rok.

Jaká bude pracovní náplň Andy Mooga? Na starosti má rozvoj mladých hráčů a je trenérem brankářů.

Andy bude i nadále pracovat s brankáři, ale bude s nimi pracovat takovým tradičním konzultačním způsobem. S brankáři bude pracovat čtyři až pět dnů v měsíci na každé úrovni, zbytek času věnuje sledováním našich mladých nadějí. Musíme ty hráče posuzovat na základě pokroku, jestli si zaslouží nové smlouvy. To bude teď Andyho zodpovědnost, aby ty hráče poznal a od chvíle uzavření smlouvy, aby sledoval jejich rozvoj, poznal jejich přednosti i slabiny, abychom jim mohli pomoci stát se profesionály v co nejkratším čase.

Jaké dovednosti a zkušenosti přináší nově jmenovaný asistent generálního manažera Frank Provenzano?

Jednou z výhod, které tato organizace měla, byly zkušenosti Francois Giguera. Vždycky jsme věděli, že je jedním z nejlepších asistentů manažera v lize a věděli jsme, že s ním půjde vše hladce. Na tomto postu je teď Frank, je velice chytrý a má velké množství zkušeností z Washingtonu. Pracoval v klubech z rozdílnými podmínkami, od týmu, který byl ve finále Stanley Cupu až po tým, který procházel rozsáhlými změnami. Má hodně předností, na které se může spolehnout a perfektně se orientuje v nové kolektivní smlouvě a ví, jak dobře budovat v nových rozpočtových podmínkách. Jsme rádi, že je tu a mě osobně se zdá, že ten přechod mezi tím, co tu začal Francois a tím, jak na to naváže Frank, bude hladký.

Ulf Dahlen je jméno, které fanoušci Stars znají a mají v oblibě. Nyní je Ulf Dahlen asistentem trenéra, jak jeho přítomnost Hvězdám pomůže?

Ulf přináší určitou zkušenost co se týče práce s pukem v útočném pásmu. Máme štěstí, že máme Marka Lamba a Davea Tippetta, kteří byli dobrými profesionály a defenzivními specialisty, a Ricka Wilsona, který byl obráncem. Ale chyběl nám pohled útočníka, aby hráčům například poradil, jak hrát při hře jeden na jednoho a tohle Ulf určitě přinese. Taky nám přináší nový pohled na věc, další hlas do kabiny a změna může občas pomoci. Je dobré mít tam nový hlas, navíc máme v týmu řadu mladých Evropanů, kterým může Ulf předat zkušenosti, například co se týče stěhování ze Švédska k Rangers a potom ke Stars. Už toho v NHL hodně zažil a viděl, ve švédském národním týmu pracoval se špičkovými hokejisty, získal řadu zkušeností během krátké doby, takže očekáváme, že zapadne a umožní mu to jako trenérovi ještě vyrůst.

Souvislosti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *