Blog o Dallas Stars, NHL a ledním hokeji

24. 4. 08 Game 5 a game 6 – noc a den  D. Brunclík

GAME 5

Neproměněné šance – důvod prohry

Zápas číslo 5 představoval pro Stars první matchball. Využít ho ale Hvězdy nedokázaly. Ačkoli Ducks přehrály a byly jasně lepším týmem, zradila je koncovka. Šancí si totiž Hvězdy vytvořily skutečně hodně, proměnit ale dokázaly jen dvě z nich. O aktivitě Stars svědčí i počet střel, které vyslali na Giguera. Celkově na něj šlo 42 střel, 12 střel šlo mimo a 5 střel bylo zblokováno. Zápas hodně bolel, zejména hráče Dallasu, kteří byli kolikrát bití jako žito. Rozhodčí v tomto zápase nechali poněkud volnější metr. Vlastně byl hodně volný.

Po první třetině to vypadalo nadějně, pak to už šlo se Stars od desíti k pěti. Důležitým ukazatelem byly opět přesilové hry. Zatímco Stars nevyužili ani jednu ze sedmi přesilovek (branka Norströma padla těsně po jejím skončení), Ducks využili dvě ze tří.

V obraně Stars působil nejistě Niskanen, Robidas na krátkou chvíli zápas opustil kvůli zlomenému nosu. Celý zakrvavený se však po pár minutách vrátil zpět do hry. V tu chvíli však již Stars prohrávali. Ribeirova ani Modanova formace moc vidět nebyla. Ribeiro se sice po pěkné individuální akci prosadil, ale jinak se jeho lajně moc nedařilo. Ve druhém či třetím zápase v řadě totiž proti nim nastupovala nejelitnější obrana Ducks ve složení Pronger-Niedermayer. Nejlepší formací Hvězd byla bez jakýchkoliv pochyb ta Richardsova. Brad Richards byl nejlepším hráčem Hvězd, dobře mu sekundovali Eriksson a Lundqvist.

Celkový dojem z tohoto zápasu byl i přes prohru pozitivní. Stars byli lepším týmem, přehrávali svého soupeře snad ve všech ohledech, ale branky nepřišly. Do šestého zápasu však Hvězdy mohly jít přece jen se vztyčenou hlavou.

GAME 6 – konec nadějí Anaheimu

Šestý zápas série byl plný napětí. První třetina byla vyrovnaná, Stars však udrželi remízu, a to i po tyčce Bertuzziho a několika dalších šancích Ducks. Stars si moc šancí nevytvořili. Ve druhé třetině se Ducks podařilo skórovat, od tohoto okamžiku Stars ještě více utěsnili již tak těsnou defenzívu a začali postupně přidávat i v útoku. Ducks skórovali jako první a tým, který v této sérii skóroval jako první, vždy i vyhrál. Tentokrát tomu však mělo být jinak. Stars do třetí třetiny vstoupili jako úplně jiný celek. Morrow si vynutil klíčový faul, Robidas pak přesilovku proměnil. Hala v tu chvíli doslova burácela. Když po necelé minutě Robidas připravil další branku pro Barnese, hala explodovala. Ducks v tu chvíli nevěděli, kde jim hlava stojí, Stars si během pár minut vytvořili několik dalších brankových příležitostí, ale koncovka byla problém, gólman Giguere držel Ducks ve hře. Stars perfektně bránili vedení. Ducks postupně vytvářeli větší a větší tlak, nicméně až do 55. minuty moc šancí neměli. Skvěle se při bránění výsledku ukázala Modanova formace, dobře zahrála i Ribeirova lajna. Pak tlak ještě zesílil. Ducks stříleli jako diví, nebylo se čemu divit, neboť do té doby měli na svém kontě všeho všudy 10 střel, což bylo hodně málo. Šance Ducks naštěstí brankou neskončily, naopak Eriksson po Richardsově přihrávce zmařil veškeré naděje Ducks. Branka na 3:1 byla hodně důležitá. Ducks se v závěru připravili o možnost konec zápasu ještě zdramatizovat, když byl vyloučen Pronger. Ducks přesto odvolali brankáře a zkoušeli to při hře pěti proti pěti v poli. Do prázdné branky už jen kosmeticky upravil výsledek Modano.

Výkony všech hráčů Stars byli až neskutečné. Především směrem dozadu. Všichni obránci hráli v tomto zápase na výbornou, včetně v předešlých zápasech nejistého Niskanena. Největší osobností v obraně byl však opět Robidas, který ke spolehlivé práci dozadu přidal i pár velmi důležitých bodů. Útočníci hráli také dobře, hodně pomáhali obráncům a vlastně i Marty Turcovi, který tak měl během zápasu poměrně málo práce. Richardsova formace opět hrála velmi dobře, při bránění výsledku však bylo jasně vidět, že Richards není v této disciplíně úplně doma. Velký kus práce odvedli zejména Modano, Ott, Barnes, Morrow a Lehtinen. Dokonce i Ribeiro zahrál občas tělem a poctivě se vracel.

Přesilové hry hrály opět svou roli. Zatímco Stars dvě přesilovky z pěti proměnili, Ducks nevyužili ani jednu početní výhodu. Velký podíl na výhře Hvězd v tomto zápase měli i rozhodčí a to navzdory tomu, že Stars během prvních 10 minut zápasu hráli hned 3x oslabeni o jednoho muže v poli. Rozhodčí hned v úvodu zápasu jasně ukázali, že přehnaně tvrdou hru nebudou tolerovat. Oba týmy si tak uvědomily, že metr bude v tomto zápase hodně přísný, proto se hrálo velmi slušně na obou stranách.

Stars konečně zvádli pro ně onen nejtěžší první krok. Tedy konec dobrý, všechno dobré. Před Stars však leží nová výzva s názvem San Jose Sharks.