Dallas – Anaheim 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

Stav série 3:1

Steve Ott neskrývá svou radost, Dallas vede jeho zásluhou 3:0
(Autor – Ronald Martinez/Stephen Dunn)

Štvrtý zápas bol pre oba tímy nesmierne dôležitý, do Los Angeles sa mohlo cestovať za stavu 2:2 alebo 3:1, čo je z hľadiska ďalšieho vývoja tohoto prvého kola rozhodujúce. Dallas zvládol tento snáď najdôležitejší zápas v sezóne na jednotku a zvíťazil nad Anaheimom 3:1.

Lundqvist skóruje ako prvý

Prvá novinka bolo zranenie Philippa Bouchera, kvôli ktorému nemohol do stretnutia nastúpiť a tak jeho miesta na ľade sa ujal Mark Fistric, ktorý vytvoril obrannú dvojicu s Trevorom Daleym|Trevor Daley|../trevor-daley.php]. Fistric strávil na ľade takmer 15 minút a rozhodne sa predviedol v dobrom svetle.

„Fistric bol veľmi dobrý, odohral ťažký zápas. Bol to pre neho asi dobrý tím, majú typovo veľkých hráčov a to sadlo Fistricovmu štýlu. Na to, že to bol jeho prvý zápas v playoff, držal sa aj s ostatnými mladíkmi skvele.“
tréner Dallasu Dave Tippett

Je neuveriteľné, ako zatiaľ Stars zvládajú zápasy s obrancami, ktorí hrajú svoje prvé playoff v živote, a to bez Sergeja Zubova a dnes aj bez Bouchera, proti tímu snáď s najlepšou obranou v NHL, akurát Stars majú ešte čosi navyše, čomu Ducks konkurovať nedokážu.

„Chlapci sa držali skvele, niekedy boli pod obrovským tlakom, no vydržali.“
Povedal Dave Tippett na adresu mladých obrancov

Ducks nedokážu totiž takzvane držať na uzde všetky formácie Dallasu, je pravdou, že útok na čele s Ribeirom dokázali vygumovať, tí totiž nevystrelili ani raz na bránu aký bol zápas dlhý, no Stars disponujú devízou, ktorá sa volá Modano a Richards. Pokryť tri kvalitné útoky je totiž problém aj pre obhajcov Stanley Cupu, a keď sa k tomu pripojí ešte aj štvrtá formácia, ktorá odvádza na ľade kus práce, plus vynikajúci Marty Turco, je tu pre oponenta taký menší problém.

Najmä Turcovi sa nepozdával výkon z tretieho zápasu, a tak v druhom domácom zápase ukázal svoj repertoár, na ktorý sa tak rýchlo nezabudne. Texaský gólman chytil 28 z 29 striel, pričom mnoho z týchto striel boli takzvanými „tutovkami“, no obrana odvádzala kvalitnú prácu. Takmer každý puk Marty videl, a ten, ktorý nevidel, obrana zblokovala.

„Marty podal fantastický výkon, myslím, že každý vie, že Marty musí byť veľmi dobrý, aby náš tím ako celok mohol uspieť a dnes bol excelentný.“
Tréner Dallasu Dave Tippett

Oba tímy začali hrať svižne a hralo sa v rýchlom tempe. Stars mohli viesť v prvej tretine viac než o gól, no rozhodcovia mali iný názor. Trevor Daley už v prvej tretine naznačil, že tento jeho výkon bude o niečom inom ako po inokedy, hral tvrdo, rýchlo, takmer bez chýb a nebyť jeho neuznaného gólu, mohla byť jeho radosť zo zápasu o to väčšia. Daley sa totiž dostal k puku a od pravého kruhu na vhadzovanie vystrelil na Giguera a dostal puk do siete, pretože v tom istom momente prebehol popred gólmana Hagman a perfektne muzakryl výhľad. Rozhodcovia však tento gól neuznali kvôli nedovolenému bráneniu, no opakované zábery odhalili, že to tak celkom pravda nie je.

Stars sa nenechali týmto rozhodnutím rozhodiť a odmena prišla v 17. minúte z hokejky Lundqvista. Obranca Anaheimu Sean O’Donnell vypálil puk rovno do stredu pásma, kde stál Loui Eriksson, ten zahytil puk, backhandom vo vhodnej chvíli prihral Lundqvistovi, ktorý našiel voľne miesto rovno medzi Giguerovými betónmi, 1:0.

Zvýšiť mohol Eriksson koncom tretiny, a mal k tomu perfektné podmienky, odkrytú bránu no nanešťastie trafil len Pahlssona a puk sa odrazil mimo bránku.

Ducks vystrelili na Turca 7 striel, Stars na Giguera 5, striel síce bolo pomenej, no zato kvantitu nahradila kvalita. Oba tímy neuspeli v presilovkách, Ducks odohrali dve, Stars len jednu.

Turco drží čisté konto

V druhej tretine Ducks skutočne robili všetko pre to, aby tento stav zvrátili, no Marty Turco bol proti a likvidoval niekedy až neuveriteľné šance súpera. Podstatná bola aj pomoc spoluhráčov, na čo nestačil dallasský gólman, tam bol v tomto prípade Lehtinen. Kunitz držal puk na hokejke, dostal sa k pravej tyči a poslal krížnu prihrávku k ľavej tyčke, kde stál Selänne hľadiac na úplne odkrytú bránu, no v pravý čas vletel do dráhy puku Lehtinen, ktorý ho zblokoval.

Ducks hrali už zo začiatku tretiny presilovku, v ktorej veľkú šancu spálil Bertuzzi. Beacheminova dlhá strela bola zblokovaná, no k puku sa dostal Bertuzzi, zamieril k pravej tyčke a už keď chcel vystreliť, Marty sa natiahol aký bol dlhý a hokejkou puk zblokoval.

Ďalšiu tutovku zlikvidoval Turco v 6. minúte, Kunitz sa napriahol a vystrelil na bránu, no Turco stihol vložiť do dráhy puku betón aj napriek tomu, že túto strelu snáď ani nemohol vidieť cez to kĺbko hráčov pred ním.

V 9. minúte Ducks strelili gól, ktorý nakoniec nebol uznaný regulérnym. Bertuzzi poslal puk pred bránu, tam vkorčuľoval Sutherby a ľavou korčuľou dotlačil puk do brány, gól nakoniec nebol uznaný, pretože bol preukázaný jasný úmysel Sutherbyho dať gól korčuľou.

Hneď na to mohli pridať Stars o jeden gól viac, Richards s Lundqvistom sa dostali do brejku dvoch na jedného, Lundqvist prihral Richardsovi, ktorý vypálil štipľavú strelu, no Giguere vyrazil puk ramenom.

V druhej polovici druhej tretiny boli v šanci Ducks, ktorí sa ocitli v situácii traja na dvoch, no Selänneho pokus šiel mimo.

Ducks prestrieľali Stars 10-5, oba tímy mali k dispozícii dve presilové hry.

Nastal Barnesov čas

V marci Dallasu posledné tretiny nešli, no na sezónu teraz nikto neprihliada a hrá sa s čistým štítom. To sa potvrdilo aj teraz a Dallas rozhodol zápas prakticky až v tejto poslednej tretine.

V 10. minúte Mike Modano perfektne prihral z vlastného pásma Barnesovi, ktorý sa tak ocitol v brejku zoči voči Giguerovi a nakoniec sa mu podarilo dostať puk cez jeho dieru v betónoch až do brány, 2:0.

„Dobrá prihrávka od Modana, ja som sa tak trochu schovával za hráčmi Ducks, Modano ma však našiel, skutočne dobrá hra.“
Útočník Dallasu Stu Barnes

Tri minúty pred koncom Barnes sa opäť ukázal, ukradol puk obrancovi Huskinsovi v strednom pásme, následne nahral Ottovi do brejku dvoch na jedného, Ott si však puk podržal, vystrelil a gólmana Ducks prekonal, 3:0.

Marty Turco prišiel o svoj ďalší shutout osem sekúnd pred koncom, keď Schneider vystrelil zápästím spomedzi kruhov a znížil na 3:1. Fanúšikov môže mrzieť, že fantastický výkon Martyho sa neskončil shuoutom, no najdôležitejšie je samotné víťazstvo a Stars tak zvýšili svoj náskok v sérii 3:1 na zápasy. Držme všetci palce, nech sa táto séria už do American Airlines Centra už nevráti.