Aktuality

Ducks dobyli Dallas a jsou zpět ve hře o postup

Dallas – Anaheim 2:4 (0:3, 0:1, 2:0)

Stav série 2:1

Marty Turco se ve třetím zápase osmifinálové série za svá záda musel otáčet celkem čtyřikrát
Marty Turco se ve třetím zápase osmifinálové série za svá záda musel otáčet celkem čtyřikrát
(Autor – Getty Images/Ronald Martinez)

První domácí utkání osmifinálové série Hvězdám nevyšlo. Po dvou báječných výkonech v kalifornském Anaheimu tentokrát padli 2:4, čímž navázali na svou neúspěšnou domácí bilanci z posledních čtyř let.

Úvodní dějství rozhoduje celý zápas

1. Třetina

Byť se to zdá být paradoxem, Hvězdám domácí prostředí v play-off prostě nesvědčí. Vyhrát zde z posledních sedmi utkání vyřazovací části dokázali jen jednou, dnes přidali již sedmou prohru. A přitom se vedení klubu usilovalo jejich snažení ulehčit kampaní s názvem Believe, v jejímž rámci se celé fanouškovské obci navrhovalo přijít podpořit svůj oblíbený klub v černých, domácích barvách oblečení. Na prvních 15 tisíc návštěvníků American Airlines Center arény navíc čekalo zdarma jedno černé tričko s nápisem “Believe” na zádech. Leč, jak vidno, příliš to týmu Dallasu nepomohlo.

S vedením 2:0 na série vstupovali domácí hráči do utkání uvolnění, zato jejich soupeř byl v kritické situaci, jejíž nezvládnutí by pro něj znamenalo téměř jistý konec v play-off. Ducks si tak dali za cíl zvítězit v první třetině utkání, což se jim povedlo a to navíc takovým způsobem, že tím i vlastně rozhodli celé utkání.

Na ledě však na začátku dominovali Stars, kteří měli záhy po úvodním vhazování možnost otevřít skóre při přesilové hře 5 na 4, svou formu z předchozích dvou utkání ovšem tentokrát nepotvrdili. Zato Kačerům stačilo ke vstřelení úvodního gólu velmi málo. Travis Moen srazil v 7. minutě obránce domácích Mattiase Norströma za Turcovou bránou a odstavil jej tak od puku. Ten z hole napadajícího útočníka doputoval až k nebráněnému Toddu Marchantovi, který před brankovištěm přesně vystřelil a otevřel gólový účet zápasu – 0:1.

Trenéru hostí tak skvěle vyšel tah s přesunutím Marchanta do třetí útočné formace na křídlo vedle Pahlssona a Moena. Změnu si vyžádala absence zkušeného Roba Niedermayera, jenž do Dallasu vůbec neodcestoval kvůli podezření na otřes mozku.

O necelé čtyři minuty později domácí vyrobili další chybu a dostali se tak už do dvougólové ztráty. Dallas byl ve vlastní třetině obrán, díky špatné rozehrávce, o kotouč Ryanem Getzlafem. Ten si s pukem na čepeli dojel až Marty Turcovi, jehož pak kličkou do backhandu překonal a vsítil gól.

Všemu nasadil korunu kapitán hostí Chris Pronger, jenž se tím zároveň postaral o vítězný gól utkání. Kanadský bek ve spolupráci s Toddem Bertuzzim využíval první přesilové hry svého celku (vyloučení Hagmana), když v 15. minutě inkasoval na křídlo příhru od zmíněného Bertuzziho a překonal pak přemísťujícího se Turca – 0:3.

Všechny tři branky padly v rozmezí tří za sebou jdoucích střel týmu Ducks, což se rovná polovině celkového součtu všech jimi vyslaných střel za třetinu. To jen svědčí o tom, že v prvním dějství byli daleko víc aktivnější domácí, kteří na gólmana Jean-Sebastiena Giguera vystřelili celkem desetkrát. Častokrát se přitom jednalo o nebezpečné projektily (obzvlášť při Hagmanově brejku), ovšem anaheimský gólman byl k nepřekonání.

Chris Pronger opět navyšuje

2. Třetina

Druhé dějství začalo tak, jak první skončilo. Hvězdy do něj nastoupily ve čtyřech proti třem, díky vyloučení Daleyho, O´Donnella a Kunitze z poslední minuty první třetiny. Gól jim to však opět nepřineslo žádný.

Útočný tlak vyvíjený na Anaheim se poté ve 4. minutě přesunul na druhou stranu, když na trestnou lavici odešel Stephane Robidas (podražení). Tam jej po necelé minutě následoval také Matt Niskanen (zdržování hry – vyhození kotouče) a ztrátu dvou hráčů už Stars bez úhony nepřežili. Ze středu útočné třetiny se k silné ráně napřáhl Chris Pronger a svým druhým gólem v zápase navyšoval již na 4:0.

Do konce prostředního dějství už žádný gól nepadl. Hvězdy svého soupeře opět přestřílely, tentokrát v poměru 9:6.

Brenden Morrow probouzí AAC ze spánku

3. Třetina

Výsledek zněl jednoznačně. Se čtyřmi inkasovanými brankami se toho moc udělat nedá, Stars se o to však výrazným způsobem pokusili a málem dosáhli kýženého srovnání.

Ospalou arénou probil blesk v podobě dvou slepených branek Brendena Morrowa z 6. a 8. minuty třetí třetiny a diváci najednou měli důvod svému týmu pořádně fandit. První branka padla z přesilovky (vyloučení Getzlafa) a kromě zmíněného střelce Morrowa se na ní svými přihrávkami podíleli také Modano s Ribeirem. Kotouč od posledního zmíněného doputoval až k Modanovi, který rychlou přihrávkou našel svého kapitána a ten se nastrčením vlastní hole nemýlil – 1:4.

Při další přesilovce 5 na 4 (vyloučení Maye) se znovu prosadila tatáž trojice hráčů. Ribeirovi se na levé straně kluziště nabízel Modano, který ihned po obdržení kotouče vystřelil. Giguere sice ránu vyrazil, ovšem k jeho smůle se kotouč odrazil přímo na volného Morrowa, který tak se vstřelením své druhé branky již moc práce neměl – 2:4.

Do třetice všeho dobrého byl v 11. minutě vyloučen ještě jeden hráč Anaheimu, tentokrát se jednalo o Schneidera, který navíc obdržel hned čtyřminutový trest za hru vysokou holí. Snížení stavu skóre na 3:4 bylo na spadnutí, ale ačkoli se domácí snažili sebevíc, třetí branku do svatyně Giguerovy již nevstřelili.

Utkání tak po vyhecovaném závěru nakonec skončilo 2:4 ve prospěch hostujícího Anaheimu, který se touto výhrou dostal zpět do hry o postup do druhého kola.

„Myslím, že jsme dostali to, co jsme si zasloužili. Tohle nás probudí. V příštím zápase budeme potřebovat být připraveni vzdorovat jim od samotného začátku.“
obránce Stars Stephane Robidas
„Nečekali jsme, že vyhrajeme čtyři utkání v řadě. V sérii ale stále vedeme. Musíme se otřepat, dobít energii a dostat se zpět. Ve čtvrtek budeme potřebovat hrát lépe po celou dobu, hrát lépe v první třetině.“
útočník Stars Mike Ribeiro

Poznámky

  • Stars v celkovém součtu střel přestříleli Anaheim vysoko 33:15.
  • Scott Niedermayer byl pro tento zápas přesunut z druhé obranné linie do první, vedle Chrise Prongera.
„Je to něco, co už jsme dělali dříve. Snažili jsme se nasazovat Prongera s Niedermayerem proti nejlepší formaci soupeře.“
trenér Ducks Randy Carlyle

Souvislosti

Sestava

Útočné formace

OttModano – Barnes
Hagman – Petersen – Crombeen

Obranné dvojice

Brankáři

Sestava Anaheimu

Útočné formace

May – Getlaf – Selänne
Bertuzzi – Carter – Kunitz
Pahlsson – Marchant – Moen
Sutherby – Weighz – Parros

Obranné dvojice

S. Niedermayer – Pronger
O´Donnell – Beuchemin
Schneider – Huskins

Brankáři

Giguere, Hiller

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *