Calgary pokořilo chybující Stars v prodloužení

Dallas – Calgary 2:3 pp (1:1, 1:0, 0:1, 0:1)

Matthew Lombardi právě ukončil prodloužení, Calgary vyhrálo 2:3
(Autor – AP Photo/Matt Slocum)

Stars měli možnost potřetí v řadě zvítězit na domácím ledě. Souboj s Calgary Flames dotáhli až do prodloužení, ve kterém však díky neomluvitelné hrubce nakonec kanadskému týmu podlehli 2:3.

Modano brzy otevírá skóre

Dallas nastoupil v takřka nezměněné sestavě – jedinou novinkou v ní oproti té ze zápasu s Los Angeles bylo prohození obranných postů Bouchera a Robidase.

Domácí mužstvo vstoupilo do zápasu skvěle. Již v 5. minutě otevřel skóre ranou z levého kruhu Mike Modano. Velkou práci při tomto gólu zastal Jere Lehtinen, který za branou hostí svedl náročný souboj o puk s Dionem Phaneufem.

Průběh třetiny byl však vyrovnaný. O srovnání skóre se v 11. minutě mohl postarat Alex Tanguay, který přestože prostřelil blokujícího Robidase, Marty Turca již nepřekonal.

Ihned poté podnikl dallaský útok nebezpečný protiútok, na jehož konci byli diváci svědky souboje dvou útočníků proti jednomu obránci. Todd Fedoruk vyřešil celou akci s nebývalou noblesou – ležícího beka Flames překonal kličkou a následnou přihrávkou na volného Stua Barnese. Ten však v obrovské šanci minul a trefil jen boční stranu Kiprusoffovy brány.

Už to vypadalo, že stav 1:0 vydrží i přes přestávku, ale Stars v posledních vteřinách úvodní třetiny díky vlastní chybě inkasovali. Modano vyhrál buly v soupeřově pásmu a přihrál na Jussiho Jokinena. Ten však zjevně nepřipraven puk nezpracoval a následně i podklouzl. Jarome Iginla z následného brejku chladnokrevně zakončil a poslal svůj tým do šaten v značně příjemném rozpoložení.

Hagman srovnává rekord

Ve druhé třetině se často vylučovalo – a to na obou stranách. Dallas se v prostřední části hry provinil čtyřikrát, zatímco jeho protivník z Calgary byl oslaben celkem třemi hráči z nichž jeden si odseděl dvojnásobný, čtyřminutový trest.

Právě na tento čtyřminutový trest kapitána Flames Jaroma Iginly navázal v 5. minutě dalším prohřeškem Cory Sarich. Domácí však do minutu a půl dlouhé přesilovky 5 na 3 šli až po vypršení předešlého trestu Niskanena v 6. minutě. Gólově však stav skóre nenavýšili.

Vstřelit gól se texaským podařilo vstřelit až na začátku 10. minuty. Celá akce probíhala v dynamickém tempu. Kombinační hra Daleyho a Hagmana vyvrcholila tvrdou střelou finského útočníka, který navýšil na 2:1.

Niklas Hagman se v této sezóně trefil již pětkrát, čímž srovnal klubový rekord počtu vstřelených branek za pět úvodních zápasů. Předtím se to povedlo pouze dvou hráčům Stars – v roce 1993 jím byl Mike Modano a o dva roky později Dave Gagner.

Lombardi dává Flames naději

Vedoucí stav skóre drželi Stars více než deset minut třetí třetiny. V 11. minutě Flames udeřili při brejku po levém křídle. Yelle poslal přihrávku do jízdy na Lombardiho a ten sám proti Marty Turcovi zavěsil – 2:2.

„Když se dostanete do šancí, ve kterých můžete skóre navýšit, ale neproměníte je, soupeře tím polijete živou vodou. Jejich druhá branka padla ihned po naší přesilovce, kterou jsme nevyužili.“
Dave Tippett, trenér Stars

Skóre se již do konce třetího dějství nezměnilo a tak přišlo na řadu prodloužení.

Zbývalo již jen něco málo přes minutu a půl a zápas by rozhodly až samostatné nájezdy. Nebýt však Morrowovy obrovské chyby v rozehrávce, možná by k nim nakonec i došlo.

Kapitán Stars se snažil naslepo najít přihrávkou spoluhráče, avšak tam, kde kotouč poslal, nikdo v černém dresu nebyl. Hrubku potrestal Lombardi, jenž volný puk nekompromisně nasměroval za Turcova záda a po právu si tím vysloužil ocenění hlavní hvězdy večera.