Aktuality

Má současná podoba All-Stars Game smysl?

To je otázka, nad kterou se momentálně zamýšlím. Je současná All-Stars Game (ASG) pro diváky přitažlivá? Je to oslava hokeje? Nejsou dovednostní soutěže zajímavější? Není to jen zbytečná pauza v kolotoči NHL?

Osobně bych při posuzování přitažlivosti rozdělil víkend All-Star na sobotu a neděli. V sobotu jsou na řadě dovednostní soutěže a Young Stars Game (YSG), což je obdoba ASG, které se účastní jen mladí hráči, kteří hrají NHL prvním či druhým rokem a v neděli se hraje ASG, což má být zlatý hřeb programu.

Dovednostní soutěže

Dovednostní soutěže mají podle mého názoru náboj. Jsou pro diváka zajímavé. A to zejména proto, že tohle je jediný okamžik během celého víkendu All-Star, kdy ze sebe hráči dostávají maximum. Většinu fandů navíc zajímá, kdo nejrychleji bruslí, kdo má nejpřesnější střelbu, čí střela je nejtvrdší či kdo nejlépe zvládá nájezdy na gólmana. NHL navíc vede podrobnou historickou statistiku těchto soutěží, což dělá tyto soutěže ještě více přitažlivé. A když pak padne nějaký ten rekord, je to pro diváka bonus navíc, soutěž tak dostane takový ten punc výjimečnosti. Nebál bych se okruh účinkujících i rozšířit (např. v soutěži o nejrychlejšího bruslaře), případně přidat více pokusů (soutěž o nejtvrdší střelu). Pro diváka je určitě velmi zajímavý i fakt, že hráči během těchto aktivit nepoužívají helmy, jsou tedy prostovlasí.

All-Star Game

Naopak YSG či ASG jsou o ničem. Hraje se bez nasazení, bez tělesného kontaktu, nicméně to je to, co dělá hokej hokejem – rychlost a tvrdost. Padne sice hodně branek, ale koho baví koukat na 20-25 branek během jedné jediné hodiny, zvlášť když víte, že se nijak důsledně nebrání a kdo trochu našlápne, obvykle i udělá, co si zamane. ASG je pro gólmany noční můrou.

Občas mám pocit, že zápasy ASG se dělají spíš pro hráče, kteří se sejdou, pokecají, oddychnou si od kolotoče zápasů v NHL. Pro některé z nich je to otázka prestiže, pro jiné je to zase jen zbytečná povinnost a raději se jí ani nezúčastní a léčí si různá drobná zranění, kterých mají všichni hokejisté v této fázi sezóny dost a dost. A NHL pak řeší, jaké tresty jim za toto jednání udělit.

Navíc NHL v touze zapojit všechny týmy a fanoušky, nominuje do ASG i hráče, kteří by se jí jinak ani nemohli zúčastnit vzhledem k jejich výkonům. Někteří tak jsou nominováni za celoživotní zásluhy, za odměnu, např. Mike Modano, jiní mají naopak štěstí, že se ASG hraje v jejich rodišti a jejich předešlém působišti, to je případ Stephanea Robidase.

Otazníky pak visí i nad samotným hlasováním. Hlasovat pro hráče mohou fandové i opakovaně, každý rok tak jsou problémy s tím, že někteří hráči dostávají obrovské množství hlasů, a to ať už od agilních fandů nebo prostřednictvím různých vymožeností moderní techniky (dochází pak k přepočítávání hlasů). Problematické jsou také znalosti fanoušků. Většinou znají jen své hráče, ale neznají hráče soupeře, a především ne ty z druhé konference. Jak jinak si vysvětlit obrovskou setrvačnost při zasílání hlasů pro některé hráče, např. pro Scotta Niedermayera, Tomáše Kaberleho či Jeana Sebastiena Giguera.

ASG se tedy neúčastní jen ti nejlepší. Logicky někteří velmi dobří hráči pak chybí. Jak jinak si vysvětlit účast Stephana Robidase, Mika Komisareka, Mika Modana, Tomáše Kaberleho, Scotta Niedermayera, Jeana Sebastiena Giguera a dalších. A jak jinak si vysvětlit absenci Briana Rafalskiho, Roba Blakea, Stevea Masona, Jonase Hillera, Nikolaje Chabibulina, Patrika Eliáše, Davida Krejčího, Daniela Sedina, Nicklase Backströma, Mariána Hossy, Aleše Hemského, Dennise Widemana, Duncana Keitha, atd.

Navíc je tu také otázka sledovanosti ASG. Mám pocit, že současná podoba ASG nemá na to přitáhnout k televizím větší množství fandů. Ale možná se pletu.

Shrnutí

Pro mě osobně je svátkem doba playoff, kdy se hraje o něco, kdy se hraje s plným nasazením, zpravidla i se zraněním, hraje se tvrdě do těla, hra má prostě náboj a říz. Já bych se bez ASG obešel, zápasy by tak byly daleko lépe rozprostřené po celé sezóně a nemuselo by se hrát tolik zápasů po sobě, tedy těch nepopulárních třech zápasů ve čtyřech dnech. Daleko lepší je, když se na úkor ASG hrají olympijské hry. Olympijský turnaj je tak velmi zajímavý, narozdíl od ASG. Vidět partii pobavených milionářů, jak se plouží po ledě a dělají parádičky ve vlažném tempu, to není nic pro mě. A co pro Vás? Baví Vás současná podoba ASG?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *