Co bude dál?

Stars opět stojí před problémem, jak vylepšit tým, aby byl lépe připravený na vrchol sezóny, na boj o Stanley Cup. Těch porážek v prvním kole playoff už bylo přece jenom příliš mnoho. Je jasné, že změny musí přijít.

Trenéři zůstanou

Trenéři zůstanou ještě rok a pokud by Stars příští rok opět nepřešli přes první kolo, je velmi pravděpodobné, že by se poroučeli i trenéři. Generální manažer však rozhodl, že trenéři dostanou ještě jednu šanci, a proto letos dojde ke změnám pouze ve složení týmu.

Volní hráči na odchodu

Je jasné, že tým opustí několik hráčů, kteří nenaplnili očekávání do nich vložená, případně hráči starší, kteří v nové NHL už nestíhali bruslit. Stěhovat se podle mého názoru bude Eric Lindros, Matthew Barnaby, Jon Klemm, Ladislav Nagy a Patrik Štefan. Již dříve podepsali nové smlouvy Stu Barnes a Krys Barch. Ti zůstanou. Zatím však není jasné, zda-li zůstane obránce Darryl Sydor, neboť nabídku nové smlouvy již dostal, ale jednání zatím nevedla k jejímu podpisu. Sydor tak zřejmě otestuje svou cenu na trhu volných hráčů, nicméně je také možné, že generální manažer Stars jen vyčkává na výsledky letošního draftu, který se bude konat už za necelý týden v Columbusu. Osobně si ale myslím, že pokud Stars chtějí posílit v útoku a navíc omladit tým, pro Sydora už není místo.

Problém? Útok!

Jak se především v letošním playoff ukázalo, nejpalčivějším problémem Stars je momentálně útok. Na trhu bude řada zajímavých hráčů, otázkou však je, zda-li na ně Stars mají dostatek financí. Jsem přesvědčen, že Stars mohou angažovat jednoho špičkového útočníka, případně dva kvalitní útočníky. V rozpočtu Stars je přibližně 10 milionů dolarů volných na posily a volné hráče s omezením (Mike Ribeiro, Jussi Jokinen, Junior Lessard, Antti Miettinen a Joel Lundqvist). Na podpis těchto hráčů by měla stačit částka do 4,5 milionu dolarů, navíc není jasné, zda-li Junior Lessard bude hrát v prvním týmu, neboť v jeho případě se pravděpodobně bude jednat o smlouvu dvoucestnou. Zbývá tedy maximálně něco kolem 6 milionů dolarů a pokud by Stars vyměnili nějakého hráče s vyšší smlouvou (Robidase, Norströma, Bouchera, Ribeira, Lehtinena), mohli by posílit i o nějaká hodně zajímavá jména.

Z křídelních útočníků bude k dispozici například Keith Tkachuk, Brandon Bochenski, Michael Ryan, Anson Carter, Scott Walker, Shane Willis, Todd Bertuzzi, Petr Sýkora, Martin Gelinas, Mike Johnson, Paul Kariya, Scott Hartnell, Ryan Smyth, Jason Blake, Brendan Shanahan, Dean McAmmond, Owen Nolan, Gary Roberts, Mark Recchi, Nils Ekman, Bill Guerin, Ville Nieminen, Radek Dvořák, Ruslan Fedotěnko. To jsou jen ta nejzajímavější jména.

Takový Chris Drury by se mi sice v dresu Stars zamlouval, na druhou stranu, je to centr a těch je v Dallasu až příliš. Navíc je jasné, že Drury bude chtít víceletou smlouvu alespoň na 6 či 7 milionů dolarů za sezónu. Jistě by bylo skvělé takového hráče do týmu přivést, otázka však je, zda-li by cena za něj nebyla až příliš velká. Případné angažování Druryho by muselo být provázeno výměnou některého jiného hráče základní sestavy, aby Stars měli dostatek místa pod platovým stropem a navíc, aby měli ještě místo na případné posily před playoff. Myslím si, že takto bude uvažovat i Doug Armstrong a žádnou velkou hvězdu do týmu nepřivede. Spíš očekávám příchod jednoho či dvou křídel s méně zvučnými jmény. Typově by to mohli být hráči podobní Petru Sýkorovi, tedy kvalitní křídla, která umí vstřelit branku, budou hrát za 3 miliony dolarů na sezónu a nebudou požadovat dlouholeté smlouvy.

Stars ještě nemají dořešeno několik otázek. Dostanou Eriksson, Lundqvist a Jokinen jednocestné smlouvy a dostanou šanci hrát od začátku sezóny v prvním týmu? Pokud ano, mají Stars již nyní na soupisce celkem 13 útočníků. Znamenalo by to, že pokud mají Hvězdy o někoho posílit, někdo jiný bude muset z týmu odejít, a to ať už na farmu nebo do jiného klubu. Z tohoto důvodu bych jako nejvíce pravděpodobné viděl to, že Stars podepíší jednoho volného hráče na jeden či dva roky a dále získají jednu či dvě posily v rámci výměny. Možná se dočkáme už příští týden na draftu v Columbusu. Jen podotýkám, že loni udělali Stars při draftu výměnu s Atlantou.

Jak bude vypadat útok je tedy otázkou. Stars si musí rozhodnout, komu ještě dát šanci a komu ne. Osobně bych se zbavil Ribeira, Jokinena, Otta a spíš bych dal šanci Lessardovi, Lundqvistovi a Erikssonovi a za ušetřené peníze bych koupil nějakého střelce. Případně bych tyto hráče, ale i klidně někoho dalšího vyměnil za nějakého velmi dobrého mladého hráče. Aby taková výměna vůbec připadala do úvahy, bylo by zřejmě potřeba přihodit nějaké to lákadlo, například Daleyho, Erikssona, Robidase či Bouchera.

Fungující obrana

Obrana hrála dobře, proto bych ji nechal víceméně pohromadě. Nechal bych odejít Sydora, neboť dělal během sezóny hodně chyb a bylo na něm již vidět, že rychlostně nestačí, a Klemma, který toho moc nenahrál a který má to nejlepší také již za sebou. Obrana by tedy mohla vypadat asi takto (tedy za předpokladu, že žádný obránce nebude vyměněn, aby udělal místo pro nákup nějakého hvězdného útočníka): Norström-Zubov, Daley-Boucher, Robidas-Grossman a sedmým obráncem by byl Baumgartner. Zájem generálního manažera o Darryla Sydora by však mohl vypovídat o tom, že s Grossmanem se na stálo v prvním týmu nepočítá a povoláván bude jen v případě mnohočetných zranění. Případně se Doug Armstrong chystá zbavit některého z obránců.

Grossmanovi bych tu šanci dal, neboť již loni ukázal, že na NHL má. Stars mají v systému několik mladých obránců, proto bude lepší, když každý rok udělá jeden z nich krok do prvního týmu a získá nějaké zkušenosti. Není možné vyměnit v jednom roce tři zkušené obránce a nahradit je nezkušenými mladíky. Lepší je dělat tyto kroky postupně. Tento rok Grossman, příští rok Chomitskij, pak Niskanen a Fistric.

V brankovišti je jasno

V brance je jasno, jedničkou zůstane Turco, který si tuto pozici upevnil svými výkony v letošním playoff. Alespoň tak utichnou spekulace o jeho možném odchodu z klubu a Turco se tak bude moci o to více soustředit na hokej. Dvojkou bude stejně jako loni Mike Smith.

Některé výše uvedené otázky budou zodpovězeny již příští týden, další pak v prvních červencových týdnech a na další budeme muset počkat až na začátek dalšího ročníku NHL. Už aby tu byl…..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *