Byl přestup Ladislava Nagyho pro Stars výhodný?

Stars získali z Phoenixu levé křídlo Ladislava Nagyhovýměnou za švédského útočníka Mathiase Tjärnqvista a výběr v prvním kole letošního draftu. Kdo však na této výměně vydělal? Stars či Coyotes?

Jaké jsou dopady pro Dallas?

Trenéři i generální manažer měli již delší dobu pocit, že když Stars prohrají, většinou jim mnoho nechybí k tomu, aby vyhráli. Většinu zápasů totiž prohrávají o jeden jediný gól. Došli tedy k závěru, že týmu chybí nějaký kvalitní ofenzivní hráč, který by v kritickém okamžiku dokázal zavést puk do pásma a dobře přihrál nebo vystřelil. Především střelec letos Hvězdám chybí ze všeho nejvíce. Zároveň hledali hráče mladšího třiceti let.

Dallas má již delší dobu nedostatek kvalitních křídelních útočníků, zejména na levé straně je tento dlouhodobý nedostatek znát. Naopak již několik sezón je v týmu přetlak kvalitních středních útočníků, kteří pak jsou nuceni hrát na křídlech. Pochopitelně jejich produktivita na křídle je mnohem nižší než když hrají na své obvyklé pozici. Oběťmi těchto manévrů se v posledních pár letech stali například Pierre Turgeon, Patrik Štefan, Niko Kapanen, Stu Barnes, Steve Ott a na kratší dobu i Mike Modano či Jason Arnott.

Nagy sice letos není zrovna ve střelecké formě, nicméně potenciál na to vstřelit 20-30 branek za sezónu rozhodně má, i když obecně je považován spíše za tvůrce hry. To mu jde ze všeho nejlépe. A vyniká ještě v jedné disciplíně, která je v Dallasu hodně ceněna – v samostatných nájezdech! V Dallasu bude pravděpodobně využíván o něco účelněji než tomu bylo ve Phoenixu. Nebude muset hrát oslabení, ale dostane především šanci při přesilových hrách a při stejném počtu hráčů na ledě. Počítá se s tím, že by na ledě měl strávit mezi 17-19 minutami na zápas. To by mu mělo více vyhovovat. K větší produktivitě by mu mohla pomoci i změna prostředí a hlavně možnost vyhrát Stanley Cup.

O svoji budoucnost u Stars však bude muset Ladislav Nagy tvrdě bojovat. Podle jeho výkonů v nadcházejících měsících se totiž generální manažer Stars rozhodne, zda-li mu předloží nabídku nové smlouvy. Ačkoli chtěl Nagy ve Phoenixu zůstat, vedení Coyotes mu novou smlouvu nenabídlo, a to zřejmě kvůli vysokým finančním požadavkům a touze po obměně kádru. Pokud se v Dallasu předvede v dobrém světle, nabídku nové smlouvy určitě dostane. Velkému množství hráčů Stars totiž končí smlouvy a několika z nich už nebude prodloužena. Záležet tedy bude na něm, jestli bude chtít v Dallasu zůstat nebo zda-li se vydá za lukrativnější smlouvou někam jinam jako to loni udělal Jason Arnott či Willie Mitchell.

Dallas se zbavil Mathiase Tjärnqvista, který v Dallasu nedostával příliš mnoho příležitostí. Celkem dvakrát byl letos umístěn na waiver list, nicméně žádný z týmů o něj neprojevil zájem. Stars chtěli tímto krokem ušetřit nějaké mzdové prostředky, to se dosud nedařilo. Dočkali se tak až při výměně s Coyotes. Tjärnqvist má totiž platnou jednocestnou smlouvu i pro příští rok, a to na 475 000 dolarů (do platového stropu se ale započítá částka 462 500 dolarů). Nahradit ho by neměl být pro Dallas v příští sezóně žádný problém. Na jeho místo čeká řada mladších hráčů, kteří mají daleko větší potenciál.

Přijít o výběr v prvním draftu je sice nepříjemné, ale dle vyjádření Douga Armstronga máme dva výběry v kole druhém a ty by nám měly stačit. Navíc mám pocit, že při kvalitě našeho scoutingu bysme s tím prvním výběrem vybrali hráče kvalit Steva Otta, takže se dá s velkou prvděpodobností konstatovat, že ani výběr v prvním kole draftu není pro nás velkou ztrátou.

Jaké jsou plusy a mínusy pro Phoenix?

Phoenix Coyotes ztratili pořád ještě mladého, útočně laděného hráče, který se několik let umísťoval na předních pozicích kanadského bodování svého klubu. Jeho body budou pochopitelně chybět, nicméně Kojoti už letošní boj o playoff vypustili a tak se zase tak moc neděje. V létě bude navíc na trhu celá řada neomezených volných agentů, takže si za něj budou moci vybrat adekvátní náhradu. Ve zbytku sezóny pak dostanou šanci někteří mladší hráči, kteří se poperou o místo v týmu pro příští sezónu.

Phoenix byl v podstatě donucen akceptovat Mathiase Tjärnqvista jako součást výměny. Vzhledem k tomu, že hraje za ligové minimum, není pro Coyotes žádnou velkou přítěží. Určitě ve Phoenixu dostane více šancí než jaké dostával v Dallasu. Bude dále hrát svoji hru ve třetí či čtvrté útočné formaci, nebude se bát hrát do těla, bude dobře forčekovat, občas si připíše nějaký ten bod, ale především bude vždy hrát na 100% a bude za všech okolností dobře bránit. Nic víc ale od něj čekat nelze.

Hlavním plusem pro Phoenix je bezpochyby zisk výběru v prvním kole letošního draftu. Phoenix si zřejmě od letošního draftu hodně slibuje. Mluví se o velkém množství kvalitních hráčů, který budou k dispozici. Výběr, který Kojoti v rámci této výměny získali, bude ale zřejmě na řadě až ve třetí desítce, jeho přesnou pozici určí až celkové výsledky Stars v této sezóně. Záležet tedy bude pouze na scoutech Coyotes, zda-li budou schopni vybrat toho pravého hráče a zúročí tak největší přednost této výměny.

Resumé

Z výše uvedeného jasně vyplývá, že záleží na úhlu pohledu. Oba týmy získaly podle mého názoru přesně to, co momentálně potřebovaly, i když Dallas se přece jenom mohl poohlédnout po hráči s lepší koncovkou než je Nagy. Na této výměně tedy vydělaly oba kluby. Kdyby tomu tak nebylo, tato výměna by se neuskutečnila.

Souvislosti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *