26. 11. 07 Mike Smith zářil na Manhattanu  M. Šimeček

NY Rangers – Dallas 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

Ústřední postava včerejší odpolední bitvy Mike Smith
(Autor – AP Photo/Seth Wenig)

Dallas Stars se v posledních dnech potýkali s vynikající formou. Čtyřzápasovou vítěznou šňůru se Hvězdy včera snažily rozšířit o úspěch na ledě newyorských Rangers. Domácí v zápase podnikali jeden útok za druhým, jejich snahy však až na dvě výjimky vždy likvidoval skvělý Mike Smith. Dallas tak zejména díky jeho výkonu porazil nebezpečné Rangers 3:2.

Jágr skóruje, Jokinen srovnává

1. Třetina

Na soupisku Stars byli před zápasem dopsáni dva hráči – Brad Winchester a Joel Lundqvist. Tuto změnu v sestavě si vyžádalo zranění třísel Antti Miettinena z minulého zápasu a přetrvávající zdravotní problémy Jere Lehtinena (natažené břišní svalstvo). Na postu gólmana se opět objevil mladý Mike Smith.

Slavná Madison Square Garden byla hned od úvodu utkání svědkem velkého tlaku domácích. Ti svého svátečního soupeře z Texasu několikrát nebezpečně prověřili, avšak Mike Smith byl vždy připraven.

V 7. minutě se domácím Rangers povedlo z tlaku vytěžit první branku. Stalo se tak po chybné souhře Philippa Bouchera s Trevorem Daleyem. Druhý jmenovaný dostal od Bouchera přihrávku právě ve chvíli, kdy jej zrovna napadal čerstvě uzdravený Martin Straka a o puk tak přišel. Darovaného kotouče se vzápětí chopil Jaromír Jágr. Ten si následně narazil s Dubinskym a z levého křídla se snažil rychlým pasem nabít na střelu volnému Strakovi. Puk však nešťastně srazil za záda vlastního gólmana obránce Philippe Boucher – 1:0.

Špatné začátky Dallasu předcházejí vynikajícím závěrům utkání. Alespoň tomu tak bylo v posledních třech utkáních. Hvězdám se však nyní podařilo jednogólové vedení soupeře stáhnout ještě v závěru prvního dějství.

Rozběhla se zrovna poslední minuta utkání, když se sebevědomý Scott Gomez pustil do drzého sóla v třetině soupeře. Všechnu snahu mu však na poslední chvíli zmařil vynikajícím obranným zákrokem Stephane Robidas, jenž mu puk z hole vypíchnul tak šikovně, že vyslal finského technika Jussiho Jokinena k rychlému brejku po křídle. Jokinen neváhal a ihned se vydal na zteč, a byť jej u brány soupeře ještě zezadu tísnil domácí obránce, tak svůj nájezd proměnil a chladnokrevnou střelou do růžku nedal Henriku Lundqvistovi šanci – 1:1.

Rangers rychle navyšují

Rangers však gól do šaten nijak psychicky nerozhodil. I ve druhé třetině se dostávali k zakončení častěji než soupeř. Všechno načal gól z 2. minuty druhé třetiny.

Souboj za dallaskou bránou mezi Scottem Gomezem a Sergejem Zubovem vyhrál prvně jmenovaný, který následně postrčil puk do rohu na Seana Averyho. Ten se s kotoučem příliš nepáral a poslal jej ihned před bránu Mika Smitha, kde spolu s třemi bránícími hráči Stars číhal Brendan Shanahan. Díky teči jednoho z hráčů Dallasu se domácí kanonýr dostal k zakončení a střelou nad ležícího Smitha navýšil skóre na 2:1.

V následující minutě byli domácí fandové svědky skvělého obranného zákroku newyorského Dana Girardiho, jenž zastavil brejk tří hráčů Stars proti jemu samotnému. V následném přenesení hry na druhou stranu kluziště střílel uvolněný Avery, avšak Smith jeho pokus bezpečně zastavil. Celá situace měla ještě dohru po přerušení hry. Prostořeký Avery se za bránou málem pobil se Stephanem Robidasem, který jej chvíli před tím ostře narazil na plexisklo.

Rangers nadále nedali hostům z Dallasu jedinou příležitost ohrozit Lundqvistovu bránu. Domácí rozvíjeli jeden útok za druhým, vše však končilo vyražením či chycením puku Mikem Smithem. Domácí ve druhé třetině přestříleli hosty neuvěřitelným rozdílem 17:3!

Smith byl opravdu vynikající. Nejvíce se vyznamenal v 9. minutě, když úspěšně čelil nájezdu Chrise Druryho.

Hvězdám se však i přes obrovský tlak podařilo skóre srovnat. Na konci 12. minuty využil nadějný útočník Dallasu Loui Eriksson druhou přesilovou hru svého týmu, když se po Zubovově přihrávce prosmýkl obranným valem bránících hráčů Rangers a následně prostřelil Henrika Lundqvista mezi betony – 2:2.

Do konce třetiny však již Stars nic víc nepředvedli a z obou gólmanů byl zaměstnáván pouze ten s hvězdou na drese. A opět si při tom vedl skvěle.

Brenden Morrow rozhoduje

Poslední dějství již bylo vyrovnanější, domácí už nebyli jediní, kteří na ledě útočili.

Ve 2. minutě se dva hráči utkali v pěstním souboji. První šarvátku v zápase obstarali Steve Ott a Brendan Shanahan. Dallaský centr byl však natlačen k mantinelu a svého o několik let staršího soka se po celou dobu bitky vlastně jen držel. Nakonec upadl na led při snaze zasáhnout Shanahana.

Zvedající se herní projev Stars korunoval na začátku 5. minuty gólem kapitán týmu Brenden Morrow. V posledních vteřinách přesilové hry hostí se z levého křídla prosmýkl nejproduktivnější centr Dallasu Mike Ribeiro až před bránu Henrika Lundqvista, když ještě před tím ukázkově vyškolil Dana Girardiho. Sám před Lundqvistem se ještě na poslední chvíli rozhodl přihrát na úplně volného Brendena Morrowa, který střelou z první zakončil do odkryté branky – 2:3.

Dallas měl do konce utkání pár příležitostí skóre ještě navýšit, avšak Henrik Lunqvist už tak propustný jako v prvních dvou gólových případech rozhodně nebyl.

"Náš výkon ve třetí třetině byl zdaleka nejlepší."
Dave Tippett, trenér Stars

Závěr utkání nedohrál Sean Avery, jenž byl za branou hostí nastřelen pukem do obličeje.

Tlak Rangers ke konci sílil a nebýt excelentního Mikea Smithe, určitě by se jim povedlo skóre ještě srovnat a dovést zápas do prodloužení. Nápor se ještě zdvojnásobil po odvolání Lunqvista z brány, avšak ani přesto se domácím vsítit třetí gól nepodařilo.

"Hráli jsme špatně. Nedokázali jsme udržet soupeře pod tlakem, zato soupeř nás ano. Mike Smith byl jako zeď, dával týmu šanci zvítězit."
Brenden Morrow, kapitán Stars

Dallas Stars tak nakonec vyhráli těžkou bitvu rozdílem 3:2 a prodloužili svou vítěznou sérii na pět zápasů za sebou. Zápas proti New York Rangers znamenal vstup do nadcházejícího čtyřzápasového road-tripu, jež se bude konat na kluzištích všech týmů Atlantické divize.