27. 11. 07 Modano rozhodl bitvu na Long Islandu  R. Štolpa

NY Islanders – Dallas 2:3 pp (0:0, 1:1, 1:1, 0:1)

Puk je v síti, DiPietro je překonán. Mike Modano právě ukončil prodloužení
(Autor – Getty Images/Bruce Bennett)

K dalšímu zápasu na turné po soupeřových kluzištích zajeli Stars na led New York Islanders. A stejně jako v předešlých pěti zápasech nakonec dokázali najít cestu k vítězství, byť byla tentokráte o malinko klikatější.

Turco drží Dallas

1. třetina

V brance Dallasu se mezi tyče postavil Marty Turco, jednička na postu gólmana. No a v první třetině to bylo zejména jeho zásluhou, že se skóre zápasu nikterak nezměnilo. Dallas totiž začal poněkud loudavě, jak je v poslední době zvykem.

Turco tak čelil šanci Vašíčka, jenž hraje v poslední době ve skvělé formě, šanci Trenta Huntera po chybě Daleyho v rozehrávce, šanci Richarda Parka nebo příležitosti Billa Guerina. Celkem to bylo v první třetině 12 střel, ani jediná si však nenašla cestu za Turcova záda.

Dallas kontroval dvěmi příležitostmi Modanovy formace, na jehož křídlech byli finští letci Jokinen a Hagman. Nejdříve po Jokinenově vniknutí do pásma střílel z blízka Hagman a tentýž hráč zakončoval i akci Mika Modana. Ale Rick DiPietro si vedl podobně jako Turco, to znamená bezchybně.

Turco chybuje, Modano skóruje

2. třetina

Ve druhé třetině se skóre konečně pohlo a byli to domácí fanoušci, kteří si zakřičeli gól jako první. Paradoxně zahrával Dallas přesilovou hru, když byl už podruhé v zápase vyloučen Bill Guerin. Radek Martínek vyslal do rychlého brejku Richarda Parka a Turco proti němu vyjel zcela nepochopitelně až někam za kruhy, ba co víc, rychlost přihrávky vůbec neodhadl. Park si jej lehce obhodil a skóroval do prázdné branky – 1:0.

O necelé tři minuty později bylo srovnáno. Jokinen vyslal křižnou přihrávku přes střední pásmo na Hagmana, jenž zavezl puk do útočné třetiny a našel na středu najíždějícího Modana. Mike byl zcela nehlídán a přesnou střelou poslal kotouč přesně k tyči – 1:1.

"Mike má sice 37 let, ale pořád je to velký hráč. Skvěle bruslí a poté co nechal za svými zády ten rekord, hraje mnohem lépe."
Dave Tippett

Dallas se ve druhé třetině rozehrál k dobrému výkonu a vypracoval si několik dalších příležitostí ke skórování, ani jeden puk si ale cestu do sítě nenašel, Rick DiPietro chytal opravdu znamenitě.

Halpern dává 100. gól v NHL

3. třetina

Stars po dobré druhé třetině ucítili šanci na vítězství, ale v cestě jim pořád stál výborný DiPietro, když zneškodnil šance Barnese, Erikssona i Morrowa.

Ani domácí Ostrované nezaháleli a ve 4. minutě si připravili skvělou šanci. Po Comrieho přisunutí vystřelil Chris Simon a společně s Guerinem už zvedali ruce nad hlavu. Turco ale skvělým zákrokem kotouči v cestě do sítě zabránil, což potvrdil i videorozhodčí. Chris Simon tomu ještě hodně dlouho nemohl uvěřit.

O dvě minutky později tak udeřilo na straně druhé. Stars zavřeli Islanders v pásmu, puk se od Barnese dostal na modrou k Zubovovi, jehož střílená přihrávka byla ztečována přesně na hůl Jeffa Halperna. DiPietro se nestačil včas přesunout a tak měl Jeff Halpern poněkud ulehčenou roli a poodkrytou část brány trefil bez přípravy přesně – 1:2. Pro Jeffa Halperna, defenzivního specialistu, to byl pátý gól v sezóně a 100. gól v NHL.

"Takhle nějak to zkoušíme na tréninku."
Jeff Halpern

Jestliže se Dallasu v tomhle zápase něco nevedlo, pak to byla hra speciálních formací. Nepodařilo se jim proměnit žádnou z pěti přesilovek a naopak v ní jednou inkasovali. Navíc v oslabení nechali Islanders vyrovnat.

V 18. minutě třetí třetiny byl vyloučen Matt Niskanen. Jeff Halpern prohrál buly ve vlastním pásmu, střela Marc Andre Bergerona se odrazila mezi kruhy na volného Miroslava Šatana, jenž bez přípravy poslal puk na bránu. Kotouč zazvonil o tyč a skončil v síti – srovnáno 2:2.

Modano rozhodl

Prodloužení

V prodloužení ani v samostatných nájezdech se Dallasu letos příliš nedaří a tak byli před prodloužením favoritem spíše domácí hráči. Jenže Stars vstoupili do čtvrté části aktivně a již po 35 vteřinách ji ukončili gólem.

"Po vyrovnání jsme byli trochu zklamaní a tak jsme chtěli zahájit prodloužení aktivně. Nechtěli jsme čekat s čím přijde soupeř, chtěli jsme bruslit a být aktivní."
Mike Modano

Stars se usadili v pásmu domácích, Zubov na modré čáře posunul puk na osu hřiště, kde si jej převzal rozjetý Stephane Robidas, nabruslil s pukem a se svým strážcem až do pravého kruhu, odkud vystřelil. DiPietro vyrazil puk před sebe, kde byl první Mike Modano a dorážkou prodloužení rozhodl – 2:3!

"Byla to nejlepší hra, jakou jsme předvedli v prodloužení za hodně dlouhou dobu."
Mike Modano

Na Modanovi, Zubovovi, ale i všech ostatních hráčích bylo patrné opravdové nadšení a radost z vítězství. Přestože se po delší době neprosadila první formace, dokázali ji zastoupit ostatní hráči. Dallas vyhrál zaslouženě a pošesté v řadě, a to už není náhoda.

Pro Modana to byl dvanáctý bod v posledních deseti zápasech a není náhoda, že série začala v zápase, ve kterém Modano překonal rekord Phila Housleyho.

"O tom rekordu se mluvilo až příliš mnoho, bylo tam hodně tlaku, stresu a mě se nedařilo. Bylo to skličující. Jakmile to bylo u konce, všechno bylo rázem jednodušší. Už jsem se nemusel starat o statistiky, když začne zápas, zapomenete na to a tak to je po poslední dva, tři týdny."