Believe

6. 5. 08 Morrow ukončil téměř šestihodinový maraton, Stars po osmi letech postupují dál!  M. Šimeček

Dallas – San Jose 2:1 pp (0:0, 1:0, 0:1, 0:0, 0:0, 0:0, 1:0)

Konečný stav série 4:2

Prodloužení mohlo mít jen jednoho vítěze, Brenden Morrow ho dopřál svému týmu – smutnící Doug Murray tak se svým San Jose z letošních bojů o Stanley Cup vypadává
Prodloužení mohlo mít jen jednoho vítěze, Brenden Morrow ho právě vystřelil svému týmu – smutnící Doug Murray tak se svým San Jose z letošních bojů o Stanley Cup vypadává
(Autor – AP Photo/LM Otero)

Vytrvalá bitva s minimem gólů. Neutuchající hrozba toho, že kdo jako první udělá chybu, prohrává. Taková byla druhá polovina šestého zápasu druhého kola mezi Dallasem a San Jose. Domácí po třetím dějství drželi se Sharks nerozhodné skóre 1:1 a na řadu tak přišlo prodloužení. To se díky excelentním výkonům Martyho Turca a Jevgenije Nabokova natáhlo až do čtvrtého dvacetiminutového nastavení, ve kterém už nekompromisně rozhodl muž nejpovolanější. Kapitán domácího celku Brenden Morrow vítěznou trefou i skvělým výkonem dotáhl Stars za prvním postupem do finále Západní konference od roku 2000!

Lepší Stars gól nedávají

1. Třetina

Ze sestavy pro tento zápas vypadl v play-off nepříliš přesvědčivý bek Matt Niskanen. Nováčka s číslem 5 v obraně nahradil jiný nováček, Mark Fistric, jenž v minulém zápase nehrál.

Vstup do šestého klání čtvrtfinálové série měly Hvězdy skvělý. Zkraje zápasu si vytvořili útočný tlak, který navíc ošperkovali tvrdou hrou do těla. Nejlépe to šlo vidět při jednom z bodyčeků Joela Lundqvista, kvůli kterému se dokonce přerušila hra. Ne však kvůli ošetření napadeného hráče, nýbrž kvůli výměně prasklé tabule plexiskla.

Tlak domácích vytrval celých pět úvodních minut a poté se málem přetavil v úvodní gól zápasu. Ribeiro však před odkrytou bránou kotouč netrefil, a to kvůli nedovolenému bránění ze strany Riveta, jemuž za to taky byly odpískány dvě minuty za vysokou hůl. Přesilovku Stars zahráli dobře, chyběl jí jen gól, k němuž měl nejblíže Lundqvist. Ten ovšem osamocen před bránou nedokázal kotouč přesně trefit.

Hosté se pak v pěti proti pěti opět nedokázali dostat do žádné šance, a když už se náhodou do útočného pásma někdo z jejich útočníků propasíroval, vynikající obranná hra Hvězd jej nenechala ohrozit gólmana Turca. Dobrou práci při napadání odváděl zejména Steve Ott, jenž aktivitou na ledě přímo hýřil.

V 11. minutě přišla na řadu další přesilovka Stars, ta se jim ale už příliš nepovedla. Několik vteřin před jejím koncem se navíc dallaský obránce Stephane Robidas nechal vyloučit a početní výhoda tak byla ta tam.

Ke konci úvodního dějství se hosté do přesilovky dostali znovu. Na sklonku 19. minuty se nechal na dvě minuty vyloučit Daley, ovšem oslabení Hvězdy zvládaly dobře. Výjimku tvořila jen velice nebezpečná střela obránce Campbella, které Turco musel čelit pouhou jednu vteřinu před první sirénou. Úžasným zákrokem lapačkou si dallaský gólman štiplavý projektil pohlídal.

Antti Miettinen posílá Stars do vedení

Sharks do druhého dějství vstupovali s výhodou jednoho hráče navíc, domácí si totiž stále odpykávali dvouminutový trest. K žádné výrazné šanci se ve zbývající jedné minutě nedostali a Stars si tak připsali již druhé úspěšně ubráněné oslabení v zápase.

Po třech minutách se jim navíc podařilo dostat do vedení. Tvrdá střela Sergeje Zubova od modré byla pro brankáře Nabokova až příliš těžká k zastavení. Dobrou práci před brankou totiž odvedl clonící Niklas Hagman. Kotouč se tak odrazil k volnému Antti Miettinenovi, který už bez problémů odkrytou bránu trefil – 1:0. Pro finského forvarda to byla první branka v letošním play-off a druhá v celé jeho kariéře vůbec.

Hosté pak málem přišli o Joea Thorntona, který si po pádu na led poranil kotník a s bolestivou grimasou odjel na střídačku. Sharks ho však nepostrádali příliš dlouho, na led se totiž brzo poté vrátil.

Žraloci měli chuť srovnat, velkou překážkou jim však byl opět vynikající Marty Turco, který se nejprve zaskvěl proti Pavelskiho ráně, aby poté zlikvidoval nebezpečný pokus Milana Michálka. Tlak hostí zapříčinilo také další vyloučení ze strany domácích – na trestnou šel Mattias Norström. V oslabení se Hvězdám zase vedlo dobře, navíc se jim během něj na chvíli podařilo udržet kotouč v útočné třetině, za což se nejvíce zasloužil skvěle napadající Niklas Hagman.

Tlak San Jose tím ale úplně neopadl. Útočné manévry Žraloků vždy likvidoval skvělý Turco, a to zejména v závěru dějství, kdy byl tlak nejsilnější. Předtím se ještě Dallasu nabídla možnost navýšit na 2:0 při přesilovce 5 na 4 (vyloučení Mitchella), ovšem i přes notnou snahu se jim to nepovedlo.

Clowe posílá zápas do prodloužení, do kterého už nezasahuje Michálek

Ve 2. minutě třetí třetiny Sharks nečekaně vyrovnali. Ryan Clowe z pravého kruhu pro vhazování vystřelil nepříliš razantní střelu, která však i přesto našla svůj cíl – 1:1. Marty Turcovi přitom ve výhledu stínil český útočník Tomáš Plíhal.

Sharks se následně drali za obratem, uzamkli domácí ve jejich pásmu, ale přidat další branku se jim už nepovedlo. Poté, co se Stars z tlaku vymanili, zahrozili již podruhé v zápase střílejícím Niklasem Grossmanem. Jeden ze dvou nováčků v obranných řadách Hvězd však ani tentokrát v obrovské šanci skvělého Nabokova nepřekonal.

Rychlé tempo hry už do konce třetí třetiny nepřineslo žádné další branky, zato deset sekund před koncem přišel ze strany dallaských tvrdý zákrok, který odnesl útočník Milan Michálek. Rodák z Jindřichova Hradce jel s kotoučem na holi podél mantinelu s hlavou skloněnou dolů a nevšiml si tak rozjetého Brendena Morrowa, který jej tvrdě, ale čistě, skolil na led. Michálek se sbíral jen těžce, ze souboje si odnesl vykloubené rameno a otřes mozku a do dalšího průběhu zápasu už nezasáhl.

Zápas tak šel za stavu 1:1, s poměrem vyslaných střel 31:23 ve prospěch hostí, do prodloužení.

1. Prodloužení

První prodloužení bylo ve znamení dvou excelentních zákroků gólmanů Nabokova a Turca. Nejprve se zaskvěl gólman San Jose, když v protipohybu lapačkou senzačně likvidoval tvrdou ránu Brada Richardse z první. Celou situaci ještě prozkoumával videorozhodčí, který posuzoval, zda-li puk v Nabokovově rukavici nepřešel brankovou čáru. Gól však nakonec uznán nebyl a tak se hrálo dál.

Ve velmi vysokém tempu prvního nastavení se se svým arsenálem dech beroucích zákroků mohl představit i Nabokovův protějšek Marty Turco. Ten v podobné situaci, tedy při vykrývání střely v protipohybu, vyrážel Marleauovu střelu vykopnutím pravého betonu. A následně i zblokoval Marleauovu dorážku.

Diváci v AAC tak byli v krátkém časovém rozmezí svědky dvou zřejmě nejsenzačnějších brankářských zákroků celé této série.

V závěru prodloužení se pak do tří obrovských gólových příležitostí nachomýtl ještě Mike Ribeiro, nejproduktivnější hráč Stars v letošním play-off. Poprvé mu těsně před Nabokovem sjel kotouč z hole, následně se snažil své zaváhání napravit dorážkou, ale trefil jen gólmanův beton. Nakonec se po Erikssonově střele odrazil kotouč až k němu na křídlo, odkud z první vystřelil, ale ke vší smůle trefil jen břevno.

Hokejové drama tak pokračovalo dál…

2. Prodloužení

Aktivní San Jose ve druhém nastavení domácí tým přestřílelo vysoko 11:2. Dallas druhé prodloužení dobře neodehrál. Vše načala chyba Stephanea Robidase. Bek Hvězd s kotoučem na holi před vlastní bránou těsně po úvodním vhazování upadl, čehož hbitě využil napadající Joe Thornton. Statný útočník ale ztroskotal na opět vynikajícím Turcovi. Marty úspěšně pochytal i zbylých deset ran a udržel tak svůj celek ve hře.

3. Prodloužení

Týmy načínaly již šestou třetinu a málem se v ní vše rozhodlo ve prospěch hostí. Mitchell po spolupráci s Clowem vystřelil z ostrého úhlu, načež se kotouč v nepřehledné skrumáži před bránou ztratil. Ryane Clowe už zvedal ruce vítězně nad hlavu, ovšem sudí signalizovali, že puk brankovou čáru nepřešel, což posléze potvrdil i videorozhodčí.

Domácí neskolilo ani předešlé vyloučení Niklase Grossmana a tak se šlo na čtvrté prodloužení.

4. Prodloužení

Hráči obou celků měli v nohách prakticky dvě utkání v jednom. Hráči Dallasu znali takovéto totální vyčerpání již z minulé sezóny, kdy po čtvrtém prodloužení nakonec prohráli s týmem Vancouveru. To však bylo hned na úvod celé série, tentokrát mohli jediným gólem nejen že dlouhý hokejový maraton rázně ukončit, ale i uzavřít celou čtvrtfinálovou sérii, v níž ještě před dvěma zápasy vedli 3:0.

K úlevě všech texasky naladěných se jim to povedlo a nepostaral se o to nikdo jiný než muž s kapitánským "C" na prsou Brenden Morrow. V 10. minutě využil po příhře Stephanea Robidase přesilovou hru 5 na 4 při vyloučení Briana Campbella, který se provinil podražením Erikssona. A Sharks za to zaplatili nejvyšším možným trestem.

"Bylo to podražení. Měli jsme to v oslabení ubránit, ale nezvládli jsme to."
trenér Sharks Ron Wilson

Morrow před brankovištěm rychle usměrnil příhru Robidase za Nabokovova záda a bylo rozhodnuto – 2:1.

"Brenden Morrow, nejzářivější hvězda celé této série. Byl nám v ní úžasným vůdcem."
útočník Stars Steve Ott

Brenden Morrow vstřelil svůj sedmý gól letošního play-off, druhý vítězný v této sérii. Je to tak trochu náplast za jeho dva neuznané góly z pátého zápasu. V tom dnešním podal excelentní výkon plný nasazení, houževnatosti, vytrvalosti při každém střídání a v neposlední řadě také skvělou fyzickou hrou. V zápase rozdal celkem 19 hitů, což je nový rekord NHL. Jeden z nich výrazně ovlivnil celé prodloužení, když se po něm zranil v této sérii čtyřgólový střelec Sharks Milan Michálek.

"Vhodnější konec zápas ani nemohl mít. Nic takového jsem ve sportu ještě neviděl. Jsem u hokeje už hodně dlouhou dobu a je tomu dlouho, co jsem viděl někoho podat v sérii play-off takový výkon, jaký podal Brenden."
trenér Stars Dave Tippett

American Airlines Center po jeho vítězném gólu vytryskla v nadšení. První postup do finále Západní konference po osmi letech oslavili snad všichni přítomní točením bílého ručníku nad hlavou, do čehož navíc ze všech stran haly vyletěly barevné konfety. Časomíra se zastavila na čase 9:03, což v součtu šesti předchozích dvacetiminutových třetin dává takřka 130 minutovou porci čistého herního času. Jednalo se o osmý nejdelší zápas v historii NHL.

Nejdůležitější roli v něm sehrál kromě Morrowa i úžasný Marty Turco. Ten pochytal neuvěřitelných 61 střel soupeře a byl tak po zásluze vyhlášen i první hvězdou hracího dne.

"Byl fenomenální. V prodloužení jsem asi desetkrát sklonil svou hlavu a řekl si 'Ach né', ale on vždy přišel s úžasným zákrokem."

V semifinálové sérii se Dallas postaví celku Detroitu, jenž vyřadil Colorado jednoznačným způsobem 4:0 na zápasy. První zápas finále Západní konference začíná ze čtvrteční noci na pátek hodinu a půl po půlnoci a živě jej bude vysílat Galaxie sport.

Poznámky

• Dallas jakoby takováto předlouhá hokejová klání přímo přitahoval, v první osmičce nejdelších zápasů ligy figuruje totiž ještě na dvou jiných místech – jedno z nich prohráli minulý rok během zmíněného zápasu ve Vancouveru (138 minut a 6 vteřin), druhé pak před pěti lety při sérii s Anaheimem (140 minut a 43 vteřin).
  • Jednalo se o čtvrtý zápas série, jež došel až do prodloužení. Utkání to bylo naopak první, v němž tým, který jako první skóroval, nakonec také zvítězil.
  • Nejvíce času na ledě strávil v týmu Hvězd obránce Sergej Zubov, který odehrál celkem 53 minut a 50 vteřin.
  • Zápas v Dallasu začal přesně v 20:10 a skončil hodinu a čtyřiadvacet minut po půlnoci (dle středoamerického času).