Dallas Stars czDallas Stars cz
Stránky o Dallas Stars, týmu NHL

 15. 6. 09 Marc Crawford novým koučem Stars!  D. Brunclík

Joe Nieuwendyk, generální manažer Stars, ve čtvrtek 11. června oznámil, že dosavadní hlavní trenér dallaských Hvězd Dave Tippett v této funkci končí. Stejně tak jeho asistent Mark Lamb. Novým trenérem Stars byl jmenován Marc Crawford, ten se tak stal již 20. koučem Hvězd v historii klubu.

"Jsem velmi rád, že vám mohu oznámit, že se nám podařilo získat Marca Crawforda na pozici hlavního trenéra Dallas Stars. Marc je vítězný typ s bohatými zkušenostmi z ligy, jsem přesvědčený, že z našeho klubu dostane maximum. Těším se na spolupráci s ním, na přípravu na ročník 2009/2010 a dále. Dave Tippett tu během šesti sezón odvedl velmi dobrou práci, nicméně jsem nabyl dojmu, že náš tým potřebuje do budoucna změnu."
generální manažer Stars Joe Nieuwendyk

48letý Marc Crawford je 16. nejúspěšnějším koučem v historii NHL, neboť má na svém kontě již 470 výher, které nasbíral během 13letého působení v klubech Quebec Nordiques/Colorado Avalanche, Vancouver Canucks a Los Angeles Kings. Celkem v NHL odtrénoval 987 zápasů, což ho řadí na 15. místo v historických tabulkách. V playoff má bilanci 43-40, v roce 1996 dokonce dosáhl s týmem Colorado Avalanche na Stanley Cup. Může se pochlubit 5 divizními tituly a 6 sezónami, ve kterých si připsal 40 a více výher. V roce 1995 se stal nejmladším držitelem Jack Adams Trophy pro nejlepšího trenéra NHL, to mu bylo 34 roků.

"Jsem nadšený a zároveň poctěný, že jsem byl vybrán coby nový kouč Dallas Stars. Tento klub má vítěznou tradici a těším se, že na ni do budoucna naváži. Klub má velký potenciál, nemohu se dočkat, až ho dostanu zpět mezi ligovou elitu."
nový trenér Stars Marc Crawford

Crawford začal svou trenérskou kariéru v roce 1994 u týmu Quebec Nordiques, pak se ale klub přestěhoval v roce 1996 do Denveru, kde Crawford vyhrál Stanley Cup. V roce 1998 byl hlavním trenérem Kanady na olympijském turnaji v Naganu. Kanada tehdy podlehla České republice a obsadila nakonec až čtvrté místo.

Rodák z Belleville v Ontariu, v Kanadě, okusil NHL také jako hráč. V roce 1980 byl draftován týmem Vancouver Canucks, za tento tým odehrál celkem 176 zápasů, ve kterých vstřelil 19 branek a na dalších 31 přihrál.

"Chci Vám říci, jak jsem k tomuto rozhodnutí dospěl. S lidmi, kterých si vážím, jsem provedl zhodnocení slabých a silných stránek tohoto klubu jako celku a poté jsme zkoumali, kdo by zaručil, coby hlavní trenér, nejvyšší pravděpodobnost k dosažení cílů, které jsme si vytyčili. Během tohoto procesu jsem došel k názoru, že tímto mužem je Marc Crawford. Kontaktoval jsem řadu jeho bývalých svěřenců, jakými jsou například Joey Sakic, Mike Keane, anebo Trevor Linden z jeho dlouholetého působení ve Vancouveru. Udělal jsem tedy vše potřebné, tyto hráče respektuji, neboť jsem proti nim řadu let nastupoval, a všichni o Marcovi mluvili s velkým uznáním."
generální manažer Stars Joe Nieuwendyk

Crawford je známý především díky hře ve velmi vysokém tempu, založené na rychlém bruslení a agresivním napadání. Naznačil, že podobný systém by rád zavedl i zde, ale až poté, co pozná všechny hráče a jejich přednosti.

"Chtěl bych říci, že identita týmu je dána spíše jeho hráči než jejich trenérem. Hráči vyhrávají trofeje, trenéři pouze stanoví strategii a snaží se hráče někam nasměrovat a občas je také motivují, nicméně to jsou hráči, s kým se lidé identifikují."
nový trenér Stars Marc Crawford

Dave Tippett a jeho tým končí

Dave Tippett po více než šesti letech u Stars končí. Nyní 47letý trenér přišel do Dallasu 21. května 2002 z LA, kde působil coby asistent trenéra. Jeho bilance v základní části je skvostná: 271 výher, 162 porážek a 59 zápasů, v nichž získal jeden bod. Se Stars získal dva divizní tituly, do playoff postoupil v pěti ze šesti sezón. Až poslední sezóna byla bez playoff. V té předešlé pak Stars hráli finále západní konference, což bylo maximum, kterého trenér Dave Tippett s Dallasem dosáhl.

Dave Tippett určitě nezůstane bez práce dlouho. Zájem o jeho služby má především Minnesota a New Jersey.

"Chtěl bych poděkovat Daveu Tippettovi za jeho oddanost a služby, které pro Dallas Stars odvedl. Dave je úžasný chlap a prvotřídní trenér a Dallas Stars mu přejí do budoucna jen to nejlepší."
generální manažer Stars Joe Nieuwendyk

Stejně jako Dave Tippett dopadl i jeho asistent Mark Lamb, ten byl také ze své funkce odvolán. Stu Barnes pravděpodobně zůstane i nadále asistentem trenéra, nejasný je zatím osud Ricka Wilsona, nicméně jeho setrvání se jeví jako málo nepravděpodobné.

nahoru | na úvod
Web4u
Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist