15. 5. 08 Zetterberg dáva víťazný gól, Stars prehrali aj druhý zápas  P. Čižmár

Detroit 2:1 Dallas (2:1, 0:0, 0:0)

Stav série 2:0

Henrik Zetterberg v palebném postavení
(Autor – Getty Images/Dave Sandford)

Stars ešte nikdy vo svojej histórii nedokázali vyhrať sériu, v ktorej prehrávali 2:0 na zápasy, a aj preto bol tento zápas veľmi dôlkežitý, no s jedným gólom sa vyhrávať nedá, zvlášť proti Detroitu, a tak Dallas nezvíťazil ani v druhom zápase s konečným výsledkom 2:1.

Robidas dáva jediný gól za Stars

Najlepší strelec Detroitu v playoff Johan Franzen nenastúpil na zápas kvôli bolesti hlavy pri rannom rozkorčuľovaní, takisto chýbal Dallasu Stu Barnes, ktorý tak už vynechal svoj piaty zápas v rade.

Naspäť v zostave po dvoch zápasoch sa objavil mladý obranca Matt Niskanen, ktorý nahradil Marka Fistrica, predsa len rýchlosť a zručnosť pri nahrávaní sú proti Detroitu dôležitejšie než hrubá sila.

Dallas začal tretinu tradične dobre, a aj napriek väčšiemu tlaku, ktorý si dokázali vytvoriť v útočnom pásme, nepremenil šance, nedokázal využiť zaváhania súpera a tak sa neskôr chopil príležitosti súper.

Vo veľkej šanci sa ocitli Eriksson, no ten nedokázal backhandom puk upresniť do brány, strela šla mimo, taktiež Toby Petersen mohol spoza kruhov dať prvý gól, no nestalo sa tak. Dokonca sa Stars ocitli v brejku 4 na 1, takú situáciu v NHL často nevidno, no hráči to nevyriešili veľmi dobre, záverečná prihrávka na strelu šla z hokejky Morrowa, ktorý nahrával Ottovi, no ten nie je zvyknutý na takéto situácie, nie je to strelec a veľká príležitosť, z ktorej mohol padnúť prvý dôležitý gól, ostala nevyužitá.

Následne v 6. minúte prihrávku Zubova na Richardsa zachytil v strednom pásme Jiří Hudler, poslal puk Helmovi, ten si nakorčuľoval k ľavému kruhu a strelou prekonal Martyho Turca, bol to jeho prvý gól v playoff. 1:0.

"Hudler to spravil perfektne a mne sa podarilo skórovať, je to pre mňa vzrušujúci moment a som rád, že môžem pomôcť tímu."
útočník Red Wings Darren Helm

Stars sa dočkali svojej prvej presilovky v 11. minúte, kedy si šiel na trestnú lavicu sadnúť Lidstrom za zdržovanie hry. Trvalo len 14 sekúnd, kým sa hráčom Stars podarilo z presilovky skórovať. Mike Ribeiro poslal kolmú prihrávku Robidasovi, ktorý z prvej od pravého kruhu skóroval, 1:1.

Svojej prvej presilovky sa dočkal aj Detroit, a ten za Dallasom s ničím nezaostával, v 16. minúte vystrelil z modrej Zetterberg a dal tak víťazný gól stretnutia. Chybu môže spytovať Zubov, ktorý šiel na trestnú lavicu za hákovanie, konečný stav 2:1.

Detroit bol vo všetkom lepší, na strely prestrieľal Dallas 12-4, vyhral 13 z 19 vhadzovaní, zaznamenali dokonca aj viac hitov, konkrétne 21 k 8.

Drvivá prevaha Detroitu

Stars boli mentálne v koncoch, druhý gól ich jednoznačne položil, a aj keby chceli ešte zabojovať, bez vyhraného buly to jednoducho nešlo. Detroit vyhral neskutočných 18 z 21 vhadzovaní, a keďže je tento tím vynikajúci v držaní puku, Stars po celý čas naháňali súpera a snažili sa ho obrať o puk, samozrejme to stálo veľa fyzických síl a na nejaké sústredenie sa na strelenie gólu nebol jednoducho čas.

Dallas mal k dispozícii štyri presilové hry, no tie boli viac menej katastrofálne, až na obrovskú šancu z hokejky Mikea Modana, no ten ani bránu netrafil, a tak diváci v Joe Louis Aréne mohli byť pokojní.

Druhú tretinu nedohral Jere Lehtinen po zrážke s Morrowom, ktorý sa snažil zasiahnuť Dacjuka no nešťastne zrazil fínskeho útočníka. Lehtinen sa už na ľade neukázal.

Osgood svojich hráčov podržal

Tretia tretina bola o niečo lepšia ako tá predchádzajúca, no aj tak to nestačilo. Detroit prestrieľal hostí 13 ku 6, mal dokonca tri presilové hry, no nedokázal ich premeniť.

Na vhadzovaní sa Stars zlepšili, no aj tak ich súper predčil, aj keď už nie tak výrazne, 8-7.

Najväčšiu šancu mal na svojej hokejke Mike Modano, ktorý vystrelil na Osgooda skoro rotujúci puk, no ten vytiahol z repertoára úžasný zákrok a betónom prekazil radosť hostí z vyrovnávajúceho gólu.

V priebehu celej tretej tretiny mal Detroit zápas pod kontrolou a až na jednu Modanovu šancu prakticky Dallasu toho veľa nedovolil, z čoho pramenila aj značná nervozita Stars a bolo jasné, že tento zápas sa nepodarí dotiahnuť do víťazného konca.

V závere sa strhla menšia strkanica, keď Osgood trafil Ribeira hokejkou do tváre, ten mu jeho náklonnosť opätoval úderom hokejky do hrude, na počudovanie sa Osgood zvalil na ľad a predstieral veľkú bolesť a zranenie, každopádne ani Holywoodski herci by sa za takýto výkon nemuseli hanbiť. Nakoniec obaja hráči obišli len s menšími pokutami.

Stars sa v posledných zápasoch nedarí skórovať, príčinu možno treba vidieť v zranení Stu Barnesa, ktorý bol dôležitým článkom tretej formácie, no každopádne bude tím z Texasu potrebovať väčšiu údernú silu v útoku, ak bude chcieť poraziť Red Wings a takisto bude musieť Marty Turco predviesť výkony z predchádzajúcich sérií, inak to bude krátky proces, Turco totiž stále čaká na svoje prvé víťazstvo v Detroite, no ak sa mu to podarí, jeho sebavedomie môže tak stúpnuť, že sa ešte budú diať veci.

Dallas tak neuspel ani v druhom zápase a Detroit vykročil do tejto série rozhodne pravou nohou.