29. 2. 08 Richards přihrává, Hagman skóruje, Dallas dominuje  R. Štolpa

Dallas – Chicago 7:4 (2:1, 3:0, 2:3)

Richards, Hagman, Miettinen, nová úderná formace Dallasu
(Autor – Getty Images/Ronald Martinez)

V zápase proti oslabenému Chicagu se poprvé v novém dresu předvedla čerstvá posila Brad Richards a nebylo to přestavení ledajaké. Dallas nastřílel soupeři sedm branek. Brad Richards si připsal poprvé ve své kariéře pět asistencí v jednom zápase a Niklas Hagman vstřelil svůj první hattrick v NHL.

Stars otáčí z 0:1 na 2:1

V první třetině předváděly oba týmy velmi svižný hokej, hodně se bruslilo, hra se přelévala z jedné strany na druhou, diváci byli neustále v napětí.

Skóre zápasu otevřel hostující Byfuglien, když v přesilové hře dorazil za Turcova záda puk po střele Jasona Williamse – 0:1. Dustin Byfuglien byl v předbrankovém prostoru zcela osamocen. Jak Norström, tak Boucher na něj úplně zapomněli.

Za necelou minutu bylo ale srovnáno. Niklas Hagman zavezl na pravé straně kluziště kotouč do pásma, přes celou šíři jej přihrál na Brada Richardse. Ten zastihl přesnou příhrou najíždějícího Hagmana u pravé Lalimovy tyče zcela neobsazeného – 1:1.

Za vyrovnaného stavu zavřela Ribeirova formace svého soupeře do pásma a výsledkem byla tyč po střele Stephana Robidase.

Obrat dokonal v polovině úvodní části Mike Modano, když potrestal chybnou rozehrávku hostujícího zadáka Duncana Keitha. V pravém kruhu se zmocnil volného kotouče, namířil si to napříč pásmem a střelou do Lalimova protipohybu skóroval – 2:1.

Tak jako hosté, tak i domácí borci měli v úvodní části jednu výhodu přesilové hry, ale nedokázali ji proměnit, když to s kombinací až příliš přeháněli.

Dallas dominuje

Ve druhé části se naplno projevila herní pohoda Dallasu v ostrém kontrastu s citelně oslabeným týmem Chicaga, kterému chybělo hned několik klíčových hráčů.

Nejprve pálil ve výborné pozici Trevor Daley nad, což bylo pro hosty poslední varování. Ve třetí minutě totiž ujel do přečíslení 3 na 2 celý Richardsův útok. Jeho vůdce Brad Richards s pukem na holi útok vedl po levém křídle. V útočném pásmu poslal puk Miettinenovi na pravé křídlo, odkud Mietts vtipně vrátil do středu volnému Hagmanovi. Patrick Lalime byl Miettinenovou přihrávkou zcela zaskočen a Hagman pálil do poloprázdné branky – 3:1.

Další rychlou akci si vzala na starosti Ribeirova formace. Ribeiro předvedl v útočném pásmu pěknou stahovačku, přenechal do tandemu Morrowovi, jehož křižná přihrávka našla na pravém křídle volného Erikssona – 4:1. Loui Eriksson tak potvrdil střeleckou formu posledních dní, když vstřelil v posledních čtyřech zápasech už šestý gól.

Dallas v těchto fázích zápasu doslova dominoval. Hráči Stars byli snad u všech situací o krok rychlejší, Chicago nepustili vůbec do hry. V další rychlé akci zatáhl puk do pásma Brad Richards a svou přihrávku na Trevora Daleyho načasoval přímo mistrovsky. Mezi dvěma hráči Chicaga jej našel zcela přesně a Daley lehce skóroval – 5:1. Pověstná rukavice byla na Lalima příliš a odjel raději na střídačku.

V další šanci se ocitl Brenden Morrow, když jej zpoza, teď už Crawfordovy branky našel Mike Ribeiro, ale zmíněnému Crawfordovi pomohla tyč. Následující příležitost nesla opět rukopis kapitána Dallasu Brendena Morrowa, ale v samostatném úniku jej nedovoleně atakoval Brent Seabrook. Následná přesilová hra už vykazovala mnohem lepší parametry než ta v první třetině, ale ani tentokrát se v ní hráči Dallasu nedokázali gólově prosadit.

Niklas Hagman kompletuje hattrick

Čtyřgólové vedení bývá pro Dallas dostatečně velký náskok, aby jej hráči v pohodě uhlídali. Zpravidla přenechávají za takového stavu aktivitu soupeři a šetří síly. Tentokrát byl ale celý tým naladěn velmi ofenzivně a nikdo nedokázal polevit.

Výsledkem byla další přesilová hra, ve které ale chyboval Stephane Robidas. Jeho špatnou přihrávku vystihl Rene Bourque a v samostatném úniku nedal Turcovi žádnou šanci – 5:2.

V 6. minutě, jen krátce po uplynutí další přesilové hry, zvýšily Hvězdy svůj náskok. Od pravého mantinelu poslal další přesnou přihrávku Brad Richards, jenž zastihla v mezikruží připravenou Hagmanovu hokejku – 6:2. Po gólu se na led sneslo několik čepic, neboť to byl pro Niklase Hagmana první hattrick v NHL.

"Mám (Brada) moc rád. Byl to dnes můj první hattrick v NHL a nebylo to ani moc složité, jen jsem držel hokejku na ledě, kluci mi posílali skvělé pasy."
útočník Dallasu Niklas Hagman

Trenéru Tippettovi se zařazení Brada Richardse mezi Hagmana a Miettinena náramně vydařilo. Zejména Richards s Hagmanem předváděli takovou souhru, jako by spolu hráli už několik let.

"Haggy chodí důrazně do předbrankového prostoru a Brad jej dokáže přesně najít. Některé jeho přihrávky dnes byly neuvěřitelné."
trenér Dallasu Dave Tippett

V polovině 10. minuty rozjeli rychlou akci pro změnu hosté, když se na zteč vydal Kontiola s Laddem. Andrew Ladd ale zvolil v akci 2 na 1 rychlou střelu ke vzdálenější tyči a dobře udělal – 6:3.

V 17. minutě měli domácí další výhodu přesilové hry a tentokrát to byla převaha o dva muže. Stephane Robidas sice poslal podruhé v zápase svou střelu do tyče, před uplynutím trestu ale skóroval Jere Lehtinen, když jej opět bezchybně nenašel nikdo jiný než Brad Richards – 7:3.

Tečku za divokou přestřelkou udělal Rene Bourque, když potrestal Turcovo zaváhání v rozehrávce – 7:4.

"Výsledek předčil má očekávání. Je ale nad slunce jasnější, že přijdou mnohem těžší zápasy. Dnes nám soupeř nechal až příliš prostoru. Ze skvělého začátku jsem ale hodně šťastný a doufám, že to tak bude pokračovat i nadále."
útočník Dallasu Brad Richards

• Dallas vyhrál 13 z posledních 15 zápasů.
  • Brad Richards si připsal 5 asistencí, což se naposledy podařilo Larrymu Murphymu v roce 1989 v zápase na ledě Islanders. Před tím to dokázal Murray Oliver v roce 1971. Richards je první útočník v organizaci Stars s touto bilancí.
  • Mike Modano vstřelil 525. gól v NHL a dostal se na 29. místo historických tabulek před Bryana Trottiera.
  • Stars zakončili únor s bilancí 12 vítězství (12-2-0), což v jednom měsíci ještě nikdy nedokázali. Jedenáct vítězství získali v lednu a březnu 2006, březnu 2001 a prosinci 1998. Dvanáct zápasů v měsíci únoru dokázali naposledy vyhrát Islanders v roce 1982.
  • Dallas rozhoduje zápasy ve druhé třetině, v posledních sedmi zápasech má bilanci vstřelených a inkasovaných gólů v jednotlivých třetinách – 5:5 – 11:0 – 10:7.

Ott – Modano – Lehtinen

Hvězdná posila Dallasu Brad Richards (vpravo) hledá volného spoluhráče
Brad Richards oslavuje s Niklasem Hagmanem jednu z jeho tří branek
Marty Turco zastavuje střelu chicagského Jasona Williamse
(Autor – AP Photo/Donna McWilliam)
Hlouček hokejistů hostujícího celku slaví vstřelenou branku
Hráč s číslem 91 byl jak utržený ze řetězu, jeho příhry vždy přesně našly adresáta
Gólman hostí Patrick Lalime marně nadzvedává svou lapačku, Modanovu střelu nezastavil