16. 10. 08 Fabian Brunnström se NHL představil hattrickem a Dallas poprvé vyhrál  M. Šimeček

Dallas – Nashville 6:4 (1:0, 3:3, 2:1)

Nejzářivější Hvězda utkání Fabian Brunnström v akci
(Autor – Getty Images/Ronald Martinez)

Po dvou matných výkonech z úvodu nové sezóny se dallaské Hvězdy konečně probudily. Pod prvními dvěma vítěznými body Stars v letošním ročníku se největší měrou podepsal nováček Fabian Brunnström, jenž ve svém vůbec prvním zápase v NHL vstřelil tři branky, které Dallasu vždy vrátili ztracené vedení, a stal se tak poprávu nejlepším hráčem celého hracího dne.

Třiadvacetiletý Švéd, o kterého měly před letošní sezónou velký zájem např. celky Detroitu, Montrealu, Anaheimu či Vancouveru, se tak stal teprve třetím hráčem v historii NHL, kterému se při svém debutu podařilo vsítit hattrick. Před ním se to povedlo Realu Cloutierovi z Quebecu (1979) a Alexi Smartovi z Montrealu (1943).

"Odvedl solidní výkon. Mohli by jste namítnout, že vstřelit takové góly, jaké dal, není nic těžkého, ovšem on hrál přímočaře a nedopustil se během hry žádných chyb. Je to pro něj skvělý start."
trenér Stars Dave Tippett

Sázka trenéra Dava Tippetta na mladého Brunnströma se tak evidentně vyplatila a situace z předchozích dvou zápasů, kdy tento talentovaný mladík vysedával pouze na tribuně, se už tak určitě opakovat nebude. Alespoň ne v několika nadcházejících utkáních, v nichž bude chtít Brunnström své kvality potvrdit.

"Chci hrát v každém zápase a být součástí týmu, Stars jsou ale jedním z nejlepších celků NHL a mají spoustu vynikajících hráčů. Své místo v sestavě si tak musím něčím zasloužit."
debutující útočník Stars Fabian Brunnström

Pro dnešní utkání jej trenér zařadil do druhé formace po bok Brada Richardse a Seana Averyho. Během první třetiny se z jejich strany diváci v American Airlines Center žádných útočných hodů nedočkali, což však platilo i pro ostatní formace a také pro útočné řady soupeře. Přesto však bylo na hráčích Hvězd poznat, že dnes, před domácím publikem, už chtějí konečně vyhrát. Dávali do hry v první třetině spoustu energie.

Až do poslední minuty prvního dějství však stále platilo nerozhodné skóre 0:0, když to se Hvězdám během vlastní přesilovky podařilo vyhrát vhazování na útočné třetině kluziště. Kotouč se dostal k Miku Modanovi a ten jej poslal rychle dál na volného Robidase. Z předchozích dvou zápasů tříbodový bek Dallasu se mohutně napřáhl a dělovkou uklidil kotouč do sítě zastíněného Dana Ellise – 1:0.

Ještě předtím se gól z přesilové hry podařilo vstřelit Loui Erikssonovi, sudí však tuto branku neuznal kvůli Morrowově bránění ve hře brankáři Ellisovi.

A jak byla první třetina na góly chudá, tak ta druhá jimi přímo překypovala. Přehlídku vstřelených branek odstartoval pouhých 29 vteřin po úvodním vhazování veterán texaskéch řad Mike Modano, jemuž přesně na hůl přihrával v brejku B. J. Crombeen. Soupeř zmírnil domácí nadšení ve 4. minutě, kdy se z přesilovky prosadil po české kombinaci s Eratem Radek Bonk.

Predators pak dokonce gólový stav v 10. minutě srovnali, střelu Webbera od modré ještě před Marty Turcem se štěstím tečoval Patric Hornqvist a na zavěšené kostce pod stropem tak rázem svítilo skóre 2:2.

Hráči Stars se tímto ale na lopatky položit nenechali. Ztracené vedení jim dvakrát ve zbytku druhé třetiny navrátil již výše zmíněný Fabian Brunnström. Jeho premiérovému zásahu do sítě z 12. minuty vydatně pomohl Toby Petersen, jenž po pravém křídle zavezl kotouč až téměř k brankáři Ellisovi, odkud až poslal přesný pas na volného Brunnströma. Ten se pak ranou z první nemýlil a navýšil na 3:2.

Nashville za dvě minuty přišel s dalším srovnáním, ušmudlaný gól hostí vstřelil z těsné blízkosti k bráně Ryan Jones, a Fabian Brunnström tak měl nastarost další práci. Nenechal na sebe dlouho čekat, už za 23 vteřin od Jonesova gólu si stáhl kotouč od Brada Richardse a zblízka zavěsil do odkryté brány soupeře – 4:3. Hektická druhá třetina byla u konce.

Podobný scénář měla i Brunnströmova poslední, třetí branka v zápase. Přišla necelých šest minut po dalším srovnání hostí, o které se během tlačenice před Turcovou bránou postaral Martin Erat. Po Richardsově příhře poslal Brunnström střelu za záda překvapeného Ellise a o vítězi zápasu tak bylo rozhodnuto.

Hvězdy si závěr pohlídaly a navíc přidali ještě jednu branku, kterou do opuštěné klece vstřelil čtyři vteřiny před závěrečnou sirénou Mike Modano. Konečný stav skóre tak činil 6:4 pro domácí.

"Užili jsme si dnes spoustu zábavy."

• Fabian Brunnström odehrál při svém debutu 17 střídání, na ledě strávil v součtu 14 minut a 37 vteřin (z toho 3 minuty a 47 vteřin při přesilových hrách) a z pěti vyslaných střel vstřelil tři góly.
  • Kromě Fabiana Brunnströma dnes ještě dva další hráči vstřelili svůj vůbec první gól v NHL – jsou jimi útočníci hostí Patric Hornqvist a Ryan Jones.