6. 11. 07 Hvězdy nadělovaly v Anaheimu  M. Šimeček

Anaheim – Dallas 0:5 (0:1, 0:3, 0:1)

Kapitán Dallasu Brenden Morrow právě navyšuje stav skóre na 3:0
(Autor – Getty Images/Jeff Gross)

Dallas po třech domácích prohrách nastoupil na ledě mistrovského Anaheimu a svým vynikajícím výkonem tým Ducks již podruhé v letošní sezóně porazil. Kanonáda s konečným výsledkem 5:0 znamená pro Stars perfektní vstup do nadcházející tří zápasové venkovní série, jež se bude odehrávat výhradně na kluzištích týmů Pacifické divize.

Mike Ribeiro otevírá skóre

Výprask v pátečním utkání proti Phoenixu (0:5) a zranění křídelního útočníka Brada Winchestera si vyžádalo několik změn v sestavě. Do třetí formace se opět vrátil centr Jeff Halpern. Druhý útok, vedený Mikem Modanem, zkvalitnil na levém křídle Jussi Jokinen a do čtvrté útočné formace se opět vrátil Todd Fedoruk spolu s Krysem Barchem.

Úvod zápasu vynikal agresivní hrou, jež nešetřila ostrými bodyčeky. V 6. minutě již došlo i na pěstní souboj, a to když se spolu utkali Brad May s Krysem Barchem. Dallaský útočník však z tohoto duelu odešel jako poražený.

V 10. minutě se do první větší šance hostí dostal Mike Modano. Dorovnání historického rekordu Phila Housleyho viselo ve vzduchu, Modano však z nepříliš ideální pozice gólmana Giguera nepřekonal.

Stars udeřili naplno až v samotném závěru prvního dějství. Gólové akci předcházela další příležitost Modana ke srovnání rekordu, avšak ani nyní se ikona dallaského hokeje neradovala z gólu.

Ve 20. minutě, kdy již Robidasovi vypršel dvouminutový trest a hosté právě hráli zkrácenou přesilovou hru 5 na 4, se svým šestým gólem v sezóně zaskvěl Mike Ribeiro. Zubov poslal z pravého křídla puk do skrumáže před bránou domácích, v níž se po naražení od Lehtinenovy hole nejlépe orientoval právě zmíněný Ribeiro, který poslal svůj tým do šaten s jednogólovým vedením 1:0.

Stars pokládají domácí na lopatky

Ribeirova formace řádila i ve druhé třetině. Na jejím začátku se po rychlé kombinaci Morrow – Lehtinen – Ribeiro naskytla posledně jmenovanému obrovská gólová příležitost, ve které však centr Stars nešťastně nastřelil přemisťujícího se gólmana domácích.

Na druhou branku zápasu se čekalo až do 15. minuty. Celou akci rozehrál mladý obránce hostí Matt Niskanen, jenž si ve stylu jeho zkušenějšího spoluhráče Zubova najel z vlastního pásma až před třetinu soupeře a přihrávkou vybídl Jokinena k zakončení. Finský útočník měl však se zpracováním kotouče menší problémy, ale nakonec se z tísnění domácích vymanil a vražednou střelou do růžku Giguerovy svatyně navýšil na 2:0.

U zárodku celé akce asistoval i Marty Turco, čímž si do statistik připsal první bod za příhru na gól v této sezóně.

Tým Anaheimu byl ve druhém dějství úplně bezzubý. V první třetině ještě svého soupeře přestřílel poměrem 11:8, avšak od třetiny druhé už na ledě dominovali pouze a jedině hráči Stars.

Ti v 19. minutě stav skóre znovu navyšovali a aby to domácím náhodou ještě nestačilo, přidali do konce prostřední třetiny ještě gól čtvrtý, který již Ducks složil úplně.

O obě tyto branky se stejně jako o první gól postarala první útočná formace vedená Mikem Ribeirem.

Nejprve se z rohu kluziště po Ribeirově příhře uvolnil Jere Lehtinen, jemuž se ale z úhlu nepovedlo patřičně zakončit – Giguere mu puk z hole vyrazil před sebe. Jak však brzy Giguere a jeho obrana poznala, byla to velká chyba, nechat před bránou volný puk napospas právě rozjetému kapitánovi Stars. Brenden Morrow se s kotoučem nikterak nepáral a poslal jej tvrdou ranou z první pod víko branky domácích – 3:0.

O minutu a půl později (dvě vteřiny před zazněním sirény) se síť Giguerovy brány rozvířila znovu. Ribeiro si po spolupráci s Morrowem a Zubovem vyjel zpoza brány a rychlým pasem nabídl gólovou pozici pro Jere Lehtinena. Giguere v protipohybu již nestačil puk zasáhnout a finský útočník se tak mohl radovat ze svého teprve čtvrtého gólu sezóny – 4:0.

Chris Conner pečetí výsledek

Kouč Anaheimu Randy Carlyle se před třetí třetinou rozhodl vystřídat Jeana-Sebastiena Giguera a do brány za něj poslal ruského gólmana Ilju Bryzgalova.

Stars vstoupili do posledního dějství rychlou akcí, na jejímž začátku byl podepsán i Mike Modano. Postrčením puku vyslal Modano Chrise Connera po levém křídle do rychlého brejku. Ten následně našel na druhé straně kluziště volného Jokinena, který se pokusil o střelu. Ilja Bryzgalov však svým úžasným zákrokem znemožnil Modanovi oslavovat svůj rekordní 1 232. bod.

Závěr utkání se blížil, avšak góly ze strany domácích stále nepadaly. Schylovalo se k potupné porážce, kterou navíc ještě hosté pojistili gólem na 5:0.

Postaral se o to mladík v řadách Stars Chris Conner. Nahozený puk poslal v 9. minutě ranou z první do růžku Bryzgalovovy brány a svým teprve druhým gólem v NHL pečetil překvapující výsledek svého týmu.

"Hráli jsme tvrdě a vycházeli z obrany. Nakonec jsme vstřelili pět branek a neinkasovali jsme žádnou. Takový zápas jsme právě teď potřebovali odehrát, protože jsme dosud stále nehráli tak, jak jsme chtěli hrát."
Dave Tippett, trenér Stars

Marty Turco si připsal, kromě prvního kanadského bodu v sezóně také první čisté konto (31. celkově). Obrana před ním odehrála kvalitní zápas a to, co z celkových 19 střel Anaheimu prošlo, zlikvidoval.

"Jsme defenzivní tým, takže z toho čistého konta máme všichni dobrý pocit."