Dallas Stars czDallas Stars cz
Stránky o Dallas Stars, týmu NHL

 11. 1. 06 Janne Niinimaa posílil finskou legii v Dallasu  D. Brunclík

Finský obránce NY Islanders Janne Niinimaa byl dnes v noci spolu s výběrem v pátém kole draftu v roce 2007 vyměněn do Dallasu. NY Islanders výměnou získali obránce Johna Erskina a výběr ve druhém kole draftu v roce 2006.

Jedná se o posílení obranných řad před play off. Janne Niinimaa totiž vždy nastupoval v elitních obranných formacích, ať už ve Philadelphii, Edmontonu nebo v New Yorku. Pro Stars tato výměna znamená taky to, že se o dalších 900.000 dolarů přiblíží platovému stropu. 30-letý Niinimaa si totiž v letošní sezóně přijde celkem na 2.432 milionu dolarů, zatímco John Erskine jen na 575.000. Naštěstí polovina z těchto platů je již vyplacena.

Další posílení před play off je však díky této výměně velmi omezené, protože Stars jsou momentálně jen jeden milion dolarů pod stanovenou hranicí platového stropu. A bude zde dopad i na následující sezónu, neboť příští rok by si měl podle stávající smlouvy vydělat 2,5 milionu dolarů.

„Janne je zkušený hráč, který posílí naše obranné řady. Je zkušený a dokázal, že může hrát v NHL na vysoké úrovni. Známe ho z jeho působení v Edmontonu, je nezbytným posílením před druhou polovinou základní části a před play off."
GM Stars Doug Armstrong

Janne Niinimaa letos rozhodně nepředvádí to, co by se od něj očekávalo vzhledem k jeho účastem v Utkání výběru hvězd či úspěšné reprezentační kariéře. V letošních 41 zápasech za NY Islanders vstřelil totiž jej jeden gól a asistoval u dalších devíti. Ve statistice +/- se dostal na -7 a na trestné lavici proseděl celkem 62 minut.

Tento stokilový, 185 cm vysoký obránce byl v roce 1993 draftován týmem Philadelphia Flyers z 36. místa celkově. V NHL hrál dosud za tři týmy. Nejdříve za Philadelphii, poté za Edmonton a poté za NY Islanders.

K jeho přednostem patří především dobré čtení hry, tvrdá a přesná střela, je schopen dirigovat přesilovou hru a oproti Erskinovi přináší i zkušenost z play off. V neposlední řadě dobře a rychle bruslí. Je však náchylný dělat ve vlastním obranném pásmu chyby, stejně tak se mu letos nedaří střelecky.

Celkově odehrál v NHL 678 zápasů, ve kterých vstřelil 52 gólů a u 258 asistoval. Nasbíral též 673 trestných minut. V play off nastoupil celkem k 55 zápasům s bilancí 3 gólů, 20 asistencí a 52 trestných minut.

„Janne hraje velmi dobře s pukem, ať už při hře v oslabení, při přesilovce či při hře pěti proti pěti. Může hrát 20 a více minut
za zápas a jsme potěšení jeho příchodem. Jsem však smutný z odchodu Johna Erskina, protože je to skvělý kluk a má před sebou jasnou budoucnost."

Trenér Stars Dave Tippett

John Erskine nastoupil za Hvězdy v této sezóně celkem k 26 zápasům, ve kterých nebodoval, nicméně nasbíral slušných 62 trestných minut. Z počátku sezóny se mu vyloženě nedařilo a v každém zápase produkoval řadu chyb. To se však v posledním měsíci, kdy dostal více prostoru na ledě, zlepšilo.

Jeho slabší stránkou je určitá neohrabanost a velmi špatné bruslení. Naopak k přednostem patří hra do těla, schopnost obětovat se pro tým a když na to přijde, nebojí se pěstních soubojů. Vzhledem k jeho postavě a síle budí u protihráčů v této disciplíně značný respekt.

Generální manažer Dallas Stars Doug Armstrong tak letos přivedl do týmu již druhého Fina, celkově jich tedy v Dallasu působí šest. Jsou jimi Niko Kapanen, Jussi Jokinen, Antti Miettinen, Jere Lehtinen a letošní posily Niklas Hagman a Janne Niinimaa. Pokud jsou NY Rangers „českým“ týmem, pak Dallas je „finským“.

Aktuality

Předchozí - Marty Turco zůstane v Dallasu další čtyři roky
Následující - Boston preview

nahoru | na úvod
Web4u
Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist