13. 2. 06 Jak ztratit zápas ve třech minutách  R. Štolpa

Los Angeles – Dallas 6:5 (2:1, 0:4, 4:0)

Vítězná radost hráčů a fandů LA neznala mezí
(Autor – Getty Images/Noah Graham)

V celé NHL existuje jeden jediný tým, který budí hráče Stars ze spaní. Není to Ottawa, Carolina, ba ani Detroit. Je to jejich divizní soupeř z Los Angeles. Přestože ztráceli Králové před zápasem na Dallas 12 bodů, přestože z posledních pěti zápasů vyhráli jen jediný, dokázali Stars porazit způsobem nevídaným.

Vedení LA zajistil JR

Úvodní třetina sice patřila domácímu týmu, ale vedení se ujali hosté z Texasu. Ve 3. minutě tečoval Zubovovu střelu od modré čáry Mathias Tjärnqvist a bylo to 0:1.

Radost hostím nevydržela příliš dlouho. Ve 4. minutě byl vyloučen Bill Guerin a jen o 22 vteřin později vyhodil Brenden Morrow puk mezi diváky a přesilová hra byla rázem dvojnásobná.

Přesně po minutě a sekundě ji využil Pavol Demitra, když si jeho přihrávku přes brankoviště srazil Philippe Boucher do vlastní branky -1:1.

V 11. minutě už byli domácí ve vedení. Janne Niinimaa chyboval u zadního hrazení, ztracený puk putoval od Averyho k Demitrovi, jenž našel před brankou osamoceného Jeremyho Roenicka, pro něhož nebylo problémem do poloprázdné branky skórovat. Domácí rozhozenou obranu Dallasu zcela rozebrali.

Guerin startuje kanonádu

Druhá třetina byla zcela v režii hostujících hráčů.

Hned na konci druhé minuty vyrovnal opakovanou střelou z pravého bodu pro vhazování Bill Guerin.

Podruhé v zápase poslal Dallas do vedení Jason Arnott. Ve středním pásmu získal kotouč, sám postupoval po levém křídle, vystřelil a vyražený puk dostal do sítě Mathieu Garona – 2:3.

V 18. minutě byl vyloučen Nathan Dempsey a Sergej Zubov tvrdou střelou od modré čáry zvýšil na 2:4.

Dallas hrál v pohodě a o minutu později přidal další gól. Turco excelentně rozehrál na útočnou modrou, Steve Ott vniknul s pukem do pásma, vystřelil a Garon vyrazil betonem střelu přímo k volnému Lehtinenovi – 2:5.

V té chvíli byli Králové z LA zralí na ručník a zápas se zdál již definitivně rozhodnut. Třetí třetina měla být pouhou formalitou.

Armstrong pečetí dokonalý obrat

Jenže nebyla. Domácí napodobili výkon Dallasu ze druhé třetiny. Do závěrečné části vlétli jako uragán a během tří minut zápas srovnali.

"Prohrávali jsme 5:2 a tak jsme se snažili odehrát závěrečnou třetinu jak jsme nejlépe mohli. Myslím, že všem těm co o nás pochybují, jsme dali dostatečně najevo, že tvrdě pracujeme a dokážeme najít způsob, jak ztracený zápas vyhrát."
Andy Murray

Po 45. sekundách po Demitrově efektní zadovce snížil Lubomír Višňovský. Demitrova zadovka byla tak dokonalá, že na Višňovského zívala poloprázdná hostující svatyně a vracející se Guerin zakončení elitnímu obránci domácích nijak neztížil – 3:5.

V polovině třetí minuty se v nepřehledné mlýnici před Turcovou brankou prosadil Nathan Dempsey, když si při jeho bránění počínal Barnes podobně jako v předchozí situaci Guerin – 4:5.

Než třetí minuta skončila, bylo vyrovnáno. Dallas ztratil ve středním pásmu puk, Mike Cammalleri našel na levém křídle Luca Robitailla, který si kotouč posunul aby následně zahrál Turcovi na housle – 5:5.

Nemožné se stalo skutečností. Zdánlivě ztracený zápas byl vyrovnán. Diváci v hale bouřili, rychlý zvrat je přivedl do varu, a to ještě nebyl domácí radosti konec.

Ve 14. minutě totiž domácí hráči rozhodli zápas ve svůj prospěch. Od modré čáry pálil Lubomír Višňovský a jeho střelu v předbrankovém prostoru jemně tečoval Derek Armstrong.

Dallas se ještě pokusil zápas srovnat, v koncovce se však hosté neprosadili. Když pak v polovině 18. minuty vyprovokoval Brenden Morrow rvačku, za což si vysloužil dvouminutový trest, bylo po nadějích.

Jedna dobrá třetina zkrátka Dallasu na Los Angeles nestačila. Králové byli lepší v úvodní a závěrečné části a popáté v řadě Dallas zaslouženě porazili.

"K vítězství v hokejovém utkání je třeba odehrát celých 60 minut. Poté, co jsme se dostali do vedení, jsme začali Olympijskou přestávku příliš brzy."

• Mike Modano – 21:23 min, +0, (0+0)
  • Pavol Demitra – 22:31 min, +2, (1+3)