Dallas Stars czDallas Stars cz
Stránky o klubu NHL

Článek 13.9. Odešel kapitán Derian Hatcher  Radek Štolpa

Derian Hatcher

Tak jako basa v každé pořádné kapele tvrdí muziku, tak tvrdil hru v obraně Dallasu Derian Hatcher. Třináct dlouhých roků patřil do základní čtveřice obránců a devět let nosil na prsou kapitánské céčko.


Doslova inventář Dallasu již v následující sezóně dres s hvězdou na prsou neoblékne. V kabině Stars tak po něm zbývají jen vzpomínky.

První hokejové krůčky

Derian vyrůstal v Sterling Heights na předměstí Detroitu. Společně se svými dvěma staršími bratry Kevinem a Markem hokej doslova miloval. Jejich otec Erik jim každou zimu vyrobil na dvorku ledovou plochu a bitvy mohly začít. Derian byl ovšem o šest roků mladší než jeho starší bratr Kevin a věkový rozdíl musel dohánět svým zaujetím pro hru.

"Díky věkovému rozdílu musel hrát Derian s mnohem větším nasazením, aby se ostatním alespoň přiblížil. Začal bruslit již ve třech letech a denně vyslal na bránu více než sto střel."
Erik Hatcher

Po celou dobu byli bratři pod přísným dohledem nejen svého otce ale i souseda Shawna Chamberse. Kdo by tehdy předpokládal, že právě nejmladší Derian se stane prvním americkým kapitánem, který zvedne nad hlavu Stanley Cup a navíc se sousedem Chambersem v týmu.

Juniorský hokej hrál v North Bay v Ontariu, kde v sezóně 1989/90 nastřádal ve 64 zápasech 52 bodů. Na zvědy North Stars jeho hra zapůsobila natolik, že si jej vybrali v prvním kole jako 8. hráče celkově.

Hatcher kapitánem v týmu plném veteránů

Když se rozeběhla zkrácená sezóna 1994/95 měl generální manažer a trenér v jedné osobě Bob Gainey velice složitou pozici. Vyměnil dlouholetého kapitána Marka Tinordiho a novým jmenoval Neala Brotena. Po měsíci se poroučel i Broten a Gainey řešil dilema s výběrem kapitána nanovo.

Celý Dallas byl tehdy přesvědčen, že kapitánské céčko se dostane na hruď 25-letého Mika Modana. Po dvě předešlé sezóny překonal hranici 90 bodů a byl v té době zřejmě největší hvězdou. Jenže Gainey jej nepovažoval za dostatečně vyzrálého. A když pak přišel do kabiny a konečně sdělil hráčům své rozhodnutí, nestačili se divit.

"Když Bob přišel do šatny a oznámil nám verdikt, všem doslova spadly brady úžasem."
Craig Ludvig

V týmu plném zkušených veteránů vybral Gainey obránce Deriana Hatchera, tehdy ještě 23-letého mladíka.

"Přes celou kabinu jsem viděl výraz absolutního šoku na Derianově tváři."
Craig Ludvig

Bylo to nejpřekvapivější rozhodnutí v jeho funkci generálního manažera a zřejmě také jedno z nejlepších. Derianovi od základů změnil kariéru a organizaci nasměroval k zisku Stanley Cupu.

Tvrdá odplata nasměrovala Dallas ke Stanley Cupu

Přesně šest zápasů zbývalo do konce základní části ročníku 1998/99 a Stars zavítali ke Kojotům do Phoenixu. Mika Modana si tehdy tvrdým zákrokem podal Jeremy Roenick a Modano zápas nedohrál. Hvězdy nedokázaly na ledě patřičně odpovědět a cítily se poškozené. Keith Tkachuk, tehdejší kapitán Kojotů ještě přilil olej do ohně svým prohlášením.

"Hvězdy by měly přestat kňučet a něco s tím udělat."
Keith Tkachuk

Netušil však co způsobil. Po dvou zápasech na sebe totiž narazili stejní soupeři znovu a Hatcher přichystal bolestivou pomstu. Počkal si za brankou na Roenicka a nevybíravým zákrokem svým loktem mu naordinoval tekutou stravu. Jeremy byl díky zlomené čelisti vyřazen do konce sezóny a Derian dostal sedmi zápasovou suspendaci.

Nikdo mu v Dallasu osudný zákrok nevyčítal. Dokázal si jím zjednat respekt soupeřů a bez něho by pohár do rukou nikdy nedostal.

"Bob věřil jeho schopnostem a Hatcher dokázal, že tato volba byla správná."
Craig Ludvig

Pět zápasů z tohoto trestu již vyšlo na play - off. Hvězdy se dokázaly semknout a bez kapitána postoupit do dalšího kola. Vítězný duch již v týmu zůstal a vydržel až do finále. V celé lize se nenašel jediný tým, který by Stars dokázal zastavit. Po šestém zápase v Buffalu se Hvězdy dočkaly a Hatcher mohl nad hlavu zvednout pohár nejcennější, pohár Stanleyův.

"Nikdo Vám nedá příručku, jak být správným kapitánem a nemyslím si, že byl jako osobnost přirozeným vůdcem. Věděl však, kdy bylo potřeba vzít na sebe zodpovědnost a také to udělal."
Ken Hitchcok

Hatcher odchází do Detroitu

Jenže nic netrvá věčně. Díky své rozhazovačnosti z minulých let se Dallas chytil do své vlastní pasti a žádnou dlouhodobou smlouvu si dnes již nemůže dovolit. GM Detroitu Ken Holland si tak získal Hatchera pětiletým kontraktem. Ten sice nezaručuje Hatcherovi takový příjem jaký mu nabízely Hvězdy, je však uzavřen na delší období a to byl zřejmě rozhodující požadavek řízného beka.

A tak se jedna kapitola kariéry Deriana Hatchera a klubu Dallas Stars uzavřela. Hvězdy z Texasu přišly o svého kapitána.

Ještě než se stal letos v létě neomezeným volným agentem, už se spekulovalo o zájmu hned několika klubů.

Tvrdý a neústupný vůdce týmu

Čím se vlastně zasloužil o takový zájem Toronta, Philadelphie nebo právě Detroitu? Vždyť nikdy nestřílel spousty gólů, nevévodil kanadskému bodování a časopis ProHockey jej dokonce zařadil mezi nejhorší bruslaře v lize?

Derian je totiž přesně tím typem hráče, kterého máte rádi ve svém týmu a nenávidíte jej, pokud nastupuje na opačné straně kluziště.

Je velice silný, stabilní na bruslích, důrazný u mantinelu a neústupný v osobních soubojích. Prostě tvrdý bek. Někdy až příliš. Za léta v NHL již doslova zlikvidoval nejednoho hráče. Zřejmě každému českému fanouškovi se ještě dnes vybaví zákrok, kterým poslal na nucenou zdravotní dovolenou Petra Sýkoru, jenž tehdy oblékal dres New Jersey.

Tak jak se hokej v mládí naučil, tak ho hraje stále stejně i dnes. Tak jako na plácku za domem proti bratrům, tak v nejluxusnějších arénách NHL proti těm nejlepším útočníkům, hraje se stále stejným zaujetím a maximálním nasazením. Takový je prostě Derian Hatcher.

"Je to opravdu velký hráč a dokazuje to znovu a znovu."
Ken Hitchcok

Dnes již můžeme pouze spekulovat, zda bylo pro Stars lepší Deriana podepsat minulé léto, namísto Billa Guerina nebo zda peníze na Hatchera letos vynaložené by nechyběly na udržení Mika Modana nebo Jere Lehtinena.

Kdo si dnes troufne říci, koho z těchto hráčů je nezbytné mít ve vítězném týmu a koho je možné oželet? U Stars se rozhodli, že oželí služby Deriana Hatchera. Nakolik bylo toto rozhodnutí správné, ukáží až léta následující.

Dnes již víme, že pokud příště vyjede Hatcher na led s kapitánským céčkem, bude to v dresu Detroitu Red Wings...

šipka Použité zdroje: Dallasnews.com
šipka Počet shlédnutí článku: 360824


Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář


nahoru | na úvod
Web4u
Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist