Dallas Stars czDallas Stars cz
Stránky o Dallas Stars, týmu NHL

 28. 2. 08 Brad Richards Hvězdou!!!  D. Brunclík

Brad Richards

Stars získali v rámci včerejší uzávěrky přestupů toho nejlepšího možného hráče, který byl na trhu. Do Dallasu se stěhuje centr Blesků z Tampy Brad Richards a společně s ním gólman Johan Holmqvist. Kádr Tampy posílí gólman Mike Smith a útočníci Jussi Jokinen a Jeff Halpern. Lightning navíc získali i výběr ve čtvrtém kole draftu roku 2009.

"Jsme nadšení, že se nám podařilo získat Brada Richardse, prvotřídního hráče, který může nastupovat v útoku v podstatě s kýmkoli. Jako držitel Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče playoff roku 2004 dokázal, že v playoff dokáže velké věci. Je pro náš tým velkou posilou."
GM Stars Brett Hull

27letý Brad Richards má platnou smlouvu až do konce sezóny 2010/2011. Jeho plat i částka, která se bude Stars počítat do platového stropu, je 7,8 milionu dolarů za sezónu. Ve smlouvě má i tzv. klauzuli no movement, která mu zaručuje jak setrvání v prvním týmu Stars, tak i nemožnost být vyměněn bez jeho souhlasu.

"Brad je rozdílovým hráčem a rozhodně patří k nejlepším hráčům v lize. V 27 letech je na vrcholu své hráčské kariéry, je to vítězný typ, který v minulosti prokázal, že svou hru dokáže povznést na nejvyšší možnou úroveň, když přijde playoff."
GM Stars Les Jackson

Brad Richards je tvořivý centr s vynikající přihrávkou a přesnou a tvrdou střelou příklepem. Umí od modré čáry řídit přesilovou hru, zvládá hru v oslabení a umí vyhrát i buly. Je to velmi odolný hráč, který dokáže hrát v útoku na kterékoli pozici, i když pozice centra je pro něj nejpřirozenější. Zajímavostí je, že během posledních sedmi sezón v NHL vynechal kvůli zdravotním problémům jen dva zápasy.

"Trenér Phoenixu Wayne Gretzky mi dnes odpoledne zavolal a řekl mi, že jsme provedli skvělou výměnu a mně i celé organizaci Stars pogratuloval. Je to skvělý hráč a jsme moc rádi, že ho tu máme."
GM Stars Brett Hull

Brad Richards se v této sezóně, ostatně jako celá Tampa, trápí. Na křídlech jeho formace nastupovali nejčastěji Jan Hlaváč a Michel Ouellet. Navzdory tomu však byl schopen zaznamenat v 62 zápasech 51 bodů za 18 branek a 33 asistencí.

"Mám spoustu skvělých vzpomínek, nicméně mám pocit, že je třeba zažít zase něco nového a začít pěkně od začátku. Agentovi jsem řekl, že Stars budou číslem jedna na mém seznamu. Hrají jako tým a hrají, aby vyhráli, a to mi chybělo."
posila Stars Brad Richards

Celkem odehrál v NHL 552 zápasů s bilancí 150+339. V playoff odehrál 45 zápasů, v nichž vstřelil 18 branek a na dalších 29 přihrál.

"Je to pro mě jako dostat se ven z klece. Měl jsem tu pocit, jako bych měl svázané ruce. Dnešek je tedy pro mě něco jako druhé Vánoce."
posila Stars Brad Richards o působení v Tampě

Richards dotáhl v sezóně 2003/2004 Tampu k zisku Stanley Cupu, když sedmi vítěznými brankami v playoff stanovil nový rekord ligy. Za své výkony dostal Conn Smyth Trophy pro nejlepšího hráče playoff a jako bonus dostal i Lady Byng memorial Trophy pro nejslušnějšího hráče NHL. Je třeba také poznamenat, že své nejlepší sezóny v Tampě odehrál Richards po boku Martina St. Louise. Počínaje sezónou 2004/2005 však hraje St. Louis s hvězdou první velikosti Vincentem Lecavalierem a na Richardse tak nezbývali příliš kvalitní hráči.

Johan Holmqvist

Post brankářské dvojky bude zastávat švédský gólman Johan Holmqvist. Ten má platnou smlouvu jen do konce aktuální sezóny. Poté se stane volným hráčem bez omezení. Jeho plat za celou letošní sezónu činí rovný 1 milion amerických dolarů.

Johan Holmqvist se v Tampě postupně propracoval až k postu brankářské jedničky. Jeho čísla nejsou nijak oslňující, ale co lze čekat od gólmana nejhoršího týmu ligy, který chytá za jednou z nejhorších obran v lize vůbec.

Vzhledem k tomu, že číslo 19, které Brad Richards používal v Tampě (jeho vzorem byl Joe Sakic, který ji také nosí), je v Dallasu vyřazeno (Bill Masterton), bude nová hvězda Dallasu nosit dres s číslem 91. Richards tak bude prvním hráčem Stars, který toto číslo použije. Johan Holmqvist bude i nadále nosit číslo 40.

I Tampa si však v této výměně přišla na své. Hlavním důvodem, proč vyměnili Brada Richardse, bylo to, že si chtěli udržet obránce Dana Boyla. Ten by se po sezóně stal neomezeným volným hráčem a z Tampy by pravděpodobně odešel. Výměnou Brada Richardse se však v rozpočtu klubu uvolnil dostatek finančních prostředků na podepsání tohoto kanadského beka (den před touto výměnou podepsal Dan Boyle novou šestiletou smlouvu na 40 milionů dolarů).

Další zásadní problém, který Lightning potřebovali vyřešit, byl problém obsazení postu brankářské jedničky. Na tuto pozici získali dallaskou dvojku Mikea Smithe. V Tampě před ním leží nová výzva. Bude muset přesvědčit o tom, že místo týmové jedničky zvládne.

Dalším hráčem, který se stěhuje na slunnou Floridu, je mistr nájezdů Jussi Jokinen. Tento finský centr zůstal letos trochu za očekáváním a ani nájezdy mu již v posledním roce či dvou příliš nešly. V Tampě dostane více volnosti a není pochyb o tom, že by mohl jednou sbírat i bod na zápas, pokud bude nastupovat například v prvním útoku Tampy.

Asi největší ztrátou pro dallaský celek je odchod Jeffa Halperna. Tento defenzivní centr se schopností vyhrávat buly je pro Stars velkou ztrátou, neboť před dvěma roky ho Stars angažovali právě z toho důvodu, že jim v playoff takový typ hráče chyběl. Halpern odehrál své nejlepší zápasy za Dallas v loňském playoff, kdy patřil v dresu Stars k tomu nejlepšímu. Lepší výkon v playoff předvedl asi jen Marty Turco, Sergej Zubov a Brenden Morrow. Chybět bude Stars především při hře v oslabení a při klíčových vhazováních.

Sečteno a podtrženo. Dallas získal špičkového hráče, Tampa zase podepsala Dana Boyla, získala výběr ve čtvrtém kole draftu roku 2009 a získala dva slušné hráče, jednoho defenzivního a jednoho ofenzivního. Úkol byl tedy splněn na obou stranách, i když na straně Dallasu je to očekávání přece jen větší, a to díky blížícímu se playoff. Kdo na této výměně vydělal, to se dozvíme až za nějakou dobu. A třeba už letos v létě.

nahoru | na úvod
Web4u
Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist