Dallas Stars czDallas Stars cz
Stránky o klubu NHL

Článek 27.1. Famózní Marty Turco D. Brunclík, R. Štolpa

Dallas - St. Louis 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Střelec vítězného gólu Aaron Downey hákuje Ryana Johnsona. Autor - DallasStars.com

Záp. 03/04:   22.11. 1:2    23.1. 2:0   24.1. 3:2   20.3. 3:1

Reportáž  Statistika  Sestava  Fotky

St. Louis

Úžasnou podívanou nabídly týmy Dallasu a St. Louis divákům American Airlines Center v pátečním zápase. Přestože měli hosté více brankových příležitostí, že zisku dvou bodů se radovali domácí borci.

Hosté začali náporem. V první minutě střílel Tkachuk a na začátku druhé minuty dvakrát v krátkém čase Pavol Demitra. Na začátku třetí minuty se pokoušel Turca překonat Chris Pronger a o několik desítek vteřin později Jame Pollock. Když v polovině páté minuty vyslal šestou střelu St. Louis Keith Tkachuk, měli domácí hráči ve stejné disciplíně pouze jednu ránu z hole Niko Kapanena.

"Dobré zákroky proti jejich šancím hned po úvodu mě dostaly do hry. Takové situace Vám vždy pomohou."
Marty Turco

Jakoby soupeřova hůl v obličeji Mika Modana domácí zmrazila. Modanův stav po prvním prozkoumání vypadal na šití, ale po chvíli se do hry vrátil.

V 6. minutě trefil Dallase Draka Don Sweeney a Hvězdy jakoby probudil ze zimního spánku. Jejich procitnutí podpořil prvním skvělým zákrokem Marty Turco, když zmařil příležitost slováka Demitry.

Nejprve vypracoval Jason Arnott výbornou pozici pro Davida Olivera, jehož střelu zneškodnil Chris Osgood ještě lepším zákrokem. V 15. minutě zatopila hostující obraně útočná formace Pierra Turgeona, aby dlouhé obléhání branky zakončil střelou Jere Lehtinen. Hosté se stále nemohli vymanit z obranného sevření a osvobozovali se jen za cenu zakázaných uvolnění.

Jedno takové se jim stalo osudným v 17. minutě. Vhazování v útočném pásmu vyhrál pro Jona Klemma Niko Kapanen. Klemmovu střelu vychýlil z dráhy letu bitkař Aaron Downey a Osgood již nestačil včas zareagovat.

V 19. minutě putoval za vysokou hůl na trestnou lavici Jason Arnott a hosté se opět ujali taktovky. Turco zneškodnil příležitosti Prongera a Tkachuka, Mike Modano domácí na chvíli osvobodil a Dallas odcházel do kabin s jednobrankovým náskokem.

Tak jako obvykle, tak i tentokrát vedl po první třetině ice time domácích útočníků Stu Barnes.

Ve druhé třetině dohrávali hosté přesilovku a dvě vteřiny před jejím vypršením trefili tyčku. V přesilovce narostly hostím křídla, zvláště když jen půlminutu po jejím skončení odešel na trestnou lavici David Oliver. Přesilovkové pokusy Backmana a Weighta si cestu za Turcovy záda nenašly.

Marty Turco, autor - Glenn James
Marty Turco
Glenn James

Dvě přesilovky už tak pohlednému zápasu ještě přidaly na kráse. Útoky se přelévaly ze strany na stranu, oba gólmani měli dostatek práce. Marty Turco musel předvést jeden ze svých skvělých zákroků, aby zlikvidoval pokus Mika Dantona. Právě tento střelec se krátce po střele dostal do křížku s domácím mladíkem Stevem Ottem a oba putovali do boxu trestoměřičů. Dantonovi pak napočítali dvě minuty navíc, za nedovolenou hru vysokou holí.

V přesilovce ovšem domácí odvedli již svůj nechvalně známý přesilovkový podprůměr a tak byla výsledkem jediná střela Turgeona.

Ve 12. minutě vyplynula z příležitosti Billa Guerina další možnost přesilové hry a tentokrát s ní Dallas naložil o poznání lépe. Celkem třikrát střílel Sergej Zubov a Modanovu šanci zastavila hostující defenziva jen za cenu nedovoleného zákroku. Rozhodčí ohodnotili faul docela přísně a nařídili trestné střílení. S ním Modano nenaložil špatně a Chrise Osdooda překonal. Ten si však dobře postavil tyče a ta ho ochránila od druhého gólu. Mike Modano tak ani tentokrát neproměnil trestné střílení. V celé své kariéře nedal z penalty ještě ani jediný gól.

Čtyři minuty po Modanově tyči rozezvonil Osgoodovu brankovou konstrukci Jason Arnott.

Na začátku 19.minuty byl vyloučen za vysokou hůl Niko Kapanen a rovnou na čtyři minuty. St. Louis hermeticky uzavřeli domácí v pásmu a výsledkem byla obrovská šance Scotta Mellanbyho. Na toho již zývala prázdná brána, ale Marty Turco jej famózním zákrokem oloupil o regulérní branku.

"Váš brankář musí být Vaším nejlepším hráčem v oslabení a tím Marty dnes byl."
Dave Tippett

Sergej Zubov si při zneškodňování téhle šance počínal nedovoleně a tak se hostům naskytla dvouminutová přesilovka pěti proti třem. Tu však rozdělila druhá siréna a proto jí stihli jen něco málo přes minutu. Celkem třikrát za tu dobu pálili na domácího gólmana a ten všechny jejich pokusy pochytal.

"Byli jsme dnes lepším týmem. Měli jsme dostatek příležitostí, ale Turco byl nepřekonatelný. Dnes večer jsme si zasloužili lepší osud."
Doug Weight

Hráči odcházeli do kabin za jednogólového vedení domácích. Na cestu jim do tunelu burácela celá hala hlasitým skandováním Marty, Marty. Turco přiváděl diváky svými skvělými zákroky do extáze.

Ve zbývajícím části přesilové hry se Dallas ubránil. Hosté jakoby ale přesilovku hráli téměř neustále.

Ve čtvrté minutě mohl srovnat Doug Weight, ale zůstalo pouze u možnosti. O chvíli později jej napodobil Jamal Mayers. Dallas se bránil jen za cenu nedovolených zákroků a po jednom takovém od Pierre Turgeona hráli hosté další přesilovku. Na trestnou lavici ovšem díky omylu rozhodčích nastoupil Jere Lehtinen. Hráč pro oslabení jako stvořený.

V přesilovce tečoval střelu Chrise Prongera Keith Tkachuk. Sám pak střílel Alexandr Chavanov, ani jeden si na Turca nepřišel.

Ve 12. minutě už nikdo v hale nepochybuje o první hvězdě zápasu. To Marty Turco likviduje další šanci Douga Weighta.

V 16. minutě se hosté provinili přílišným množstvím hráčů na ledě a jejich provinění potrestal Philippe Boucher. Ten si několikrát vyměnil puk se Sergejem Zubovem, aby si od něj nechal namazat na tvrdý volej, kterým rozvlnil síť za Chrisem Osgoodem podruhé.

Trenér Dave Tippett nabádal před zápasem obránce k větší střelecké aktivitě a jeho strategie přinesla své ovoce.

Hosté ani zdaleka nesložili zbraně. Do konce zápasu ještě vyzkoušeli domácího mága postupně Tkachuk, Pronger a Demitra, přičemž při střeleckých pokusech posledních dvou jmenovaných hráli hosté v šesti. Mike Modano při téže herní situaci nedokázal trefit prázdnou bránu.

Marty Turco však odolal i posledním střelám a připsal si čtvrtý shutout v sezóně a sedmnáctý v kariéře. Čisté konto si jistě zasloužil, předvedl totiž nejen nejlepší letošní výkon, ale zřejmě i nejlepší výkon své dosavadní kariéry v NHL.

"Byl to nejlepší výkon brankáře, který jsem ve svém životě viděl."
Aaron Downey

šipka Použité zdroje: ESPN.com, Dallasstars.com, Yahoo Sports.com, NHL.com
šipka Počet shlédnutí článku: 350627


  Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář


Statistika

Zápas č. 50
Kde Datum Soupeř Body
Venku 20.1. St. Louis 0
Tři hvězdy
1.Turco
Foto
2.Demitra
Foto
3.Downey
Foto
Třetiny
Tým 1tř. 2tř. 3tř. Pr. Celkem
Dallas 1 0 1 2
St. Louis 0 0 0 0
1. třetina
Čas Tým Střelec Stav
16:40 Dallas Downey
Klemm, Kapanen
1:0
2. třetina
Čas Tým Střelec Stav
Nikdo neskóroval
1:0
3. třetina
Čas Tým Střelec Stav
13:25 Dallas Boucher
Zubov, Modano (přesilovka)
2:0
Střely na branku
Tým 1tř. 2tř. 3tř. Pr. Celkem
Dallas 9 8 3 20
St. Louis 12 12 9 33
Brankáři
Jméno S G Z Úsp.% TM
Marty Turco 33 0 33 100,0 0
Chris Osgood 20 2 18 90,0 0
Další statistiky
Dallas St. Louis
Přesilovky 1 z 3 0 z 6
Buly 30 28
TM 16 8

Sestava

Útočné formace

Morrow - Modano - Guerin
Lehtinen - Turgeon - Barnes
Ott - Arnott - Oliver
Sloan - Kapanen - Downey

Obranné dvojice

Boucher - Zubov
Matvichuk - Numminen
Sweeney - Klemm

Brankáři

Turco - Smith

Nenastoupili

Antti Miettinen - Zdráv
Rob DiMaio - Zraněn
Trevor Daley - Zdráv
Scott Young - Zraněn
John Erskine - Zraněn

Trenéři

Dave Tippett
Rick Wilson
Mark Lamb
Andy Moog


Fotky

Střelec vítězného gólu Aaron Downey hákuje Ryana Johnsona. Autor - DallasStars.com


nahoru | na úvod
Web4u
Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist