Dallas Stars czDallas Stars cz
Stránky o klubu NHL

Článek 21.6. Mike Smith chce být Turcovým náhradníkem  Kamil Šamulák

Mike Smith věří, že již v kempu dostane do prvního týmu

Mike Smith

Sedíc doma ve Veroně, stát Ontario, Mike Smith přemýšlí, jaké by to bylo začít příští sezónu jako člen základního kádru týmu Stars. Snad každý hokejista touží už od doby, kdy se poprvé postaví na brusle, hrát jednou v NHL. Smith má tento sen na dosah a rozhodně se ho jen tak nevzdá. Hodně si věří a dva roky zkušeností v AHL (jako brankář Utah Grizzlies) mu přidávají na víře. A opravdu se mu to může podařit.

"Musím teď v létě hodně trénovat, aby to místo bylo moje. Věřte mi, udělám pro to všechno. Cítím, že jsem schopen přinést týmu něco podobného, co mu přináší
Marty. Oba máme dobrou rozehrávku a oba na ledě s obránci hodně komunikujeme. Myslím si, že je to výhoda, neboť když Martyho zastoupím v brance, nebude tým muset měnit styl hry."

Mike Smith, jeden z adeptů na místo druhého brankáře Stars

Smith byl povolán k týmu Stars 7. ledna letošního roku, aby kryl záda dallaské jedničce Marty Turcovi. Bylo to poprvé v jeho kariéře, kdy si během utkání základní části mohl obléknout dres některého z klubů NHL. Nahoře se udržel až do 27. ledna. V týmu tedy strávil dvacet dnů, na které podle svých slov nikdy nezapomene.

"Když jsem byl poprvé povolán nahoru, zažíval jsem něco neuvěřitelného. Byl to pro mě šok, když jsem to slyšel z úst našeho trenéra v Utahu Dona Haye. Už jsem sice s prvním týmem zažil exhibiční utkání a trénink, ale tohle bylo něco úplně jiného. Tohle nebyla žádná příprava, tohle už bylo naostro a v rozehrané sezóně."
Mike Smith, brankářská naděje Stars

Smith se sice na ledě neobjevil, ale rychle přišel na to, že hrát v NHL je něco docela jiného než hraní v AHL. Stejně rychle jako se prohánějí včely kolem úlu, tak rychle svištěli hokejisté Dallasu Stars kolem dvaadvacetiletého brankáře na tréninkovém ledě v Dr Pepper StarCenter ve Friscu.

"Pořád si pamatuji můj první trénink v Dallasu. Bylo to v lednu a byl jsem docela nervózní. Na konci se jely samostatné nájezdy a já chytil snad jen jeden. Myslím, že Aaronův (Aaron Downey)."
Mike Smith, brankář Stars

Namísto aby z toho byl špatný, díval se na to Smith jinak. Rychle si uvědomil, že byl nahoru povolán hlavně proto, aby si vyzkoušel prostředí v nejlepší hokejové lize světa. Aby viděl, jakým způsobem se v NHL pracuje, aby získal lekci od skutečných hráčů NHL. Byla to pro něj taková maturita. Z dvaadvacetiletého kluka se stal dvaadvacetiletý hráč. Jako houba nasává vodu, nasával Smith prostředí kolem něj. Každý den byl pro něj novým zážitkem a každou minutu se naučil něco nového.

"Turco mi minulou sezónu hodně pomohl. Pro mladého brankáře sbírajícího zkušenosti je skvělým učitelem a příkladem. Nejen na ledě, ale i mimo něj. Když jsem na trénincích viděl, jak tvrdě pracují Turco a Tugnutt, věděl jsem,
 že musím trénovat ještě více."

Mike Smith, brankář Dallas Stars

Po dvou sezónách strávených v Utahu (AHL) si každý musel všimnout, že Mike nevyrost jen jako brankář, ale i jako člověk. V sezóně 2002-03 odchytal Smith v týmu Grizzlies 10 utkání s bilancí 5 výher, 5 proher a průměrem obdržených branek na zápas 3,23. Minulou sezónu odchytal o devět utkání více, sice s horší bilancí (8 výher za 19 utkání), ale mnohem lepším průměrem branek na zápas (2,83). Po dvou letech sbírání zkušeností v AHL se Smith přibližuje představě, kterou měl během vstupního draftu 2001, když si ho Stars vybrali (jako 161. celkově) - protlačit se do kádru Stars. Mnoho lidí u Stars vám řekne, že Smith patřil minulé dva kempy k fyzicky nejlépe připraveným hráčům. A nejen to. Je prakticky nemožné najít v klubu jediného člověka, který by o něm řekl něco negativního.

Mike Smith

"Mike je nesmírně hodný kluk, který je neustále v dobré náladě. Když skončil u juniorů a stal se profíkem, poslali jsme
ho do ECHL, což pro něj byla obrovská zkušenost. Zažil tam dobrou sezónu a hodně se v tom roce zlepšil. Minulý rok chytal v Utahu a pokračoval v hokejovém růstu. Byla to pro něj náročná sezóna, prošel těžkými zkouškami, ale určitě mu to hokejově pomohlo."

Les Jackson, asistent GM

Stars mají nyní v širším kádru tři velmi schopné náhradníky Martyho Turca. Jason Bacashihua, Dan Ellis a Mike Smith mají téměř rovnocenné šance dostat se v následující sezóně na 23-člennou soupisku Stars. Hodně tak bude záležet na jejich výkonech v tréninkovém kempu.

"Všichni tři teď mají stejnou šanci protlačit se do základního kádru. Místo si vybojuje ten nejlepší a Mike má velkou šanci ho dostat."
Les Jackson, asistent generálního manažera

Smith věří, že v kempu ze sebe vydá to nejlepší a dokáže trenérům, že nahoru patří právě on. Když ho slyšíte mluvit, přímo cítíte sebevědomí v jeho hlase. Je perfektně připraven na šanci, která před ním leží.

"Už se nemohu dočkat tréninkového kempu. Konkurence, jaká v týmu na brankářském postu teď panuje, vás dožene k těm nejlepším výkonům. Jen musím přijít do kempu a ukázat, že jsem nejlepší. To je můj cíl pro letošní
léto, být v kempu nejlepším gólmanem."

Mike Smith, brankář Dallas Stars

Jen čas ukáže, komu z výše zmíněné trojice dají trenéři šanci začít jako dvojka v Dallasu. Nejpozději na konci tréninkového kempu by mělo být rozhodnuto. Rozhodně se můžeme těšit na hodně zajímavý souboj.

šipka Překlad článku: Kamil Šamulák
šipka Použité zdroje: Dallasstars.com
šipka Počet shlédnutí článku: 358479


Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář


nahoru | na úvod
Web4u
Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist