Dallas Stars czDallas Stars cz
Stránky o klubu NHL

Článek 14.3. Stars hledají nový farmářský tým  Kamil Šamulák

Před měsícem tým Utah Grizzlies nečekaně oznámil, že v příští sezóně již nehodlá podepsat smlouvu o spolupráci s týmem Dallas Stars. Jednostranné ukončení spolupráce ze strany farmářského celku přidělalo na tvářích dallaských hokejových činovníků určitě mnoho vrásek. A taky přineslo řadu otazníků nad budoucností dallaských mladíků.

Stars tak budou muset v létě řešit dva zásadní problémy. Zaprvé se budou muset vypořádat s hrozící výlukou a zadruhé budou muset přemýšlet, kam v následující sezóně rozmístí hráče, kteří se nevejdou na soupisku. A přestože se to teď může zdát jako obrovský problém, může to být zároveň také obrovská příležitost.

"Všechno bude záležet na tom, jak se s tím dokážeme vypořádat. To, že nebudeme mít stále místo, kam bychom mohli umístit naše náhradníky a mladé hráče, situaci sice trochu zkomplikuje, ale zároveň nám to umožní vybrat pro každého z našich hráčů, kteří se nevejdou na soupisku Stars, to nejlepší působiště."
Les Jackson, ředitel hokejových operací Stars

Upřímně řečeno, Stars nebyli moc spokojeni se situací v Utahu. Grizzlies se v tabulce týmů AHL potáceli na spodních příčkách, tým nevyhrával, nehrál playoff, což mohlo zacloumat s psychikou mladých hráčů.

Teď mají Stars šanci najít pro své nejtalentovanější hráče mnohem lepší spoluhráče a naučit je rozličným herním stylům. První možností, která se jeví jako nejoptimálnější, je podělit se s jiným týmem NHL o některý z týmů AHL. Stars by pak mohli do tohoto týmu umístit až devět hráčů, včetně jednoho gólmana.

"Je to možnost, kterou budeme preferovat nejvíce. Nejdůležitější bude, abychom našli vhodné místo pro všechny naše čtyři gólmany."
Francois Giguere, asistent generálního manažera Stars

Stars nyní dodávají asi polovinu hráčů na soupisku týmu Grizzlies, včetně gólmanů Mika Smithe, Jasona Bacashihua a Dana Ellise (druhou polovinu hráčů zajišťuje tým Grizzlies). Jeden z brankářů by mohl v příští sezóně dělat náhradníka Marty Turcovi, pokud budeme počítat s tím, že Dallas příští rok neprodlouží smlouvu s Ronem Tugnuttem.

Ale Stars budou chtít někam umístit i zbývající dva brankáře, nejlépe do některého z týmů AHL. Pokud se však představitelé vlastníků a hráčů v létě nedohodnou na podmínkách nové kolektivní smlouvy, budou muset Hvězdy hledat vhodné místo i pro třetího z trojice nadějných gólmanů (pokud tedy Stars do konce sezóny některého z nich nevytrejdují).

V roce 1999 zapůjčili Stars gólmana Manny Fernandeze do týmu Houston Aeros, aby na farmě uvolnili post jedničky pro Marty Turca. Turco byl v této sezóně zvolen do All-Star týmu AHL a Fernandez v tomtéž roce dovedl Houston k mistrovskému titulu v IHL. Všechno tedy fungovalo skvěle. Přesně tak by to mělo fungovat i v následující sezóně.

Co se týče útočníků a obránců, Stars by byli rádi, aby se tři z jejich nejnadějnějších mladíků -- obránce Trevor Daley a útočníci Antti Miettinen a Mathias Tjarnqvist -- v příští sezóně již protlačili na soupisku Stars. Pokud se tak nestane, budou je chtít mít v některém z kvalitních týmů AHL, aby se mohl jejich talent náležitě rozvíjet. Stars sice ztratí kontrolu nad herním systémem, pod kterým budou muset v novém klubu hrát, ale nejdůležitější bude, aby hráli. A to co možná nejvíc.

"Pokud budou hrát pod koučem, který s nimi bude chtít pracovat a rozvíjet jejich talent, bude to fajn. A pokud budou muset hrát jiným stylem, než jaký vyžaduje současný trenér Stars Dave Tippett, nevadí. Nemusí být na škodu, když se naučí plnit i jiné úkoly, než jaké by dostávali u Stars."
Francois Giguere, asistent generálního manažera Stars

Tým Grizzlies se ukázal jako dobré místo pro dallaské náhradníky a kdykoli se Stars potýkali s větším počtem zranění, hráči z farmy byli více než solidní náhradou za zraněné hokejisty. Hráči jako David Oliver, Rob Valicevic, Mark Wotton jsou skvělým příkladem pro mladé hokejisty a zároveň solidní náhradou při zranění některého z hráčů základní sestavy Stars. Hvězdy si však nyní budou muset náležitě promyslet, jestli potřebují tak širokou základnu náhradníků a do kterých klubů AHL je umístí.

"Nejlepším řešením pro nás by samozřejmě bylo, aby zůstali s našimi
mladými hráči, ale jak to přesně bude, zatím nevíme. Pravdou ovšem je, že jestliže máte dobrého hráče a platíte mu mzdu, nemáte problém najít mu místo na soupisce kteréhokoli týmu AHL."

Les Jackson, ředitel hokejových operací Stars

Vypadá to tedy, že Stars by neměli mít problémy. Ale to bude platit jenom tehdy, pokud nedojde v příští sezóně k výluce. Pak by komplikace nastaly. Mladíci Steve Ott, John Erskine a Niko Kapanen by totiž nemohli v nižších soutěžích nastupovat, a pokud by je vedení Stars přece jenom chtělo do některého z klubů AHL umístit (nebo do kteréhokoli jiného profesionálního klubu na severoamerickém kontinentu či v Evropě), muselo by je zároveň zapsat na waiver listinu, odkud by si je mohl vzít kterýkoli z klubů NHL. A to by pro budoucnost Hvězd nebylo zrovna dobré.

"Samozřejmě nechceme nikoho z tohoto tria ztratit, ale na druhou stranu mladí hráči potřebují hrát nejvíce. Budeme muset čekat, jak dopadne situace ohledně nové kolektivní smlouvy. Až pak můžeme hledat ta nejoptimálnější řešení."
Les Jackson, ředitel hokejových operací Stars

Stars mají několik mladých nadějných hráčů, kteří budou potřebovat v nadcházející sezóně hrát. Následující tabulka udává pravděpodobné umístění hráčů za situace, kdy se v sezóně 2004-2005 NHL hrát bude a za situace, kdy se hrát nebude.

Přehled nadějí Dallas Stars

Jméno hráče Pozice Pokud se bude hrát Pokud se nebude hrát
Jason Bacashihua brankář AHL/Dallas AHL
David Bararuk útočník AHL AHL
Jeff Bateman útočník AHL AHL
Justin Cox útočník AHL AHL
Trevor Daley obránce Dallas AHL
Dan Ellis brankář AHL/Dallas AHL
John Erskine obránce Dallas nucený odpočinek
Dan Jancevski obránce AHL/Dallas AHL
Niko Kapanen útočník Dallas nucený odpočinek
Marc Kristoffersson útočník AHL AHL
Jeff MacMillan obránce AHL/Dallas AHL
Antti Miettinen útočník Dallas AHL/Finsko
Steve Ott útočník Dallas nucený odpočinek
Mike Smith brankář AHL/Dallas AHL
Mathias Tjärnqvist útočník AHL/Dallas AHL/Švédsko
Martin Vágner obránce AHL AHL/Česrá republika

šipka Použité zdroje: Dallasstars.com, Dallasnews.com
šipka Počet shlédnutí článku: 358480


  Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář


nahoru | na úvod
Web4u
Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist