Dallas Stars czDallas Stars cz
Stránky o klubu NHL

Článek 5.10. No Hatcher, no problem   Kamil Šamulák

Obránci Stars tvrdí, že i bez bývalého kapitána bude obrana týmu hodně silná.

Derian Hatcher

Zeptejte se dallaských obránců, jak dobrá bude obrana Hvězd potom, co odešel dlouholetý kapitán Derian Hatcher, a oni vám dozajista řeknou, že bude stejně efektivní.

Není to tak, že by nerespektovali Hatchera nebo si mysleli, že jim jeho bojovnost a vůle po vítězství nebudou chybět. Oni jsou jen prostě připraveni dokázat, že i bez něj jsou schopni dobře odvádět svou práci.

"Hatcher je prostě pryč. To už se nedá změnit. Musíme to hodit za hlavu.
Je zřejmé, že když cokoli nepůjde tak, jak by mělo, najde se spousta těch,
kteří budou říkat: "No jasně, Hatcher je pryč a bez něj jim to nejde". Takhle však nemůžeme my - hráči - myslet. Musíme si vystačit sami. Dobře víme, že svou práci dovedeme. Jsme pořád jednou z nejlepších obran v lize."

Richard Matvichuk, obránce Stars

Když Dave Tippett přijel před dvěma týdny na tréninkový kemp do Colorada, přivezl s sebou do obrany trochu jiné hráče, než jaké měl k dispozici minulou sezónu. Jak asi všichni vědí, klub se v létě rozhodl nepřistoupit na požadavky dnes již bývalého kapitána Stars Deriana Hatchera a neprodloužil s ním smlouvu. Zároveň vyměnil Darryla Sydora do Columbusu a v rámci této směny, která se týkala tří klubů, přivedl do týmu veterána Teppo Numminena. Uprostřed léta pak tým posílil ještě obránce a dlouholetá opora Bostonu Bruins Don Sweeney.

Provedené změny znamenají, že mladí hráči jako John Erskine a Stephane Robidas budou mít letos podstatně více příležitostí prosadit se v hlavním týmu. A mohly by také vyústit v častější pobyt na ledě pro Richarda Matvichuka, který se chce po sezóně plné zklamání znovu vrátit na vrchol. Přidejte k tomu ještě Philippe Bouchera a Sergeje Zubova, kterým minulá sezóna vyšla, a můžete si stejně jako Dave Tippett myslet, že i letos bude mít Dallas silnou defensivu.

"Cítím se velmi dobře, když vím, že tu máme takové hráče. Nelze sice přesně předpovědět budoucnost, ale i tak si myslím, že letos bude naše obrana hodně silná."
Dave Tippett, hlavní trenér Stars

Pro několik hráčů bude tato sezóna především o znovunabývání důvěry. Tak tomu bude hlavně u Richarda Matvichuka. Jeho léto bylo letos takové, že by na něj nejraději zapomněl. Nejdříve tomuto třicátníkovi nevyšla arbitráž, když mu přiřkla jen 2,2 miliónů dolarů na sezónu (tedy stejně tolik, kolik činila nabídka Stars před samotnou arbitráží) a pak, jen několik týdnů po vynesení verdiktu, lesní požáry v západní Kanadě přinutily Matvichuka a jeho rodinu několikrát evakuovat jejich dům v Britské Kolumbii. Domek sice stále stojí, ale Richard Matvichuk si ještě pořád není jist, zda se tato nepříjemná situace nebude znova opakovat. Takže byl nadmíru šťastný, když začal tréninkový kemp Stars a mohl tak nevydařené léto nechat za sebou.

"Chci jen dělat to, co tak miluji. A to je hrát hokej. Hodlám plně využít možnost, která se mi letos nabízí. Minulá sezóna pro mě byla hodně špatná a proto musím letos hrát velmi dobře. Je to tak jednoduché."
Richard Matvichuk, obránce Stars

Matvichuk zaznamenal minulou sezónu pouze 6 bodů v 68 zápasech. Nic nešlo tak, jak mělo. Pořádně se nemohl dostat do formy a jeho výkonům rozhodně neprospělo ani to, že díky pošramocené lýtkové kosti musel v lednu vynechat 14 utkání.

"Přínos Matvichuka vidím v několika směrech. Pravděpodobně na sebe přebere velkou část odpovědnosti v oslabeních a bude hrát mnohem důsledněji proti nejlepším hráčům soupeře. Jeho čas na ledě by měl vzrůst. Myslím si, že letos bude mít mnohem lepší sezónu než loni."
Doug Armstrong, generální manažer Stars

Třiadvacetiletý John Erskine je dalším hráčem, který má co dokazovat. Sice již několikrát ukázal, co všechno vlastně umí, ale ještě nikdy to nestačilo k tomu, aby vydržel v hlavním týmu po celou sezónu. Letos dostává další šanci. Možná však již poslední.

Trenér Dave Tippett se doposud nerozhodl, jak na začátku sezóny poskládá své obranné dvojice. V kempu však hráli spolu Zubov s Numminenem, oba především technicky zdatní obránci, jejichž předností je rychlost, dobrá střela a ofensivní myšlení. Další obranné dvojice tvořily mladíci Erskine s Robidasem a Boucher s Matvichukem. Posledně jmenovaná by měla v dallaské obraně především tvrdit muziku a znepříjemňovat život nejlepší útočné řadě soupeře.

"Nemůžete nahradit Hatchera a všechno to, co týmu dával. Naší filosofií proto je pokusit se o co nejlepší hru a dobře dělat práci, za kterou jsme placeni.
To je motivací pro každého z nás."

Don Sweeney, nová akvizice Stars

Zaostřeno na obranu

Derian Hatcher odehrál minulou sezónu všech 82 zápasů základní části a nastřádal v nich 30 kanadských bodů. To je sice na obránce úctyhodný počin, ale to, co by Stars mohli postrádat nejvíce, je množství minut kvalitní hry, které Hatcher týmu pokaždé poskytoval -- v průměru 25 minut a 51 sekund za zápas. V následující tabulce je pohled na obránce Stars a statistiku jejich průměrného času stráveného na ledě za jedno utkání v minulé sezóně.

HráčZápasyBodyIcetime
Sergej Zubov825525:50
Teppo Numminen783023:51
Philippe Boucher802720:29
Richard Matvichuk68619:23
Don Sweeney67813:11
Stephane Robidas761012:53
John Erskine16210:44

šipka Použité zdroje: Dallasstars.com
šipka Počet shlédnutí článku: 354444


  Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář


nahoru | na úvod
Web4u
Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist