Dallas Stars czDallas Stars cz
Stránky o klubu NHL

Článek 5.9. Kirk Muller ukončil kariéru  Radek Štolpa

Kirk Muller

V úterý oznámil Kirk Muller, že po devatenácti sezónách strávených v NHL končí přebohatou aktivní kariéru.

"Chtěl bych poděkovat všem spoluhráčům, trenérům, fanouškům a médiím za 19 nezapomenutelných let strávených s hrou kterou tak miluji."
Kirk Muller

Kirk Muller byl draftován v roce 1984 týmem New Jersey Devils jako jejich první volba a jako druhý hráč celkově. Jedničkou draftu nebyl v tom roce nikdo jiný než samotný Mario Lemieux.

V dresu Ďáblů z New Jersey odehrál sedm sezón, než byl vedením vyměněn do Montrealu.

V Montrealu zažil zřejmě nejúspěšnější období své aktivní činnosti. V sezóně 1992/93 si v základní části utvořil rekord v počtu získaných kanadských bodů a to celkem 93 za 37 branek a 57 asistencí. V Play-off zaznamenal ve 20 zápasech 17 bodů (10+7) a na konci strastiplné cesty mohl zvednout nad hlavu Stanley Cup.

U Canadiens tehdy patřil mezi největší opory týmu. Dnešní asistent trenéra Dallasu Guy Carbonneau byl jeho spoluhráčem ve formaci a zároveň kapitánem.

"Vůdčí osobnosti se prosazují buď slovem v kabině nebo hrou na ledě. Kirk uměl spojit obě tyto přednosti. Věděl co a kdy říci a také svá slova
podpořil skvělým výkonem na ledě."

Guy Carbonneau

Podruhé měnil klubové barvy 5. dubna 1995. Montreal ho poslal do New Yorku k tamním Islanders. Spolu s ním tehdy putovali Craig Darby, Mathieu Schneider a opačný směr nabrali Pierre Turgeon a Vladimír Malachov.

Hned o necelý rok později se 23.ledna 1996 vracel do Kanady, kolébky to hokeje, nazpět. Novým působištěm mu bylo Toronto a ani zde se neohřál déle než jednu sezónu. 18.března 1997 putoval od Maple Leafs k Panterům na slunnou Floridu.

Ta se mu však zaslíbenou nestala. Po sezóně 1998/99 se stal volným agentem bez omezení a teprve v 15. prosince 1999 jej podepsal Dallas. Novopečený držitel Stanley Cupu.

"Před Čtyřmi roky jsem chtěl s hokejem skončit. Hvězdy mi však daly ještě jednu šanci."
Kirk Muller

U Stars se setkal v jedné útočné formaci s ostřílenými borci Johnem MacLeanem a Mikem Keanem. Vytvořili útočnou formaci přezdívanou též jako "Nevrlí staříci". V play-off 2000 se mu podařilo se s Dallasem dostat až do finále, kde Hvězdy přemohlo New Jersey, Mullerův první klub v NHL. Kirk nastoupil v play-off 2000 ke 23 zápasům a nasbíral 5 bodů (2+3).

"Bylo to skvělé začínat s Kirkem v New Jersey a pak se po letech sejít v Dallasu. Pochybuji, že někdy uvidím někoho hrát s takovou ctižádostí s jakou hrál Kirk. Jeho zaujetí pro hru bylo doslova neuvěřitelné."
John MacLean

V Dallasu byl také znám svým velice přátelským vztahem k mladým hráčům, kterým se všemožně snažil pomoci při průniku do nejprestižnější hokejové ligy světa. Na vánoční svátky si vždy zval k sobě domů mladé hráče, kteří to měli ke svým rodinám hodně daleko. Jeho pohostinnost na vlastní kůži okusili Brenden Morrow, Marty Turco nebo třeba Manny Malhotra.

"Když jste u něj doma chová se úplně jako obyčejný člověk. Jako kdyby nikdy nevyhrál Stanley Cup."
Manny Malhotra

V NHL nastoupil celkem ke 1349 zápasů, v nichž vstřelil 357 branek a na 602 nahrál. V přesilových hrách vstřelil 134 a v oslabení 11 gólů. Celkem 47 jeho gólů bylo vítězných. Na trestné lavici strávil předlouhých 1223 trestných minut.

V Play - off nastoupil ke 127 zápasům. Získal 69 bodů (33+36), na trestné lavici odpykal 153 minut. Celkem 8 jeho gólů přineslo vítězství.

šipka Použité zdroje: Dallasnews.com, NHL.com
šipka Počet shlédnutí článku: 344607


  Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář


nahoru | na úvod
Web4u
Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist