Dallas Stars czDallas Stars cz
Neoficiální české stránky Dallas Stars, klubu NHL
Hledání

Článek 10.2. Přesilovka Dallasu, to je Sergej Zubov  Radek Štolpa

Sergej Zubov

Hlavním tajemstvím po léta vysoce úspěšné přesilovky Dallasu není Mike Modano, Bret Hull, Joe Nieuwendyk nebo třeba Jere Lehtinen. Není to žádný ostrostřelec nebo vyhlášený kanonýr. Je to ofenzivní bek a šéf přesilových her v Dallasu Sergej Zubov. Mnozí zřejmě budete pochybovat o mém duševním stavu, ale je tomu skutečně tak.

Zubov začal svou kariéru v NHL v dresu New York Rangers v sezóně 1992/93. Hned v další si vytvořil osobní rekord v zisku kanadských bodů v základní části i v Play - off a na jejím konci zvedl nad hlavu Stanley Cup.

V roce 1995 putoval výměnou do Pittsburgu. Zde strávil jednu jedinou sezónu a nepočínal si v ní vůbec špatně. V 64 zápasech získal celkem 66 bodů za 11 gólů a 55 přihrávek. Ani taková bilance nezabránila jeho další výměně. Dvaadvacátého června 1996 putoval Dallasu za Kevina Hatchera. Důvod jeho výměny je zcela prozaický a není to nikdo menší než Mario Lemieux.

Ano byl to právě Mario, kdo se nemohl smířit ze způsobem jakým Zubov hrál přesilovky. On byl přece tím režisérem a Zubov na modré měl pouze přesně a tvrdě střílet nebo hrát na Maria. Sergej však nic nedbal velkého hokejisty a rozehrával pěkně po svém až se mu za jeho bodovou produkci dostalo odměny. Vedení klubu ho vyměnilo do Dallasu a ten díky jeho příchodu zlepšil přesilovky nebývalým způsobem. Generální manažer tučňáků Craig Patrick této výměny zřejmě lituje dodnes a kvality Zubova uznal i český forvard Jaromír Jágr.

"Zubie byl nejlepší obránce s jakým jsem kdy hrál."
Jaromír Jágr

Je to předurčený šéf přesilovek. Nečeká jak se začne situace na ledě vyvíjet nebo s čím soupeř vyrukuje. Sám určuje vývoj přesilovky, tak jak sám chce. Hraje se prostě podle něho. Z modré čáry se smrtícím instinktem rozehrává puky na volné hráče, nacházející se zrovna v té nejvýhodnější pozici. V tom tkví jeho úspěch. S rozehrávkou nikam nespěchá, unáhleně nestřílí a díky tomu patří k jedněm z nejlepších obránců v celé lize. Stačí, když necháte hokejku na ledě a puk z hole Zubova si Vás sám najde.

"Rychle jsem si na to zvykl. Stačilo prostě jen mít hokejku na ledě."
Jaromír Jágr

V Dallasu konečně pochopili jeho přednosti a dostal možnost je naplno předvést. Od jeho příchodu patří přesilovka Dallasu mezi absolutní špičku. V letošní sezóně daly hvězdy 39 gólů v přesilovce a při 37 z nich byl na ledě právě Sergej Zubov. Letos se mu do dnešního dne podařilo vstřelit šest gólů a všechny nesou přívlastek Power play. V úspěšnosti využití početní převahy je Dallas s 19,3% na 5 místě v lize. Hlavní kouč Dave Tippett byl po dva roky v Los Angeles specialistou na přesilovky a ví dobře jak jeho předností využít.

"Potřebujete trpělivé a tvořivé hráče. Je tam určitý systém, ale tvůrčí schopnosti jsou klíčem k úspěchu."
Dave Tippett

A těch má Zubie na rozdávání. Jeho kvality se letos ještě umocnily z příchodem Billa Guerina, jež se specializuje na prostor okolo brány a na tečování střel svých spoluhráčů. Disciplín tolik potřebných pro úspěch přesilové hry. I on si jeho hru pochvaluje.

"Zubie, když se dostane k puku, dělá s ním věci jaké jiní nemohou. Je
prostě vynikající."

Bill Guerin

Vítězové Stanley Cupu posledních let vždy disponovali výborným obráncem pro hru v přesilovce. Detroit měl Niclase Lidstroma, Colorado Raye Bourqa a Robe Blakea a New Jersey Briana Rafalskiho. Zubov se od těchto bezesporu skvělých hráčů přesto liší. Jeho způsob hry je totiž velmi málo předvídatelný. Nikdy nevíte jakým způsobem a kam puk rozehraje. Ve velice krátkém okamžiku zhodnotí priority a pošle přesnou přihrávku, udělá kličku nebo vystřelí.

"Ostatní obránci rozehrávají puky nebo střílí stále téměř stejně, Zubov
je jiný."

Rick Wilson

V Dallasu si jeho služby považují a náležitě je využívají Zubov je nejvytíženějším hráčem hvězd. Průměrný Icetime činí 25:45 minuty za zápas. Považte, že více než třetinu zápasu mu musíte čelit.

"Má výborné periferní vidění. Jeho trpělivost s pukem a schopnost najít správné řešení, to je talent sám."
Dave Tippett

Do dnešního dne odehrál Sergej Zubov v NHL 752 utkání. V nich vstřelil 111 gólů a na 437 přihrál. Když se podíváme na jeho bilanci v přesilové hře, zjistíme zajímavé věci. Ze všech gólů jich v přesilovce vstřelil 55 (49% všech gólů) a přihrál na 223 branek (51 %). A jaký je jeho recept? Až překvapivě jednoduchý.

"Jen se pokusíte najít volného hráče. Při hře 5 na 4 tam přece jeden musí být."
Sergej Zubov

šipka Použité zdroje: Dallasnews.com
šipka Počet shlédnutí článku: 68150


Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář


nahoru | na úvod
Web4u

Reklama

Marken.cz

VHS, DVD, ročenky, životopisy, kroniky, zkrátka vše z NHL, Evropy, Extraligy a reprezentace
www.marken.cz

Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist