Dallas Stars czDallas Stars cz
Stránky o klubu NHL

Článek 3.6. Jarome Iginla vs. Joe Nieuwendyk  Ralph Strangis

Píše se rok 1995 a Dallas draftuje Jaroma Iginlu

Jarome Iginla

Klub Dallas Stars šel do draftu roku 1995 s jedenáctou volbou celkově. Z tohoto místa si vybral 18-tiletého rodáka z Edmontonu, jehož jméno sice bylo těžko vyslovit, ale který byl velmi nadějným mladíkem a který ještě před svým odchodem z juniorského hokeje svými výkony upoutal řadu hokejových odborníků.

Jarome Iginla ve své poslední sezóně ve WHL (sezónu poté, co byl draftován) nastřádal v barvách klubu Kamploops 136 bodů za 63 branek a 73 nahrávek. Mezitím klub, který ho draftoval, začal pomýšlet na ty nejvyšší cíle. Se změnou majitele, kterým se stal texaský multimilionář Tom Hicks, začali Stars zkvalitňovat soupisku a byli hladoví po okamžitém úspěchu. Nebyli tedy ochotni čekat na to, až z Iginly vyroste hotový hráč. Potřebovali vyzrálého a kvalitního hokejistu hned.

Nieuwendyk míří z Calgary do Dallasu, Iginla opačným směrem

Stars v oné době nutně potřebovali kvalitního středního útočníka, který by vedl druhou pětku a odlehčil tak tlaku kladenému na Modanovu formaci. Takového hráče bylo hodně těžké najít a tak jakmile generální manažer klubu Bob Gainey slyšel o tom, co se děje v Calgary, začal okamžitě jednat.

Joe Nieuwendyk, největší hvězda Calgary, v té době zrovna jednal s Plameny o nové smlouvě a nevypadalo to, že by k dohodě mělo dojít v brzké době. Načasování tak bylo excelentní. Calgary nebylo ochotno splnit Nieuwendykovy vysoké finanční požadavky a Dallas potřeboval hráče jeho kalibru. Ne mladého hokejistu, z kterého se možná v budoucnu stane hvězda.

Velmi brzo došlo mezi Stars a Flames k dohodě a v Dallasu zavládlo nadšení. Joe Nieuwendyk byl vším, co si klub a fanoušci mohli přát. S Nieuwendykem a ostatními se Dallas Stars stali z klubu, který by chtěl hrát každým rokem o finále Stanley Cupu, klubem, který opravdu na nejcennější trofej každým rokem sahal. S Nieuwendykem přišla éra úspěchů: pět divizních titulů v řadě, dvě účasti ve finále Stanley Cupu a jednou jeho zisk (1999).

V sezóně, kdy Stars vyhráli svůj první a zatím jediný Stanley Cup, nasbíral Iginla slušných 51 bodů za 28 branek a 33 nahrávek a byl jediným hráčem Flames, který v základní části odehrál všech 82 utkání. Na playoff se však musel díval jen doma z pohovky, Flames se totiž do vyřazovacích bojů nekvalifikovali. Sledoval, jak hráč, za kterého byl vytrejdován, zvedá nad hlavu pohár a odnáší si cenu pro nejužitečnějšího hráče playoff - Conn Smythe Trophy.

Nieuwendyk zaslouženě získává Conn Smythe Trophy i Stanley Cup.

Joe Nieuwendyk

Ti, kteří sledovali playoff sezóny 1998-99, možná měli pocit, že Conn Smythe TrophyConn Smythe Trophy měla být udělena brankáři Edu Belfourovi. Já osobně bych taky nebyl proti. Ale důležitost Neiuwendykova brankového příspěvku během playoff byla nepřehlédnutelná.

Nieuwendyk v Dallasu zažíval produktivní roky. Vzpomeňte na konec sezóny 1997-98. Tehdy Joe prožíval pravděpodobně své bodově nejlepší období v dresu Hvězd. Pokud mi paměť slouží, za poslední měsíc základní části nastřílel ze všech hráčů NHL nejvíce branek. Vypadalo to na skvělé výkony v bojích o Sanley Cup. Avšak hned v prvním utkání play - off proti San José ho nešetrným zákrokem poslal na led Bryan Marchment a Nieuwendyk se už na led ve vyřazovacích bojích nevrátil. Marchment se sice ještě hned na ledě Nieuwendykovi za svůj hrubý faul omluvil, ale to nemohlo změnit nic na tom, že bez Nieuwendyka ve finále Západní konference Stars na Red Wings neměli. V následující sezóně byl Nieuwendyk třetím nejlepším střelcem týmu, hned za Modanem a Hullem, a v play - off svými velkými góly v těch nejdůležitějších momentech výrazně dopomohl Stars k zisku Stanley Cupu.

Po celou dobu působení v dresu Stars tlačil Nieuwendyk Modana k lepším výkonům a opačně. Snad nikdo v lize nedisponoval tak kvalitní a vyrovnanou dvojicí středních útočníků, jakou měl Dallas. A pravdou je, že po Nieuwendykově odchodu už klub nebyl tak úspěšný. Ano, to samé bychom mohli říci i o Hullovi a ostatních, ale to, jaký měl Nieuvendyk vliv na tým, na hráče, na fanoušky a na dallaskou společnost se dá snad srovnat jen s tím, co dělá dnes Jarome Iginla v Calgary.

Přichází Iginlův čas, zařazuje se do absolutní špičky NHL

Národ, který je považován za kolébku hokeje (a významnou měrou se podílel i na založení NHL), nemá vítěze Stanley Cupu už od roku 1993. Calgary Flames se nedostali do play - off sedm sezón po sobě a od roku 1989, kdy ve finále Stanley Cupu porazili Montreal Canadiens (s mladíkem Joe Nieuwendykem v sestavě), nevyhráli ani jednu sérii play - off.

Iginlova čísla v posledních čtyřech sezónách jsou úchvatná. Letos se už podruhé v kariéře stal nejlepším ligovým střelcem. Nabízí to nejlepší, co dnešní hokejista může nabídnout. Hraje férově, je velmi zručný a vždy jde spoluhráčům příkladem. Je velkou osobností jak na ledě tak mimo něj. Přitom sám je velice skromný, odmítá přílišnou chválu na svou osobu a nezříká se odpovědnosti ani v době, kdy se týmu zrovna nedaří. Ve společnosti je velmi oblíbený a jestliže se Vám podaří s ním strávit alespoň pět minut, sami zjistíte, jak zábavný a okouzlující dovede být.

Kapitán vede svůj tým až do finále Stanley Cupu

Do letošního play - off Iginlovo Calgary postupovalo z šestého místa a přestože v ani jedné ze sérii nezačínalo doma, dokázalo postupně porazit všechny tři divizní vítěze Západní konference (Vancouver, Detroit a San José). A v každém důležitém či rozhodujícím utkání byl Iginla na ledě vidět ze všech hráčů nejvíc. A to nejen jako střelec, ale i jako neúnavný dříč, který tím, že na sebe váže pozornost soupeřových obránců, otevírá prostor pro své spoluhráče. Toto dítě je pro Calgary "skutečnou výhrou". Iginla je hráčem, jehož výkony musí ocenit každý fanoušek a v kterém se vidí spousta mladých kluků. Je kapitánem, jakého už NHL dlouho neměla. A může být ještě lepším.

Jak by to dopadlo, kdyby tenkrát nebyl vyměněn do Calgary a až dodneška byl hráčem Stars? Někdy tak přemýšlím nad tím, jak skvěle by si rozuměl s Mikem Modanem. Kdyby s ním každý večer nastupoval do utkání, vytvářel mu na ledě prostor a zakončoval jeho milimetrové pasy. Přemýšlel jsem nad tím, jak skvělé by bylo mít ho v týmu, ve kterém už teď dominují mladíci Brenden Morrow a Marty Turco, a do kterého možná už brzy zapadnou Steve Ott a ostatní mladí hokejisté, a představoval jsem si, jak úžasná budoucnost by na Stars čekala.

Joe Nieuwendyk

Vyhrát Stanley Cup je skutečně něco mimořádně těžkého. A Jarome ho zatím nezískal ... zatím. Možná ho však už vyhrát mohl, je totiž velmi pravděpodobné, že i s ním by to Stars dokázali.

Ale jedno je jisté. Dallas Stars jsou vítězové Stanley Cupu 1999. A to už se nikdy nezmění. Většina fanoušků jiných klubů si podobnou euforii možná nikdy neužije.

Cena byla vysoká. A víte proč?

Protože musela být.

Související

šipka Překlad článku: Kamil Šamulák
šipka Použité zdroje: Dallasstars.com
šipka Počet shlédnutí článku: 353933


Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář


nahoru | na úvod
Web4u
Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist