Dallas Stars czDallas Stars cz
Stránky o klubu NHL

Článek 20.4. Turco v playoff opět neobhájil výkony ze základní části  Kamil Šamulák

Smutný hrdina

Marty Turco

Marty Turco se chtěl stát hrdinou letošního playoff. Namísto toho je hlavním viníkem brzkého vyřazení Stars z bojů o Stanley Cup.

V základní části patří Turco mezi nejlepší brankáře, svými výkony se zapisuje do knih ligových rekordů. V playoff však patří mezi ty úplně nejhorší.

Ve vyřazovacích bojích za sebou příliš často cítí rozsvícené červené světlo. V posledním zápase sezóny proti Coloradu, který plně odhalil skutečnou "sílu" dallaského mužstva, ho nechal rozsvítit celkem čtyřikrát.

Před měsícem jsem psal, že Turco může Dallasu pomoci dokráčet až do finále Západní konference. Jak hluboce jsem se mýlil.

Jasně, spoluhráči Turcovi moc nepomohli. Vina za gól Darbyho Hendricksona plně padá na hlavu Mika Modana, kterému se ho nepodařilo uhlídat. Sergej Zubov dopadl ještě hůř. V zápase byl u čtyřech inkasovaných gólů a video s jeho hrou v zápase by mohlo být instruktáži pro to, jak by se v obraně hrát rozhodně nemělo. A Bill Guerin s Jasonem Arnottem toho sice nabruslili hodně, ale většinou se drželi v uctivé vzdálenosti od Aebischerovi branky.

Ale nakonec je to stejně brankář, který by měl svůj tým v playoff podržet. Pokud toto tvrzení potřebujete podložit pádnými argumenty, tady jsou: podívejte se, jak veterán Ed Belfour pomáhá Torontu.

Belfour a Khabibulin svoje týmy drží

Zatímco Ed Belfour a Nikolaj Khabibulin z Tampy Bay mají už jen v letošním playoff na svém kontě po třech čistých kontech, Turco dosud v playoff nezaznamenal ani jeden shutout, ačkoli celkově odchytal už 17 zápasů, a v celkovém hodnocení brankářů za letošní vyřazovací část se nachází na nelichotivém posledním místě.

Chris Osgood ze St. Louis má za první kolo playoff druhou nejhorší bilanci co se týče procentuální úspěšnosti zásahů - 89 %. A Turco? 84%.

Žádný jiný brankář nemá průměr branek inkasovaných na zápas horší než 2,75. Turco se vrací domů s průměrem 3,32.

"V každém zápase jsem dostal hloupý gól. Mou prací je dát týmu šanci na vítězství a v tom jsem pokaždé zklamal."
Marty Turco, brankář Stars

Loni také bez lesku

Minulé jaro Turco také nepředvedl nikterak dobré výkony. Proti Edmontonu to sice ještě vyšlo, ale proti Anaheimu už ne. Snad v každém utkání, které Stars proti Mighty Ducks sehráli, byl Turco zastíněn Jeanem Sebastienem Giguerem. Přinejmenším nás tehdy mohl uklidnit alespoň fakt, že ho přehrál pozdější držitel Conn Smythe Trophy.

Dnes už by nás nic podobného uklidnit nemělo. Celý tým podal proti Coloradu, které před dvěma lety získalo svůj poslední Pohár a které je i letos jedním z horkých favoritů playoff, hodně špatný a bezkrevný výkon.

"Letošní sezóna pro mě byla hodně náročná, přinejmenším to by jste mohli pochopit. Vím, dostal jsem v playoff hodně laciných gólů. Možná bych to neměl říkat, ale poučil jsem se z toho a buďte si jisti, že příští rok se to už nebude opakovat."
Marty Turco, brankář Stars

To jsou hodně sebevědomá slova. Jestli Turco i příští rok v dubnu neuspěje, tak ho následující rok s největší pravděpodobností v brance nahradí Dan Ellis.

Turco jako Čechmánek

Také držitel druhého nejlepšího historického výkonu v průměru branek na zápas za základní část (od roku 1940) mezi aktivními gólmany - Roman Čechmánek, v současnosti brankář Los Angeles Kings, v playoff vždycky vybouchl a i proto se ho Philadelphia minulé léto ráda zbavila.

Turco poslal svůj tým v pátém utkání série do kolen dvěma velmi hloupými góly. Nejprve si rozeberme ten první. Lehká střela z úhlu z hole Steva Konowalchuka nejprve prošla mezi bruslemi Philippe Bouchera, aby si pak našla cestu za Turcova záda - 1:2. Kdyby Turco nestál a namísto toho klečel, jak správně měl, puk by musel chytit.

Druhý gól byl snad ještě hloupější. Stars měli stále ještě šanci s výsledkem něco udělat, po dvou třetinách prohrávali pouze o gól. To však za chvíli už nemělo platit. Jakkoli je Peter Forsberg výjimečným hokejistou, na tento gól ze své výjimečnosti nemusel použít vůbec nic. Snadnější gól snad ještě nedal. Jen 42 sekund po začátku třetí třetiny lehkou backhandovou střelou překonal konsternovaného Turca - 1:3.

Turco sice puk chytil, nedostal ho však pod kontrolu a puk mu proklouznul do branky.

"Ten gól nám vzal veškerou naději. Je těžké si to v tuto chvíli připustit, ale sezóna pro nás skončila. Musíme se vrátit k našim každodenním životům."
Marty Turco, brankář Stars

Přesně tam Stars směřují a to o hodně dříve než se očekávalo. To určitě neudělalo dojem na vlastníka klubu Toma Hickse, který je rozhodnut snížit mzdový rozpočet přesně podle požadavků budoucí kolektivní smlouvy. A to za jakoukoli cenu.

Za minulou rekordní základní část Stars Turca štědře odměnili - nabídli mu tříletou smlouvu na 12 milionů dolarů. Letošní playoff mělo být pro Turca šancí, jak se za takovouto štědrost odměnit. To však nedokázal.

Mimo sobotního utkání Turco pokaždé dovolil Coloradu v první třetině dvakrát skórovat. V každém utkání série Stars inkasovali minimálně třikrát. Colorado a Philadelphie jsou jedinými týmy prvního kola playoff, které v každém utkání své série vstřelili nejméně dvě branky.

To je důvod, proč Martin Brodeur a Marty Turco neuspěli. Reputace Brodeura, trojnásobného vítěze Stanleyova poháru, tím však neutrpí. Zato ta Turcova ano.

Turco má teď v playoff bilanci 7 výher a 10 proher. Až do příštího roku, pokud se tedy NHL nepřeruší a pokud se Dallas kvalifikuje do závěrečných bojů, tak budeme mít na paměti laciný gól, který Turco inkasoval z hole Darbyho Hendricksona a který ukončil krátké letošní působení Stars v playoff.

šipka Autor článku: Tim Cowlishaw
šipka Použité zdroje: Dallasnews.com
šipka Počet shlédnutí článku: 354109


Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář


nahoru | na úvod
Web4u
Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist