Dallas Stars czDallas Stars cz
Stránky o klubu NHL

Článek 21.3. Co se děje s Richardem Matvichukem?   David Brunclík

Kdysi obávaný obránce a ztělesnění obranného stylu Dallasu, bývalý defenzivní partner Deriana Hatchera, se v této sezoně, stejně jako v té loňské, hledá a marně vzpomíná na dobu před několika lety, kdy patřil v Dallasu k nejlepším obráncům. Spolu s Mikem Modanem jsou posledními hráči, kteří hráli za Minnesotu North Stars, než byl tým přestěhován do Dallasu.

S Hatcherem ve dvojici

Richard Matvichuk

S Derianem Hatcherem vytvořili obrannou dvojici, proti které bylo velmi těžké hrát, neboť jejich úkolem bylo znepříjemnit soupeři život všemi možnými způsoby. Do ofenzivních výpadů se příliš nepouštěli a zaměřovali se na čištění prostoru před vlastní brankou, hru do těla a vyvádění soupeře z rovnováhy. Byli ideální dvojicí pro oslabení, dobře blokovali střely a soupeř byl často otráven jejich tvrdým a nesmlouvavým stylem hry do těla. Jejich síla se projevovala především v zápasech, které Dallas potřeboval nutně vyhrát.

Památné jsou zejména zápasy s Coloradem. V těchto zápasech převedl Matvichuk i několik zákroků na hranici pravidel, některé z nich skončily dokonce zraněním soupeře. Také proto býval Matvichuk po několik let fanoušky vyhlašován jako nejlepší obránce týmu. Do útočné činnosti se tradičně příliš nezapojoval, přesto vždy pár gólů vstřelil. V sezoně 2001/2002 si dokonce vytvořil osobní rekord, když vstřelil za sezonu 9 branek.

Boj o novou smlouvu

Zdálo se, že jeho kariéra ještě nedosáhla svého vrcholu a že ho v Dallasu čeká ještě několik dobrých roků. Poslední dvě sezony se ale nevyvíjí podle očekávání a zřejmě ani podle představ samotného Richarda Matvichuka. Ta loňská pro něj byla katastrofální. Začala špatným vstupem do základní části a navzdory tomu, že Stars loni šlapali jako dobře namazaný stroj, Matvichukovi se nedařilo. Komplikací bylo též zranění kotníku, které jej vyřadilo ze sestavy na několik týdnů. Po zranění se dostával pozvolně do tempa a ačkoli ke konci sezony hrál o něco lépe než na jejím začátku, dobrý dojem nezanechal. V 68 zápasech loňské základní části, vstřelil jen jeden gól a na pět přihrál. V play off nebyl jeho výkon o nic lepší než na konci základní části. Přitom právě v loňské sezoně hrál Matvichuk o novou smlouvu. Ta stará mu totiž končila a po sezoně se měl stát omezeným volným agentem, který má možnost, v případě, že se nedohodne s vedením klubu na výši své mzdy, domáhat se svých práv před arbitrážním soudem.

Neúspěšná arbitráž

Arbitráž se jevila jako nevyhnutelná a nakonec k ní taky došlo. Richard Matvichuk nevysoudil platový nárůst, ale byl mu přiznán stejný plat jako v předešlé sezoně. Podepsal jednoletou smlouvu znějící na 2,2 milionu dolarů. S výsledkem arbitráže pochopitelně nebyl spokojen a zřejmě v něm zůstala i určitá hořkost.

Vydařený start

Letošní sezonu zahájil o poznání lépe než tu loňskou, vliv na to měl především jeho spoluhráč z obrany Philippe Boucher. Poté začal hrát ve dvojici s Teppo Numminenem, který si herní styl Stars teprve osvojoval a na Matvichukově hře i bodovém hodnocení se změna spoluhráče okamžitě projevila. Příliš svému novému kolegovi nepomohl. Naštěstí byl Numminen po slabším začátku, kdy musel hrát na své slabší levé straně, přeřazen napravo a jeho výkony šly nahoru. V posledních měsících hraje velmi dobře, což je důvodem, proč nemá Richard Matvichuk mnohem horší hodnocení +/-.

Sergej Zubov, který se v úvodu sezony taky trápil, se z krize již dostal a v současné době hraje již mnohem lépe, což se o Matvichukovi říci nedá. Zubov se velice dobře doplňuje s kolegou z obrany Philippem Boucherem, který odvádí na ledě každý večer dobrou práci s minimálním množstvím chyb. Nejvyrovnanější obrannou dvojicí Stars je však Don Sweeney a Jon Klemm. Don Sweeney hraje jednu ze svých posledních sezon v NHL a v Dallasu hraje opravdu skvěle.

Matvichuk nikdy nevynikal rychlostí, nicméně zdá se, že letos je ještě pomalejší než býval. Na ledě vyrábí spoustu fatálních chyb, které stojí Stars cenné body. Když v zápase proti Edmontonu zapříčinil svými chybami tři góly, trenér Dave Tippett neváhal a do hry ho v tomto zápase již nenasadil. Dallas bez něj dokázal nepříznivý stav 1:4 otočit a v prodloužení vyhrál 5:4.

Nyní hraje i přesilovky

Stars mají nedostatek levých obránců a díky tomu trenér stále staví Matvichuka, i přes nedostatek formy, na levou stranu přesilovkových formací. Jeho hra při početní výhodě je ale žalostná, nicméně právě díky ní občas získá kanadský bod za asistenci. Hlavním nedostatkem jeho hry je překvapivě absence hry do těla a špatná práce před brankou. Matvichuk přestal praktikovat hru, pro kterou si ho oblíbili fanoušci a díky níž ho nenáviděli soupeři.

Stále platný v oslabení

Richard Matvichuk je ovšem stále klíčovým mužem Stars při hře v oslabení, kdy může s pukem praktikovat jednoduchou hru, která mu sedí. Dá se říci, že tohle je jedna z mála činností, ve které se mu daří. A ještě v jedné věci vyniká. Patří mezi nejlepší hráče v blokování střel v celé NHL.

Nejslabší v Dallasu

Neříká se to lehce, ale Matvichuk je momentálně nejslabším článkem dallaské obrany a zřejmě to tak cítí i generální manažer Stars Doug Armstrong, neboť před uzávěrkou přestupů získal tvrdého levého obránce Chrise Therienaa Lubomíra Sekeráše. Spekulovalo se, zda Stars Matvichuka před uzávěrkou přestupů nevymění. Nestalo se. Pokud se však jeho výkony v play off nezlepší, dá se předpokládat, že ho Stars po této sezoně vymění. Výkony v play off tedy budou pro jeho setrvání v týmu klíčové.

šipka Použité zdroje: Dallasstars.com, Dallasnews.com
šipka Počet shlédnutí článku: 354453


  Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář


nahoru | na úvod
Web4u
Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist