Dallas Stars czDallas Stars cz
Stránky o klubu NHL

Článek 11.2. Oliverova krkolomná cesta zpátky do NHL  Kamil Šamulák

David Oliver

Když pravé křídlo Dallas Stars David Oliver vstřelil gól, jako obvykle hodně důležitý, většina novinářů v press boxu listovala ve svých záznamech a mumlala si: ´Odkud jen tento kluk přišel?´.

Odpověď? Odevšad.

Tedy skoro.

Oliverova cesta k tomu, aby se stal letošním největším překvapením v sestavě Stars, byla hodně krkolomná. Na začátku kariéry v NHL mu byla předpovídána velká budoucnost, neboť měl za sebou několik hodně dobrých sezón v jednom z amerických univerzitních celků. V NHL se mu však nepodařilo prorazit a tak se dlouhou dobu potloukal po nižších zámořských soutěžích. Dokonce si zahrál i v Německu a stal se v tamní soutěži nejlepším střelcem sezóny.

Prošel toho opravdu hodně. Možná nejvíc ze všech hráčů NHL.

Teď to však vypadá, že by jeho putování mohlo konečně skončit. Poslední měsíc totiž podává výkony, které by ho v sestavě mohly udržet na delší dobu.

"Nečekám žádnou mimořádnou pochvalu. Každý den, kdy hraji, je pro mě skvělý. Mohu upřímně říct, že jsem nejšťastnějším mužem na světě. Jsem nadšený z toho, že tady mohu být.
Když jsem před třemi lety odehrál v Ottawě tři zápasy, myslel jsem si, že to jsou moje poslední zápasy v NHL. Přestože se mi celkem dařilo, nedostal jsem už další šanci. Nemohl jsem to ovlivnit, vedení mělo prostě jiné představy ."

David Oliver, útočník Stars

Když posloucháte Oliverovo povídání, opravdu na vás zapůsobí a věříte každému slovu. Samozřejmě, každý hráč který je povolán z farmy do prvního týmu, mluví o tom, že je to ten nejlepší čas jeho života.

Ale u Olivera to zní mnohem uvěřitelněji. Když si promítnete jeho cestu do kádru Dallasu, hned pochopíte proč. Jeho osm kanadských bodů za pět branek a tři nahrávky od doby, kdy byl povolán do kádru Stars (3. ledna), může překvapit pouze ty, co neví, co dokázal jako junior v univerzitní lize a nováček v NHL.

Během poslední sezóny v dresu michiganské univerzity byl Oliver jmenován hráčem roku soutěže Central Collegiate Hockey Association. V této sezóně zároveň vyhrál kanadské bodování soutěže, když si ve 41 zápasech připsal na své konto 68 bodů za 28 branek a 40 nahrávek. Zároveň byl jedním ze tří adeptů nominovaných na prestižní cenu Hobey Baker Award a nedlouho poté co byl draftován se ocitl v kádru týmu Edmonton Oilers.

Během zkrácené sezóny nastupoval v jedné řadě se stávajícím hráčem Stars Jasonem Arnottem a sezónu zakončil se 30-ti body (16 branek a 14 nahrávek) ve 44 utkáních. V kanadském bodování nováčků se umístil na třetím místě, když před ním skončily jen takové veličiny jakými jsou Peter Forsberg a Paul Kariya. V hlasování novinářů o Calder Trophy skončil na čtvrtém místě.

Na Arnotta v té době udělal velký dojem.

"Klidně můžete říci, že je to hodně talentovaný hokejista. Je typem rozeného střelce, který ví, jak dostat puk do branky."
Jason Arnott, střední útočník Stars

Stejně dobře si počínal i v následující sezóně, kdy zlepšil všechna svá čísla. V 80-ti utkáních mu totiž statistici napočítali slušných 39 bodů. Po těchto dvou sezónách patřil mezi nejnadějnější mladíky NHL. S 36-ti góly ve dvou sezónách mohl oprávněně nabýt pocit, že si vysloužil permanentní místo v sestavě Olejářů. Všechno však bylo jinak.

Hned následující sezónu byl Edmontonem umístěn na waiver listinu, odkud si ho vybrali Rangers. Sezónu zakončil s pouhými třemi góly v 31 utkáních a tak se v létě roku 1997 ocitl bez smlouvy.

Nikdo o něj nejevil zájem.

"Hodně mě to poučilo. Po prvních dvou sezónách jsem si myslel, že už jsem v NHL zakotvil natrvalo. Přes léto během tréninkového kempu jsem však svou pozici v týmu ztratil.
To se může stát úplně každému."

David Oliver, pravé křídlo Stars

Oliverovi se to stalo. Ale i když to v ten čas nevypadalo dobře, dokázal se z toho dostat a následující rok se pro něj stal zlomovým. Jeho dřívější spoluhráč z univerzity, Brian Wiseman hájící barvy Houston Aeros (IHL) ho přesvědčil, aby šel hrát právě do Houstonu. Oběma se pak sezóna vydařila -- Oliver se dokonce stal nejlepším střelcem týmu, když v 78 utkáních dokázal skórovat osmatřicetkrát. Následující sezóna pak bylo dokonce ještě lepší, oba dopomohli týmu Aeros k zisku Turner Cupu. Oliver během spanilé jízdy Aeros vyřazovacími boji zaznamenal 10 branek a k tomu přidal šest nahrávek.

Důležitější však bylo, že navázal úzké přátelství s tehdejším koučem Houstonu a stávajícím koučem Hvězd Davem Tippettem. Přátelství, které se pro jeho návrat do neslavnější hokejové soutěže světa ukázalo jako klíčové.

Tippett už ho měl tenkrát v oblibě. A to se do dneška nezměnilo.

"Je hodně nadaný a na tréninku vždy poctivě trénuje. Umí toho mnohem více, než za co je fanoušky oceňován. Jen se zeptejte jakéhokoli brankáře na jeho šikovné ruce. Všichni naši brankáři z tréninku vědí, jak je při zakončování rychlý."
Dave Tippett, trenér Stars

"Znal jsem ho pouze z obrázků a z videa. Hodně týmu Michiganu pomohl, naučil lidi chodit na hokej. My už jsme pouze v nastoupené tradici pokračovali
a pokoušeli se jí udržet.
Vždycky byl mimořádným hráčem. Jsem jen zaskočen tím, že z NHL vypadl a že mu nikdo nedal pořádnou šanci."

Marty Turco, brankář Stars

Zkřížení cesty s Tippettem Oliverovi změnilo život. Věděl, že Tippett mu dá určitě šanci.

Tippett mu to totiž sám řekl, když opouštěl post hlavního trenéra Houstonu a stal se asistentem trenéra u Kings.

"Řekl mi, že jestli bude někdy trénovat v NHL, dá mi šanci. Potom se jím opravdu stal, ale já jsem nepočítal s tím, že bych se mohl v nabitém kádru Stars prosadit.
Když mi volal, jen jsem mu poděkoval a byl jsem rozhodnutý zůstat v Německu.
Nakonec mě přesvědčil."

David Oliver, pravé křídlo Stars

To bylo totiž místo, kde zrovna hrál. Sezónu předtím sice působil v Ottawě a Phoenixu, ale převážnou její část strávil ve farmářském celku Grand Rapids v IHL. V létě roku 2001 tak podepsal smlouvu s hokejovým týmem Mnichova (DEL) a domníval se, že jeho sen o kariéře hokejisty NHL je u konce.

Rok v Evropě byl tím, co skutečně potřeboval. Přestal se trápit tím, jestli mu někdo dal nebo nedal pořádnou šanci. Přestal se pozastavovat nad tím, proč ho Edmonton po dvou slibných sezónách odepsal.

Prostě jen hrál a znovu v sobě objevoval lásku pro hokej.

"Bylo hodně frustrující odehrát pět šest utkání nahoře a pak být zase poslán na farmu. Začnete uvažovat, jestli to má smysl a jestli by jste třeba neměl dělat něco jiného (jako například opustit hokej).
Pravděpodobně nejlepší rozhodnutí, které jsme kdy udělal, bylo odejít hrát do Evropy. Znovu jsem cítil fanoušky v zádech, jejich podporu a to mi pomohlo si uvědomit, že hrát hokej chci více než cokoli jiného. Pomalu jsem taky začal věřit, že bych se mohl do NHL vrátit."

David Oliver, pravé křídlo Stars

Naštěstí i tam byl někdo, kdo tomu věřil -- Dave Tippett. Jakmile se totiž Tippett upsal Stars jako nový hlavní kouč, dostal i Oliver šanci vybojovat si místo v týmu, když podepsal Dallasu jako volný hráč. Hned první rok se ještě do sestavy nevešel, v základní části odehrál v dresu s Hvězdou na prsou jenom 6 utkání. V play-off však už byla situace jiná a Oliver odehrál celkem šest utkání z dvanácti.

Důležitější však byl fakt, že dopomohl Hvězdám vyřadit v prvním kole play-off Edmonton.

Poetická spravedlnost. Tak to alespoň nazývali novináři.

"Největší okamžik mé kariéry."
David Oliver, pravé křídlo Stars

Alespoň dodnes.

Do kádru Stars se opět prosadil před měsícem a již od prvního utkání vdechl vítr do plachet ofenzívy Dallasu. 19. ledna byl autorem vítězného gólu v zápase proti Canucks. Následující utkání se sice vinou zranění v sestavě neobjevil, ale už další zápas se podílel přesilovkovým gólem na výhře Dallasu 3:2 v St. Louis (24. ledna).

Znovu skóroval v následujícím zápase, perfektní tečí pomohl zlikvidovat náskok Detroitu a o dvě noci později skóroval již počtvrté v posledních pěti zápasech. V sobotu proti Phoenixu by chtěl přidat další a mít tak na kontě pět gólů v posledních sedmi zápasech.

Skutečně pěkná šňůra. Oliver si libuje v tom, že má důvěru trenéra.

"Věřit sobě je jedna věc. Mít však někoho dalšího, kdo ve vás věří je podmínkou, aby jste dostal šanci. To se mi teď poštěstilo."
David Oliver, pravé křídlo Stars

Je jedno, co stojí za Oliverovým návratem. Důležité je, že dokonale využil nabídnutou šanci. Hluboko v srdci ví, že je schopen hrát s nejlepšími hráči světa a že jím je důstojným partnerem.

Dokázal překonat nepřízeň osudu a prokázal neuvěřitelnou vytrvalost.

"Není to jen moje zásluha. Za hodně vděčím lidem, kteří mi dali novou šanci."
David Oliver, pravé křídlo Stars

šipka Použité zdroje: Dallasstars.com
šipka Počet shlédnutí článku: 357187


  Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář


nahoru | na úvod | odeslat
Web4u
Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist