Dallas Stars czDallas Stars cz
Stránky o klubu NHL

Článek 6.2. Nezdolatelný Marty Turco  Kamil Šamulák

Turco chce ukončit debaty o tom, že by mohl být unavený

V normálním týmu a v normální sezóně by bylo hodně debat o tom, jestli ve dvou víkendových zápasech vsadit na jednoho brankáře nebo zda brankáře v zápasech prostřídat.

Jaká je však situace u Stars?

Mělo jejich brankářské eso nastoupit do pátečního, velmi důležitého domácího zápasů proti San Jose Sharks, které mohlo hodně napovědět o tom, kdo získá divizní titul? Nebo měl Turco týmu více prospět, kdyby nastoupil do nedělního zápasu proti Phoenixu? Neboť právě v něm se mohli Stars odpoutat od svých pronásledovatelů a vytvořit si tak určitý náskok, který by jim nakonec mohl hodně pomoci v bojích o playoff.

Bylo to obtížné rozhodnutí, ale Stars našli řešení. A mají je nejen na příští zápas proti Islanders, ale i na zbytek sezóny.

Je jím Marty Turco. Nastoupil totiž v obou víkendových střetuntích.

Turco může vstoupit do historických análů ligy. Z 53 zápasů týmu zatím Turco nastoupil 51 krát a je tak na dobré cestě vymazat 9 let starý rekord Granta Fuhra. Ten v základní části sezóny 1995-96 odchytal celkem 79 utkání. Aby se mu to však povedlo, musel by nastoupit ve všech utkáních, které ještě Stars zbývají do konce základní části sehrát.

Mají však Stars jiné možnosti? Měli by dát příležitost mladíkovi Jasonovi Bacashihuovi k jeho debutu v NHL? A to zrovna v době, kdy potřebují každý zápas urvat dva body? Nebo by snad měli postavit do brány nedoléčeného Rona Tugnutta? Mohou si vůbec ve své situaci dovolit postavit do brány někoho jiného než právě Marty Turca?

Pravděpodobně jedinou správnou odpovědí na všechny výše uvedené otázky je "ne".

"Turco chce hrát v každém zápase. Po prvních 20-25 zápasech jsme byli v situaci, ve které jsme si nemohli dovolit riskovat. Museli jsme sázet
na jistotu. Byli jsme v krizi a o každý bod jsme museli tvrdě bojovat. Fanoušci, vedení, hráči, ti všichni si přáli, aby byl na ledě. Nemohli jsme si dovolit nechat ho na střídačce."

Dave Tippett, trenér Stars

Opravdu. A Turco ukázal, že je tím správným chlapíkem. Sám si hodně věří.

"To je přesně to, proč jsem celé léto tak tvrdě pracoval. Jsem velmi rád, že jsem se ocitl v této situaci. Cítím, že jsem teď v té nejlepší formě."
Marty Turco, jednička Stars

Turco, který v minulé sezóně ustanovil novodobý rekord NHL ve statistice inkasovaných branek na zápas (1,72), má opět šanci zapsat se do historických tabulek ligy. V sezóně 2002-03 brankář Columbusu Blue Jackets Marc Denis odchytal v základní části 4 511 minut a dostal se tak na první místo historických tabulek NHL v této statistice. Turco je však v této sezóně hodně blízko tomu, aby tento jeho výkon překonal.

Ale je to k něčemu? Budou z toho Stars profitovat?

"Nestojím o to, abychom tento rekord překonali. Mě a Martymu jde v první řadě o to, aby si vydobyl dobré jméno svými výkony."
Andy Moog, trenér brankářů Stars

Tippett pověděl, že Turco miluje ranní tréninky.

Letos Modano obdržel 86 119 hlasů a na hlavu tak porazil v pořadí druhého Petera Forsberga, který dostal o 18 234 hlasů méně.

"Jsou časy, kdy mu chceme dát den volna, ale on stejně vždycky řekne: ´Ne, musím trénovat´. Můj dobrý kamarád, Mike Luit, který taky nastupoval do zápasu hodně často, mi jednou řekl, že devátý, desátý, jedenáctý zápas v řadě podával mnohem lepší výkony než první, druhý, třetí. Prostě byl v laufu. Proto podával lepší výkony."
Dave Tippett, trenér Stars

Právě teď hraje Turco v životní formě a to je přesně to, co dnešní Stars zoufale potřebují. Ale co se stane, když ho Stars v sezóně unaví a on pak nebude schopen v playoff podávat tradiční výkony?

"Nemá cenu teď na to myslet. Teď se musíme soustředit především na následujících 30 zápasů. Cokoli nám pomůže splnit naše předsezónní plány, musíme využít."
Andy Moog, trenér brankářů Stars

šipka Použité zdroje: Dallasnews.com
šipka Počet shlédnutí článku: 307593


  Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář


nahoru | na úvod | odeslat
Web4u
Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist