Dallas Stars czDallas Stars cz
Stránky o klubu NHL

Článek 1.6. Doug Armstrong má starosti s rozpočtem  Radek Štolpa

Po vyřazení Anaheimem ve druhém kole Stanley Cupu prohlásil Doug Armstrong, že Dallas čeká obtížné období. Dnes již víme, co měl generální manažer na mysli.

Vedení zařadilo Pierre Turgeona na waiver list a v podstatě zahájilo budování týmu pro příští sezónu.

Armstrong chce co nejvíce vylepšit slabé stránky týmu a zároveň udržet rozpočet pro příští sezónu v nezměněné výši. Úkol téměř nadlidský, protože 17 kontraktů, které jsou v platnosti pro příští sezónu znamená náklady ve výši 59,8 mil. Do 66 milionů již v této chvíli opravdu mnoho nezbývá.

A to mezi nimi nejsou započítáni hráči, kteří se v létě stanou volnými agenty. Derian Hatcher bude neomezeným, Marty Turco, Richard Matvichuk a Stephane Robidas omezenými. Pokud nebudeme pro příští sezónu počítat s veterány Ulfem Dahlénem, Kirkem Mullerem a Lylem Odeleinem, můžeme se při podpisu všech čtyř volných agentů dostat až k 70 milionům.

Přehled platů pro sezónu 2003/04

Největší smlouvy
Smlouvu pro příští sezónu má uzavřeno 17 hráčů v celkové výši $58.5 miliónu. Soupiska klubu NHL počítá s 23 hráči.
Jméno Plat Zůstane na ? %
Mike Modano $9 miliónů 100
Bill Guerin $8,8 milión 100
Pierre Turgeon $7,5 miliónu 15
Sergej Zubov $6 miliónů 95
Jason Arnott $3,8 miliónu 80
Darryl Sydor $3,5 milión 55
Scott Young $3,4 miliónu 100
Ron Tugnutt $2,8 miliónu 60
Stu Barnes $2,8 miliónu 80
Jere Lehtinen $2,6 miliónu 100
Philippe Boucher $2,6 miliónu 100
Claude Lemieux $2,5 miliónu 35
Brenden Morrow $1,4 miliónu 95
Manny Malhotra $1 milión 85
Rob DiMaio $0,8 miliónu 90
Niko Kapanen $0,5 miliónu 95
Steve Ott $0,4 miliónu 95
Volní agenti
Derian Hatcher $7 miliónů 65
Marty Turco $4 milióny 100
Richard Matvichuk $2 milióny 40
Stephane Robidas $0,8 miliónu 95

Vysoké investice se vracejí jako bumerang

Dallasu se vracejí jeho vysoké investice z minulých let do příchodu volných agentů jako bumerang ve formě tak vysokého rozpočtu, že jej má problém udržet v rozumných mezích. To co si v předchozích letech navařil, teď musí vyjídat až do dna a zrovna dvakrát mu to nechutná.

Když v létě roku 2001 podepisoval Turgeon smlouvu s Dallasem, nejeden hokejový odborník jen kroutil hlavou. Nad tak dlouhým a vysokým kontraktem zůstával rozum stát. Hvězdy věřily, že s pomocí Turgeona se mohou dostat k vysněnému Stanley Cupu. Dnes po uplynutí necelé poloviny smlouvy nejenže v Dallasu Stanley Cup nemají, ale Turgeon zažívá podle statistik nejhorší období ve své kariéře.

Když se jej dnes chtějí Hvězdy zbavit, opět proti nim míří jejich vlastní zbraň, klauzule No trade. A pokud jej budou chtít Hvězdy z kontraktu vyplatit, bude je to stát 13 milionů, tedy zhruba tolik kolik by potřebovali na podepsání Hatchera a Turca. Podepsání Turgeona se dnes s odstupem času dá hodnotit, jako vůbec nejhorší počinek Boba Gaineye ve funkci generálního manažera.

Ani letošní příchod Clauda Lemieuxe se neukázal jako šťastný. I v Dallas Stars si začínají uvědomovat neudržitelnost nastoleného trendu. Neustálým šroubováním rozpočtu se dostali až na samou hranici rentability a jsou nuceni zlevňovat drahé vstupenky. I když v Dallasu mají dlouhodobě vyprodáno, lístky v cenové relaci okolo 120 dolarů se velice špatně prodávají. Zlevnění 2500 vstupenek přinese snížení příjmů okolo 3 milionů dolarů a není se majiteli co divit, že nechce svoje náklady na platy hráčů zvyšovat, ba naopak je do budoucna snížit.

V létě se nebude rozhazovat, spíše naopak

Celá letošní kalkulace rozpočtu směřovala k zisku Stanley Cupu a nikdo si nepřipouštěl, že by Hvězdy nedošly do finále konference. Nutné minimum pro ukončení sezóny bez ztráty bylo druhé kolo, které se sice splnit podařilo, organizaci to však nepřineslo takřka žádný zisk.

Není se proto co divit. že majitel klubu stanovil maximální výši nákladů na platy hráčů pro nadcházející na 66 milionů a pro sezónu 2004/05 chce mzdové náklady dále snižovat.

"Je to naše práce. Musíme poskládat tým, který může soutěžit o Stanley Cup
a který může mít dobrou základní část."

Doug Armstrong - generální manažer Dallas Stars

Hicks tedy nečeká razantní snížení rozpočtu. Přesto je v tuto chvíli nad slunce jasnější, že v létě se obejde trh volných agentů bez zájmu Dallasu. Žádné velké posily jako v minulých letech se očekávat nedají vedení musí hledat cestu jak ušetřit a zde se nabízí několik možností.

Zůstane Derian Hatcher?

Dallas může vyčkávat s podpisem kapitána Deriana Hatchera na 1. červen, kdy s ním mohou začít jednat i ostatní kluby. Vyčkat na výši jejich nabídek a potom nabídnout svoji smlouvu.

Podobně se podařilo loni San Jose snížit kontrakt Teemu Selanneho z 9 na 6 milionů. Doug Armstrong by tím riskoval ztrátu Deriana Hatchera. Na druhou strany by měl jistotu, že jej nepřeplatí.

Těžká práce čeká vedení s novou smlouvou pro Marty Turca. Po té co loni podepsal José Theodor smlouvu na 5 milionů dolarů bude Turco požadovat podobný kontrakt. Zvláště, když se mu v letošní sezóně podařilo stlačit průměr obdržených branek na 1,72 a statistik si v zámoří opravdu cení. S největší pravděpodobností můžeme předpokládat, že Marty Turco skončí před arbitráží.

Richardu Matvichukovi zřejmě vedení nabídne kontrakt o výši zhruba 2 miliony a smlouva pro Stephane Robidase by neměla převýšit jeden milion.

Jakmile budou podepsáni volní agenti, mohl by Armstrong vyplatit ze smlouvy Clauda Lemieuxe a Rona Tugnutta. Lemieux bude v příští sezóně pobírat plat 2,5 milionu dolarů a 0,5 milionu z této částky bude hradit Phoenix. Pokud by ho Dallas vykoupil ze smlouvy zaplatil by 1,65 milionu.

Tugnutt bude v příští sezóně pobírat 2,8 milionu a plné odkoupení by bylo 1,84 milionu. Velké peníze by mohli ušetřit v případu Pierre Turgeona, s jeho smlouvou to ale bude velice komplikované.

Další možností je vyměnit hráče s vyšší smlouvou a dát příležitost levným mladíkům. Tím by se uvolnil prostor pro podepsání smluv s důležitými hráči Hatcherem a Turcem.

Výměna může otevřít prostor pro mladé hráče

Klauzuli No trade mají ve smlouvě Modano, Guerin a Young a dalších hráčů Zubova, Morrowa, Lehtinena, Kapanena, DiMaia nebo Philippe Bouchera zřejmě nebude chtít vedení vyměnit.

To znamená, že zbývají čtyři hráči, kteří mají vysokou hodnotu na trhu a zároveň by se jejich výměnou znatelně odlehčilo rozpočtu. Je to Jason Arnott - 3,85 mil., Darryl Sydor - 3,5 mil., Richard Matvichuk 2,2 mil. a Stu Barnes - 2,8 mil. Odchod Arnotta se zdá být po vyřazení Turgeona z kádru nepravděpodobným. Jenže s dospívajícím Johnem Erskinem je velice pravděpodobné, že jeden z dvojice Darryl Sydor, Richard Matvichuk (případně oba dva) změní působiště.

Stu Barnes se předvedl v dobrém světle a je dostatečně univerzální. Zřejmě by měl zůstat, jenže pokud se rozpočet klubu dostane do vážnějších potíží nemusí být šetřen ani on. Případně by mohl nahradit ve středu druhé formace Jasona Arnotta. V nejhorším případě odejdou všichni čtyři zmínění hokejisté.

Příležitost ve větší míře v každém případě dostanou mladší hráči Niko Kapanen, Manny Malhotra, Steve Ott nebo třeba nadějný Antti Miettienen.

šipka Použité zdroje: Dallasnews.com
šipka Počet shlédnutí článku: 360842


Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář


nahoru | na úvod
Web4u
Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist