(AP Photo)

Série:   9.4. 1:2   11.4. 6:1   13.4. 2:3   15.4. 3:1   17.4. 5:2   19.4. 3:2

Reportáž  Statistika  Sestava  Fotky

Edmonton

Za nerozhodného stavu jistě není třeba připomínat, jak je pátý zápas v sérii důležitý. Poražený tým, pokud by chtěl pomýšlet na vítězství v sérii, musí dvakrát po sobě zvítězit a to není úloha nikterak jednoduchá.

Hosté z Edmontonu již přijeli oslabeni o Radka Dvořáka, který si ve čtvrtém zápase bez cizího zavinění zlomil ruku. Sezóna pro něj předčasně skončila. Očekávání návratu domácích marodů Guerina a Turgeona do hry, se ukázalo jako liché a Dallas se musel obejít bez jejich služeb. Nicméně Turgeonův návrat se dá očekávat v šestém zápase. Guerinův stav je malinku horší a do série s Edmontonem zřejmě nezasáhne.

První důležitý moment zápasu přišel na počátku 6. minuty. Ethan Moreau zasáhl vysokou holí obličej Scotta Younga a poněvadž mu způsobil krvavé zranění, byl jeho trest čtyřminutový. Pro Dallas to byla dostatečně dlouhá doba na to, aby pohnul s ukazatelem skóre.

"Svou hůl si musím hlídat. Byl to zbytečný faul."
Ethan Moreau

O první gól se na začátku 10. minuty postaral Scott Young. Z pozice obránce bombou prostřelil Tommyho Sala. Ten viděl puk po celou dobu jeho letu, ale na tvrdou střelu nestačil zareagovat.

"Přesilovka je důležitá součást hry a Edmonton dnes za své fauly draze zaplatil."
Sergej Zubov

Ještě v téže minutě vystřelil neméně přesně Sergej Zubov. Jeho střela sice nebyla tak tvrdá jako Youngova, přesto skončila v síti. Před bránou totiž clonil Brenden Morrow společně s Youngem a ti se postarali o to, aby Salo střelu neviděl. To už seděl na trestné lavici Ferguson.

Edmontonu přišla vyloučení Moreaua a Scotta Fergusona draho. Po dvou vyloučeních prohrávali o dva góly a v průběhu zápasu již nedokázali srovnat krok.

"Ze dvou přesilovek jsme vytěžili tři góly. Vytvořili jsme si dobrý náskok."
Derian Hatcher

Oproti předchozím zápasům tentokráte oba dva týmy tolik nezdržovaly, hrálo se dlouho bez přerušení. Šance se střídaly na obou stranách. Turca v brance Domácích prověřil Todd Marchant. Na druhé straně minul Rob DiMaio branku a backhandový pokus Morrowa chytil Salo.

V první větší šanci se ve druhé třetině ocitl Kirk Muller, branku však minul. V 6. minutě vybojoval puk na útočné modré Sergej Zubov, s pukem si popojel a vystřelil. Salem vyražený puk vrátil do sítě Mike Modano.

"Ten puk nemohl lépe odskočit. Dostal jsem ho přesně na hůl."
Mike Modano

Minutu po gólu se v dobré pozici neprosadil Kapanen. V 10. minutě se první formace Hvězd usadila před brankou olejářů a její akce dvakrát zakončoval střelou Scott Young, skóre zápasu se neměnilo.

V 11. minutě fauloval Kirk Muller a v oslabení ujeli Niko Kapanen s Jere Lehtinenem a v situaci dva na dva si vykoledovali vyloučení Erica Brewera. V těchto chvílích hrál Dallas bez Modana, který z odešel do šatny. Jakmile se vrátil na led, hned mohl skórovat.

V 19. minutě divákům v hale zatrnulo. Marty Turco si vyjel za branku pro puk a při rozehrávce ho okolo projíždějící Laraque úmyslně zasáhl do kotníku. Přesně do toho kotníku, se kterým marodil v základní části. Trenér Dave Tippett na střídačce doslova zuřil a div nevběhl za Laraquem na led.

"Podle mého názoru to byl úmyslný pokus zranit protihráče."

Turcovi chvíli trvalo, než se ze zákroku vzpamatoval. V utkání ovšem pokračoval bez viditelného problému. Diváci Turca okamžitě odměnili hlasitým povzbuzováním.

"V kotníku mě dost bodlo. Vůbec jsem nevěděl kdo to byl."
Marty Turco

Ve třetí třetině se nejprve neprosadil Ulf Dahlén a hned po něm na druhé straně střelou zápěstím prověřil Turca Marchant. Další Marchantovu střelu zblokoval Morrow a ještě v témže střídání se dostal k zakončení potřetí. Turco jeho pokus chytil a Marchanta odstavil Zubov.

V zápětí udeřil Dallas a na konci gólové akce nebyl nikdo jiný, než Sergej Zubov. Jeho střelu si srazili hostující hráči do sítě sami. Čtyřbrankové vedení domácí ukolébalo a trest na sebe nenechal dlouho čekat. Na konci 10. minuty vstřelil první gól hostí Mike Comrie a v 19 minutě přidal druhý Eric Brewer. Hostů byl najednou plný led. V průběhu třetí třetiny navíc odstoupil se zraněním Jason Arnott.

Edmonton minutu a půl před koncem odvolali z branky Tommyho Sala. Dallasu trvalo více než minutu, než se trefil do opuštěné branky. Šťastným střelcem se nakonec stal Manny Malhotra, pro něhož to byl první gól v play - off v kariéře.

Sydor, Morrow, Young se radují, autor - AP

Pravá nefalšovaná gólová radost v podání Scotta Younga a Darryla Sydora, autor - AP

Ethan Moreau ohrožuje Marty Turca, kterému vypomáhá Jere Lehtinen, autor - AP

Niko Kapanen předvádí nečistou hru holí, autor - AP

Mike Modano - miláček domácího publika vstřelil gól. Dallas vede 3:0, autor - AP

Manny Malhota vstřelil prvního gól v play-off, autor - AP

Sergej Zubov byl ústřední postavou zápasu a po zásluze byl vyhášen nejlepším hráčem utkání, autor - AP