Dallas Stars czDallas Stars cz
Stránky o Dallas Stars, klubu NHL

 30. 6. 04 Draft 2004 - den první  DS.com

Armstrong hledí do budoucnosti

Už několik let za sebou zastává generální manažer Stars Doug Armstrong během vstupního draftu stejnou strategii. Již potřetí v řadě byl otevřený jednáním s manažery ostatních klubů a směňoval dallaské volby v draftu za jiné. A znovu se mu podařilo mít v prvních třech kolech draftu více voleb, než původně na Dallas před samotným draftem připadalo.

Dallas vstupoval do letošního draftu se čtyřmi výběry v prvních třech kolech. V jednu chvíli dokonce disponoval sedmi výběry, nakonec však vybral jen pět hokejistů a zbývající práva vyměnil za dvě místa v třetím kole příštího draftu.

Něco takového se však letos nedělo poprvé. Dobrou zprávou pro dallaské fanoušky je, že vedení to s omlazováním týmu myslí skutečně vážně.

Během let 2002-2005 nasbíral Armstrong v prvních třech kolech draftu celkově 19 výběrů (včetně čtyř výběrů, které budou mít Stars k dispozici následující rok).

"Změnili jsme strategii. Jsme rozhodnuti naplnit tým mladými hráči, kteří by u nás mohli hokejově vyrůst. Myslím si, že nás čeká světlá budoucnost."
Doug Armstrong, generální manažer Stars

Celý draft začal velmi hekticky. Mnoho týmů se pokoušelo na poslední chvíli směnit své volby v prvním kole za jiné, aby měly jistotu, že si budou moci vybrat hráče, které měly v hledáčku. Na dallaské straně byl ovšem klid. Stars měli pro první kolo vyhlídnutých několik nadějných hráčů a dvacátá volba jim zaručovala, že alespoň pár z nich bude v době, kdy na ně přijde řada, ještě k dispozici.

Trpělivé čekání dallaského stolu vyrušil až telefonát od stolu Ďáblů. Ti nabídli za dallaskou dvacátou volbu svou dvaadvacátou a k tomu přihodili ještě jednu volbu v třetím kole draftu (celkově 88. pozici).

Nebylo proč tuto výhodnou nabídku nepřijmout. Těsně před zamýšlenou dallaskou volbou byla totiž stále velká šance, že Stars si vyberou některého ze skupiny vyhlídnutých hokejistů. A to dokonce tak velká, že když volali funkcionáři od stolu San José, že by rádi směnili svou osmadvacátou volbu v prvním kole draftu za dallaskou dvaadvacátou a k tomu ještě přihodili jednu volbu v druhém a třetím kole draftu (52. a 91. volba celkově), nebylo proč říci ne.

Pak už přišla řada na samotnou volbu Stars v prvním kole. Z osmadvacátého místa celkově si Stars vybrali obránce Marka Fistrica, který disponuje mimořádnými fyzickými parametry - 188 cm a 105 kg.

"Jsme nadšeni, že se nám podařilo draftovat někoho s tak výjimečnými čísly. Mark vyniká hlavně ve hře dozadu a dovede výborně využít své urostlé postavy. Je velmi těžké se proti němu prosadit. Sice není naladěn na ofenzívní strunu, ale to neznamená, že neumí přihrát. Naopak, je schopen velmi účinně založit protiútok z hloubi obranné třetiny."
Tim Bernhardt, ředitel sekce amatérského skautingu

Vskutku, Fistric je dobře rostlý. Má široká ramena, široký a vyvinutý hrudník. Určitě nežertoval, když přítomným reportérům, kteří ho zpovídali, sdělil, že díky své vypracované postavě má někdy problém najít v obchodě s konfekcí sako, které by mu padlo.

"Držím se hlavně zpátky, v obraně. Tam je moje síla. Je hodně těžké přes mě projít, umím být dostatečně důrazný a v defenzívě jsem velmi spolehlivý. Jsem nadšený, že mě draftoval klub jako Dallas."
Mark Fistric, obránce

Při své druhé volbě Hvězdy draftovaly dalšího hráče, kterého měly v hledáčku. Z 34. pozice si vybraly Johana Franssona ze Švédska. Fransson je útočně laděný obránce, ohromující svým pohybem po ledě.

"Johan je talentovaný mladík, který je excelentním bruslařem. Jeho doménou je především ofenzívní hra. Potřebuje jen zesílit, ale na to je ještě dost času, vždyť je mu teprve 18 let. Cítíme, že by pro nás v budoucnu mohl být velkým přínosem."
Tim Bernhardt, ředitel sekce amatérského skautingu

Sám Fransson cítí, že nejvíce by měl zapracovat na síle. A přibrat na váze.

"Tlačím se hodně do útoku, umím nabruslit s pukem do útočné třetiny, dobře vystřelit i nahrát. Potřebuji jen zesílit a zapracovat na důrazu."
Johan Fransson, obránce

V další volbě (52. celkově) Stars sáhli po pravém křídlu Raymondu Sawadovi z klubu Nanaimo (BCHL - British Columbia Hockey League). Sawada v právě skončené sezóně dosáhl průměru téměř jednoho bodu na zápas, v 54 utkáních bodoval dvaapadesátkrát (20 branek a 32 nahrávek).

"Ray je platný v obraně i v útoku. Umí přitvrdit, skvěle kombinuje tvrdost s technickým pojetím hry."
Tim Bernhardt, ředitel sekce amatérského skautingu

Sawada přiznává, že má větší radost z dobré přihrávky než z gólu.

"Jsem silovým útočníkem, který dobře a účinně forčekuje. Rád servíruji puk hráčům, kteří střílejí góly."
Raymond Sawada, útočník

O dvě volby později si Stars vybrali 193 cm vysokého a 85 kg vážícího Niklase Grossmana. Stejně jako u Fristica funkcionáře Hvězd zaujala především jeho velikost a tvrdý styl hry.

"Nik je vysoký, dobře stavěný obránce, který toho umí využít. Těžko se proti němu hraje, rádi draftujeme hráče podobného typu."
Tim Bernhardt, ředitel sekce amatérského skautingu

Konečně, ve své poslední volbě prvního dne Stars draftovali levé křídlo Johna Lammerse z Lethbridge (WHL). V uplynulé sezóně Lammers v 62 utkáních nasbíral 45 bodů za 21 branek a 24 nahrávek.

"John je talentovaný mladík, jenž to umí hlavně v útoku. Minulý rok reprezentoval tým Kanady do 18-ti let na několika mezinárodních akcích. Počítáme, že i příští rok bude hrát v Lethbridge. Měl by pokračovat v růstu a ještě vylepšit a vypilovat svůj ofenzívní potenciál."
Tim Bernhardt, ředitel sekce amatérského skautingu

Dallas měl k dispozici ještě dvě volby v třetím kole (88. a 91. celkově), ale obě nakonec směnil s Washingtonem, respektive s Vancouverem za jejich volby v třetím kole příštího draftu.

"Dnešek se nám opravdu vydařil. Vybrali jsme si hráče, které jsme před draftem chtěli. Nemohli jsme nevyužít příležitosti, která se výhodnými směnami jednotlivých pozic nabízela. Navíc i po prvních volbách byli námi vyhlédnutí hráči stále k dispozici. Tim a Les odvedli skvělou práci, přesně předpověděli, na jakých místech by asi měli být hráči vybráni a tak to ani nebyl tak velký risk."
Doug Armstrong, generální manažer Stars

Bernhardt a Jackson byli po prvním dni s průběhem draftu spokojeni zhruba stejně.

"Celkově se nám první den vydařil. Draftovali jsme přesně ty typy hráčů, které jsme chtěli. Potřebovali jsme získat nějaké mladé, nadějné obránce a to se nám myslím podařilo. Chtěli jsme dva urostlé beky a máme je."
Tim Bernhardt, ředitel sekce amatérského skautingu

Druhý den budou Stars v nastoupené filozofii mladého týmu se zkušeným jádrem pokračovat. Armstrong vždy myslí i na budoucnost, na novou mladou krev, která je pro každý tým nepostradatelná.

27. června v osm hodin ráno draft pokračuje zbývajícími šesti koly. Dallas bude mít, tedy pokud nedojde k žádné změně, k dispozici celkem pět voleb - ve čtvrtém kole přijde na řadu jako šestý (104. místo celkově), v šestém kole bude draftovat ze 183. místa, v sedmém z 218. místa, v osmém z 248. místa a konečně v devátém z 280. místa celkově.

šipka Použité zdroje: Dallas Stars.com
šipka Překlad článku: Kamil Šamulák
šipka Počet shlédnutí článku 140981

Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář

Web4u

Reklama

Dobyli jsme Vídeň

Shrnutí mistrovství světa ve Vídni, kde čeští reprezentanti vybojovali zlaté medaile
www.marken.cz

Češi a Slováci v dějinách NHL

Osudy více než dvou desítek čechů a slováků v NHL
www.marken.cz

Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist