Dallas Stars czDallas Stars cz
Neoficiální české stránky Dallas Stars, klubu NHL
Hledání

Článek 25.5. Pierre Turgeon nechtěnou Hvězdou  Radek Štolpa

32 - letý centr u Stars zřejmě skončil

Pierre Turgeon

V létě roku 2001 vítali v Dallasu Pierre Turgeona s velkou pompou. Hvězdy se chtěly s jeho pomocí se mohou dostat k vysněnému Stanley Cupu. Dnes po uplynutí necelé poloviny smlouvy nejenže v Dallasu Stanley Cup nemají, ale Turgeon zažívá podle statistik nejhorší období ve své kariéře.

Bob Gainey nikdy nebyl na poli volných agentů nikterak agresivní. Byl přesvědčen o tom, že hlavně sám hráč musí chtít hrát za hvězdy a tak mu v létě roku 2001 vyfoukla Philadelfia Johna Leclaira a Jeremyho Roenicka. V té chvíli byl Turgeon v podstatě jediným volným elitním hráčem.

V tom roce St. Louis zametli s Dallasem ve druhém kole Stanley Cupu a právě Pierre Turgeon byl spolu s Romanem Turkem hlavní postavou týmu s notičkou na prsou. V základní části sezóny 2000/01 nasbíral v 79 zápasech 82 bodů a v 15 utkáních vyřazovací části přidal dalších 15 bodů.

Gainey měl za úkol nahradit odcházejícího Bretta Hulla a nezbývalo mu než věřit, že Turgeon bude tou pravou posilou. Nabídl mu smlouvu na pět let v celkové hodnotě 32,5 milionů dolarů a jako bonus do ní zahrnul klauzuli "No trade".

Jenže nová posila byla pro Kena Hitchcoka darem doslova danajským. Společně s Modanem a Nieuwendykem měl v sestavě tři centry, kteří by v jiném klubu hráli ve středu prvního útoku.

Způsob hry Dallasu se ani trochu nepodobal stylu St. Louis. Vytříbený technik se dlouho nemohl vyrovnat s taktikou nahazovaných puků, vyžadovanou trenérem Hitchcokem. Z elitního ofenzivního útoku St. Louis se najednou ocitl ve třetím formaci, nasazované na nejlepší soupeřovy hráče s ryze defenzivními úkoly.

Dost podivné využití hráče s ročním příjmem sedmi milionů, jehož největší síla spočívá v útočné fázi.

Ubylo mu času na ledě, přibylo obranných úkolů a křídla ve třetí formaci (Pellerin, Hogue, Sim) zdaleka nedosahovaly kvalit jeho bývalých spoluhráčů. Výsledkem bylo nejdelší období bez vstřeleného gólu v kariéře.

V lednu 2002, když byl Hitchcok odvolán, se v Dallasu změnilo mnoho věcí. Mezi nimi bylo i složení útočných formací. Turgeon dostal na pravé křídlo Jere Lehtinena a na levou stranu Martina Ručínského. Po Olympijské přestávce vytvořili nejproduktivnější útok Dallasu a to stále nastupovali jako třetí v pořadí. Jenže Martin Ručínský byl vyměněn do New York Rangers a Jere Lehtinen se zranil.

Když Dallas vyměnil Nieuwendyka do New Jersey a opačným směrem putoval Jason Arnott, měly Hvězdy v sestavě opět tři výborné centry. S novým trenérem Davem Tippettem svitla Turgeonovi naděje na lepší zítřky. Zvláště když přišel jeho oblíbený spoluhráč Scott Young. Dlouho to vypadalo, že Arnott bude hrát s Modanem a Guerinem a Pierre bude nastupovat do středu druhého útoku mezi Lehtinena s Youngem.

Jenže naděje opravdu jen svitla. Kouč jej zařadil na levé křídlo, vedle Jasona Arnotta. Pro kovaného centra dost těžká pozice. Třiatřicetiletý veterán si musel poprvé v kariéře zvykat na novou roli. Dave Tippett mu nedával nikterak mnoho příležitostí a jeho průměrný čas na ledě nedosáhl ani 15 minut. Celkem osm útočníků chodilo na led častěji než on. Kvůli zranění zameškal 17 utkání a přesto asistoval u 30 branek. Více asistencí si připsali pouze Mike Modano, Sergej Zubov a Darryl Sydor. Vstřelil 12 branek a pět z nich bylo vítězných.

Do play-off se vrátil po zlomenině kotníku. Jeho čas na ledě klesl až na 12,5 minuty a nastupoval na levé křídlo čtvrtého útoku. Do čtvrtého zápasu jej trenér Dave Tippett nenominoval dokonce vůbec.

V St. Louis byl nejvytíženějším centrem (za zápas odehrál v průměru 19 minut), největší hvězdou a tou se v Dallasu nikdy nestal. Nedostal dostatek příležitostí v první formaci s dostatečným časem na ledě, při přesilovkách, v klíčových momentech utkání. Stars draze nakoupili ostrý nůž a dva roky se s ním pokoušeli krájet chléb tupou stranou. Zřejmě dodnes nepochopili jeho přednosti.

Když se jej dnes chtějí zbavit, míří proti nim jejich vlastní zbraň, klauzule "No trade". Ta znemožňuje Turgeona jen tak vyměnit. O vyplacení z kontraktu, o kterém jsme se dozvěděli z českých médií jako o hotové věci, nechtějí v Dallasu ani slyšet. Podle regulí jsou totiž povinni vyplatit hráči 2/3 jeho platu a to je pro tři následující sezóny 20,5 milionu. Dvě třetiny by tedy přesahovaly 13 milionů a za tyhle peníze by si Dallas mohl dovolit podepsat v létě volné agenty Deriana Hatchera i Marty Turca.

Ve středu stáhlo vedení klubu Turgeona z listiny nechráněných hráčů, protože o něj žádný tým neprojevil zájem. Stars sice dostali několik nabídek, jenže nikdo nechce platit Turgeonovi po tři nadcházející ročníky tak vysokou gáži.

Veškeré operace se tak zřejmě přesouvají až na začátek dalšího ročníku. To se jej Hvězdy chystají poslat na farmu, aby si rozmyslel své trvání na klauzuli "No trade". V současné době máme jen jednu jistotu. Dny Pierre Turgeona v Dallasu jsou sečteny.

šipka Použité zdroje: Faceoff.com
šipka Počet shlédnutí článku: 68896


Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář


nahoru | na úvod
Web4u

Reklama

Marken.cz

VHS, DVD, ročenky, životopisy, kroniky, zkrátka vše z NHL, Evropy, Extraligy a reprezentace
www.marken.cz

Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist