Dallas Stars czDallas Stars cz
Neoficiální české stránky Dallas Stars, klubu NHL
Hledání

Článek 7.5. Opravdu Mocní Kačeři  Radek Štolpa

Edmonton se může donekonečna pokoušet Dallas pokořit a stejně se mu to nepodaří. Pak se Hvězdám v cestě za vysněným Stanley Cupem postaví do cesty Anaheim a po šesti zápasech je pošle na dovolenou. Jak Anaheim ukázal již proti Detroitu, jeho postup nebyl dílem náhody a jeho velikost byla postupem přes Dallas jen potvrzena.

"Porazit Detroit byl úspěch, přidat skalp Dallasu je zázrak."
Steve Thomas

Čím vlastně Anaheim vyřazuje jednoho favorita za druhým? Faktorů je jistě mnoho a můžeme o nich debatovat téměř do nekonečna. Anaheim disponuje vším co má vítězný tým mít. Má ve svém středu zkušené veterány, rychlonohé,mrštné a vytříbené techniky, tvrdé a důrazné obránce, nadějné mladíky a zejména vynikajícího gólmana.

"Všichni se musíme podívat do zrcadla a zeptat se, zda jsme pro postup
udělali opravdu vše. Nepředvedl jsem skvělé zákroky v klíčových okamžicích."

Marty Turco

Můžeme nad kvalitami Jeana Sebastiana Giguera pochybovat a spekulovat. Co je však nevyvratitelný fakt, je skutečnost, že momentálně chytá v životní formě. A na vyřazení obou favoritů má zřejmě největší podíl. V lecčems připomíná Dominika Haška v podobné formě v Naganu a postěžoval si na to i řízný obránce Chris Chelios z Detroitu.

Vynikající gólman dává svému týmu naději na vítězství, přináší do kabiny v play-off tolik potřebný klid a co je nejdůležitější zvyšuje týmu sebedůvěru. A Giguere ji dokázal zvýšit způsobem nebývalým. Jenže samotný brankář na zajištění postupu v play-off nestačí.

Kačeři již nejsou vystrašeným obětním beránkem velkých a bohatých klubů, kterým v minulosti sloužili pro sbírání bodů a vylepšování statistik. Před sezonou výborně posílili, když přivedli přesně ty hráče, které potřebovali do svého herního systému V březnu před uzávěrkou přestupů několika dalšími posilami sílu mužstva ještě umocnili. Ano, budování týmu začíná již před sezonou a není dílem jedné sezóny.

Budování vítězného týmu, ale nekončí vytrejdováním posil. Je to jako s květinkou, nestačí ji jen zasadit, musíte ji okopávat zalévat, chránit proti škůdcům. A když všechny tyhle postupy dodržíte ani potom nemáte pěkný květ zaručen. Přijde povodeň nebo vichřice a vaše pěkně se rozvíjející květinka rázem vezme za své, ještě než stačila rozkvést do plné krásy.

"Náš tým je schopen řídit svůj vlastní osud. Musí pro to ovšem odevzdat perfektní výkon a ten jsme dnes viděli."
Dave Tippett

Tak takhle hovořil trenér Stars Dave Tippett po pátém utkání. Tyhle slova mohl pronést v celé sérii jen jednou.

Opravdu vydal Dallas maximální úsilí pro to aby postoupil do dalších bojů? Zřejmě nevydal. Jen jednou dokázal v zápase dominovat a vyhrát o tři branky. Jednou se mu podařilo o gól Kačery porazit a celkem čtyřikrát odcházeli Hvězdy z boje poraženy o jediný gól.

Anaheim mu totiž svou bezchybnou hrou nejlepší výkon prostě nedovolil předvést. Výborně přikryl v sérii s Edmontonem dominující Mika Modana, Sergeje Zubova a ofenzivní sílu Dallasu tím měrou velkou otupil. Zvláště když druhá úderná formace vedená Jasonem Arnottem nepředvedla žádné nadprůměrné výkony.

"Nemohu slovy ani popsat, jak jsem zklamán."
Jason Arnott

Anaheim v lecčems připomíná úspěšné české olympioniky z Nagana. Mají za zády skvělého gólmana a nemají co ztratit. Navíc jejich taktika je silně podobá té české. Výborná hra v obraně, když na modré čáře Kačeři vytvářejí mnohokrát téměř neprostupný obranný val, podpořená rychlým přechodem do útoku, který je až smrtelně nebezpečný a efektivní.

Když v prvním zápase rozhodl v pátém prodloužení, do té doby bodově paběrkující Petr Sýkora, jakoby jste jej polili živou vodou. Ve druhém zápase byl u všech gólů Anaheimu, včetně toho vítězného. A opět to bylo v prodloužení. Když ve třetím zápase hvězdy dokáží poprvé připravit Ducks hořkost porážky, vypadá to s nimi mnohem lépe.

Jenže čtvrtý zápas rozhoduje opět někdo jiný než Sýkora. Mike Leclerc využije přesilovku, potrestá vyloučení Jasona Arnotta, který jen velmi nerad opouští trestnou lavici. Do konce zápasu zbývá 107 vteřin. Velmi málo času na odpověď. V šestém - rozhodujícím zápase se opět prosazuje třetí formace Anaheimu, která budila v noci ze snu hráče Detroitu. A když ve třetí třetině vstřelí dva důležité góly do té doby sterilní obránci, je osud Dallasu zpečetěn.

Anaheim nedisponuje podle statistik zrovna nejlepší přesilovkou a v play-off se v ní dlouho trápí. Když je to potřeba, využije přesilovku sváteční střelec Adam Oates a Mike Leclerc v ní dokonce vstřelí vítězný gól.

Ducks zaznamenali v základní části 24 jednogólových vítězství, což byl společně s New Jersey nejlepší výkon v této statistice. Ze zápasů letošního play-off jen jednou končí zápas Anaheimu jiným než jednobrankovým rozdílem. Dvakrát vstřelí vítězný gól v prodloužení proti Detroitu a dvakrát tento kousek zopakuje proti Dallasu.

Anaheim disponuje důležitou schopností vyhrávat i velmi vyrovnané zápasy a jak podle statistiky vidno, v základní části poctivě trénoval. Inu těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Navíc rozhoduje tyto zápasy v samém závěru normální hrací doby, kdy je pro soupeře velice těžké, až nemožné odpovědět.

Jak je zřetelné, Mocní Kačeři disponují opravdu mocnými zbraněmi a dokáží s nimi i patřičně zacházet. Není divu, že vyřadili dva favorizované týmy. V obou sériích si vítězství zasloužili měrou vrchovatou a mluvit o pouze štěstí by bylo pokrytectvím. Právě proto nemusí být jejich cesta ve vyřazovacích bojích ani zdaleka u konce.

šipka Použité zdroje: Faceoff.com
šipka Počet shlédnutí článku: 69703


Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář


nahoru | na úvod
Web4u

Reklama

Marken.cz

VHS, DVD, ročenky, životopisy, kroniky, zkrátka vše z NHL, Evropy, Extraligy a reprezentace
www.marken.cz

Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist