Hledání

Článek 22.4. Nezdolný Marty Turco  Kamil Šamulák

Brankář Stars je klidný i navzdory zvyšující se kritice

Marty Turco

Po skončení základní části měl na svém kontě brankář Marty Turco nejnižší průměr obdržených branek na zápas od druhé světové války (1,72). Ale žádná statistika, tedy ani tento skvělý počin, vám neulehčí práci v play-off. Tam se začíná znovu.

V prvních třech utkáních úvodního kola play-off, kdy Hvězdy z Dallasu čelí Edmontonu, Turco neodvádí výkony odpovídající výkonům ze základní části. Spíše chytá tak, jak by jste mohli očekávat od nováčka play-off.

Stars ale očekávali mnohem více než jen výkony na úrovni novice.

Turco inkasoval laciný gól v prvním zápase, kdy Stars podlehli Oilers 1:2. Další hloupý gól dostal v utkání druhém, což ale tým nemrzelo, neboť jasně porazil soupeře 6:1. Další laciný gól v utkání číslo 3 už však vydláždil Edmontonu cestu k výhře 3:2.

I přes to všechno se Turco nepřestává sebejistě naparovat. Nepřestává si být jistý sám sebou. To byl jeden z důvodů, proč mu vedení Hvězd na konci léta tak věřilo, proč připustilo odchod Eda Belfoura z týmu. Dokonce i když neuspěje, nesvěšuje Marty hlavu.

"Kdyby jsme hráli hodně mizerně, byl bych trochu ustaraný. Ale to není ten případ, proto se netrápíme."
Marty Turco, brankář Stars

Během základní části Turco inkasoval pouze několik laciných branek.

Marty dosáhl v základní části průměru 1,72 gólů na zápas, což je nejnižší průměr od doby, kdy Tony Esposito v sezóně 1971-72 měl průměr 1,77 branek na zápas. Turco dále zakončil sezónu s bilancí 31 výher, 10 proher, 10 remíz a s nejlepší úspěšností zásahů mezi brankáři - 93,2%.

Turco velice dobře během základní části snášel tlak vyvíjený na prvního brankáře týmu - tuto roli plnil poprvé - a Hvězdy byly přesvědčeny, že Turco bude stejně dobře snášet i mnohem silnější tlak v play-off. Měl totiž skvělou pověst díky své kariéře v universitním hokeji. Čtyřikrát dovedl Michiganskou universitu do finále soutěže NCAA (finále se účastní čtyři týmy) a dvakrát jí dovedl až na nejvyšší vrchol - k zisku titulu.

Ale velmi lacině inkasovaný gól v prvním utkání, který dal Oilers impuls k obratu v utkání, pak tři góly v rychlém sledu (během 3 minut a 5 vteřin) ve třetí třetině třetího utkání, včetně nevysvětlitelného gólu, který inkasoval Turco mezi betony po lehké střele zápěstím Fernanda Pisaniho, pořádně otřásly důvěrou v Turcovy schopnosti.

Po prvních dvou třetinách třetího zápasu série nic nenasvědčovalo tomu, že by Edmonton mohl pro něj nepříznivý stav utkání zvrátit. Turco byl tak báječně dokonalý jako v základní části a pochytal všech 15 střel, které na něj byly vyslány. Ve třetí třetině však přišla blamáž.

Historici NHL nejsou šokováni Turcovými prvními zápasy ve vyřazovacích bojích. Aby jste našli brankáře, který hned ve svém prvním roce, ve kterém se stal týmovou brankářskou jedničkou, vyhrál Stanley Cup, musíte se vrátit do roku 1986 k montrealskému Patricku Royovi.

Zkušený gólman je standardním kouskem skládanky každého týmu usilujícího o Stanley Cup. V roce 1999 Belfourova hvězdná hra dovedla Stars k jejich prvnímu Stanley Cupu v klubové historii.

Turco však není u Stars jediný, komu se nedaří. Obránce Richard Matvichuk vyprodukoval v probíhající sérii už dvě chyby, po kterých jeho tým inkasoval. Kapitán Derian Hatcher díky trestu z prvních dvou utkání nemohl nastoupit do třetího zápasu série, čímž značně snížil sílu dallaské obrany. Útok, který vyprodukoval šest gólů ve druhém utkání, zvládl pouze tři góly ve zbylých dvou utkáních.

"Jsou zde věci, které můžeme dělat mnohem lépe."