Dallas Stars czDallas Stars cz
Neoficiální české stránky Dallas Stars, klubu NHL
Hledání

Článek 17.4. Modano už není osamělou Hvězdou  Kamil Šamulák

Oilers už mnohokrát padli v playoff za oběť Modanově velikosti, rychlosti a zručnosti. Teď se ještě budou muset postarat i o Jasona Arnotta.

Derian Hatcher

Dokonce ještě dnes, šest let od prvního zmateného hledání receptu na úspěch proti Stars, si v Edmontonu myslí, že tvrdá hra může Modana umlčet.

Jaké názory v otázce, jak Modana zastavit, panují v edmontonské šatně?

"Nedejte mu čas a prostor a držte ho daleko od své brány.
A možná vám pomůže i modlení."

Scott Ferguson, obránce Oilers

"Nenechte ho bruslit. Nesmíte mu dovolit využít jeho rychlost."
Fernando Pisani, křídlo edmontonské cheking line

"Jestliže mu v prvních deseti minutách jdete hodně tvrdě do těla,
otráví ho to."

Alexej Semenov, útočník Oilers

"Nesmíte mu nechat puk na hokejce moc dlouho."
Ethan Moreau, útočník Oilers

Názory všech zpovídaných hráčů jsou vesměs shodné. Někteří snad mají i pravdu. Od posledního vzájemného měření sil se však soupisky obou týmů změnily, kvalitních hráčů v řadách Stars přibylo. Oilers tak budou muset řešit ještě jednu závažnou otázku. Jak rozhodně si povedou jejich menší centři proti středním útočníkům Stars, zvlášť když jejich řady ještě rozšířil mohutný Jason Arnott?

Řekl bych, že si nepovedou moc dobře.

Oilers padli za oběť Modanově rychlosti, velikosti a zručnosti vícekrát, než by si chtěli pamatovat. Jaké statistiky by chtěli zapomenout? Ve 32 utkáních play-off zaznamenal Mike proti Edmontonu 27 bodů. A těch bodů není více jenom proto, že někdy musel odcházet z ledu. Po něm přicházel na led Joe Nieuwendyk nebo Guy Carbonneau: oba velmi dobří a spolehliví veteráni, kteří proti Edmontonu stříleli důležité góly. Pět z nich bylo vítězných.

Nieuwendykova čísla však nejsou s Modanovými tak docela srovnatelná - 15 bodů v 21 zápasech - a tak se Oilers pokoušeli nasazovat Todda Marchanta na Modana, aby Doug Weight mohl hrát proti někomu, kdo není tak dominantní.

Také Arnottova výška, síla a nesmírně tvrdá střela, kterou se znovu prezentuje od začátku března, si žádají velkou pozornost. Oilers mají možnost střídat Marchanta, Mika Comrieho, Marty Reasonera a Shawna Horcoffa na odražení Modana a pak Arnotta. Komplikovanou záležitostí je skutečnost, že Marchantova úloha v týmu se tento rok změnila.

"Dívám se na Marchanta jako na jednoho z nejhouževnatějších středních útočníků v lize."
Dave Tippett, trenér Stars

Oilers hledí na Marchanta jako na svého prvního centra. Vrátí se rázem do úlohy osobního hlídače Modana?

"Měl bych být překvapen? Ne."
Todd Marchant, střední útočník Oilers

Udělá to však MacTavish? Nasadí Marchanta na Modana? Nechtěl o tom nic říci, ale brzy se uvidí, pro jaké řešení se rozhodl. Jisté je, že Dallas má větší útočníky a vyrovnanější kádr. To dělá ze Stars jasného favorita pro sázkaře. Ale Tippett nechce připustit, že by výšková převaha jeho hráčů byla nějakou velkou výhodou.

"Nemyslím si, že výšková převaha nám dává nějakou velkou výhodu. Jestliže hrajete srdcem a dáváte do hry všechno, nezáleží na tom, kolik měříte. Každý hraje v play-off na sto procent."
Dave Tippett, trenér Stars

Můžete hrát mnohem lépe než k čemu vás předurčují vaše tělesné proporce. Nebo hůře. S Niko Kapanenem ve třetí a Manny Malhotrou ve čtvrté lajně, jsou průměrné proporce středních útočníků Stars následující - 188 cm, 93 kg. Průměry u Oilers jsou výrazně nižší - 180 cm a 83,5 kg. Jestliže Dallas nasadí na střed čtvrtého útoku Steva Otta, průměry se sníží. Ale výrazná výšková dominance zůstává v každém případě v prvních dvou pětkách.

A i když bude Modano pokračovat ve svém střeleckém trápení - skóroval pouze jednou v posledních 15-ti zápasech základní části - Arnott je hrozbou, která ho nahradí.

"Nechci na něj vyvíjet jakýkoli tlak, ale Arnott se pro nás stává klíčovým hráčem. Jeho forma je v posledních týdnech na vzestupu."
Bill Guerin, útočník Stars

Bylo to perfektně načasované pro Dallas, který ztratil Guerina a Pierra Turgeona kvůli dlouhodobějším zraněním už od konce února. Arnott okamžitě vyrostl v útoku mezi Stu Barnesem a Ulfem Dahlénem a zaznamenal 20 bodů za posledních 23 utkání. Dřívější Olejář bojoval od října minulého roku se zraněním kotníku a také potřeboval čas na doléčení zlomeného prstu, který si vyžadoval každodenní injekce po dobu tří týdnů.

"Je to podivný pocit, jeden prst máte celý nehybný a ty dva kolem něj z poloviny. Nemohl jsem pořádně sevřít hokejku. Ale časem si na to zvyknete. Teď už se cítím mnohem lépe a sebejistěji."
Jason Arnott, hráč Stars

Arnott se stal odpovědí na to, jak si Dallas poradí bez Turgeona a Guerina. A jak on sám by řešil edmontonský problém? Jakým stylem by on sám hrál na Modana?

"Hrál jsem proti němu vícekrát, když jsem byl v New Jersey než v Edmontonu a pokaždé to bylo těžké. Využíval jsem především své výšky a síly."
Jason Arnott, hráč Stars

Zase. Oh, dobře.

šipka Použité zdroje: Faceoff.com
šipka Počet shlédnutí článku: 70468


Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář


nahoru | na úvod
Web4u

Reklama

Marken.cz

VHS, DVD, ročenky, životopisy, kroniky, zkrátka vše z NHL, Evropy, Extraligy a reprezentace
www.marken.cz

Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist