Dallas Stars czDallas Stars cz
Neoficiální české stránky Dallas Stars, klubu NHL
Hledání

Článek 9.4. Play - off začíná  Kamil Šamulák

A je to tady znovu. Ve vyřazovacích bojích hokejisté z Dallasu opět narazí na Edmonton Oilers. Pošesté za posledních sedm let.

Když v neděli základní část skončila, oba si mohli říci, že svých předsezónních cílů dosáhli.

Dallas vyhrál nad Edmontonem čtyři poslední série playoff. Na šestnáct výher potřeboval dvacet zápasů. V základní části letošní sezóny narazili hokejisté Stars na Edmonton čtyřikrát a třikrát odcházeli jako vítězové. Z toho dvakrát vyhráli doma. Za posledních sedm sezón narazili Stars v základní části doma na Oilers čtrnáctkrát a ani jednou neodcházeli poraženi (13 výher-0 proher-1 remíza).

Tomu se říká dominance.

V posledních devíti zápasech letošní základní části Stars ani jednou neodcházeli bodově naprázdno. I díky tomu i po konci základní části vévodí Západní konferenci. A to i přesto, že v posledních zápasech byli oslabeni o několik hráčů základní sestavy (Guerin, Turgeon, Boucher).

Brankář Marty Turco na konci sezóny výrazně pomohl Stars k první příčce na Západě, když v posledních třech zápasech inkasoval pouze jedenkrát, což mu dopomohlo k průměru 1,72 branek na zápas - což je nejlepší výkon od druhé světové války.

Vyhlídky týmu

V prvních čtyřech měsících základní části byli Stars týmem s nejvyrovnanějšími výkony v lize. S počátkem února měli Stars nejlepší bilanci v lize a směřovali k zisku Presidents´ Trophy.

Ale pak zranění kotníku vyřadilo Turca ze hry na 18 utkání a Stars začali postupně ztrácet důležité body. Jen těžko se jim dařilo vyhrávat s náhradní dvojicí gólmanů - s Ronem Tugnuttem a Corey Hirschem. Když se však Turco navrátil do sestavy, začali Stars znovu s příznačnou lehkostí vyhrávat.

Turca čeká v playoff premiéra. Doposud v playoff nenastoupil byť jen k jedinému zápasu a proto budou jeho výkony ostře sledovány. Dallas se bude muset obejít v playoff bez Billa Guerina, jednoho z nejsilovějších útočníků v lize, a to přinejmenším na první dvě utkání úvodního kola playoff.

Vedení Stars věří, že Bill Guerin bude zpátky alespoň na některá utkání playoff. Důvodem Guerinovi absence jsou problémy s pravým stehenním svalem, které si přivodil na konci měsíce února.

Všichni u Stars se však drží naděje, že Guerin bude fit už pro třetí a čtvrté utkání úvodního kola playoff. Ale to se jeví jako velice nepravděpodobné.

Guerin by měl začít s bruslením asi za týden, ale určitě ještě bude potřebovat několik dnů těžkého tréninku k tomu, aby mohl bez obtíží nastoupit do některého ze zápasů playoff.

Po dobu Guerinovi absence se rozehrál střední útočník Jason Arnott a konečně začal být tím hráčem, jakým býval v New Jersey. Také levé křídlo Brenden Morrow hraje ve výrazné pohodě a po konci základní části má na svém kontě rekordních 21 branek a svého střeleckého maxima dosáhlo i pravé křídlo Jere Lehtinen (31 branek).

Získáním veterána Stu Barnese kompenzovalo vedení Stars dlouhodobější zranění Turgeona a Guerina a příchodem obránce Lyla Odeleina Stars vylepšili své obranné řady. Odeleina sice na několik zápasů vyřadilo nedoléčené zranění nohy, ale po překonání tohoto problému se na konci základní části ukazoval ve velice dobrém světle. Pokud se do začátku playoff neuzdraví Philippe Boucher, který je mimo hru kvůli naraženému hrudníku, nastoupí Odelein i v playoff.

Jediná výměna, která se Stars letos nepovedla, je příchod Lemieuxe. Claude Lemieux byl do Dallasu vybrán především díky dobré hře ve vyřazovacích bojích, ale doposud ukazuje jen málo z toho, co předváděl před několika lety. Lemieux zaznamenal od svého příchodu ke Stars ve 32 utkáních jenom dva góly. V Dallasu se ale stále věří tomu, že s nástupem playoff jeho výkony porostou a že se Lemieux stane silou, která dopomůže týmu k zisku Stanley Cupu.

Celou sezónu byli Stars pyšní na svou širokou soupisku. Mají na ní jedenáct hráčů, kteří letos nastříleli deset a více branek.

Předpovědi pro play - off

Hvězdy výrazně zlepšily svou ofenzivní činnost. Hlavní zásluhu na tom má jejich trenér Dave Tippett, který týmu naordinoval rychlejší tempo hry. Hvězdy si také velmi dobře počínaly v obraně. Inkasovaly v základní části 169 branek, nejméně v Západní konferenci.

Derian Hatcher je lídrem týmu. Je velký, hraje tvrdě a umí také výrazně přispět týmové ofensivě, což potvrdil ziskem osmi gólů a dvaadvaceti nahrávek. V hodnocení +/- skončil na čísle +37.

Jako obvykle Stars počítají s tím, že se Derian Hatcher postará o nejlepšího střelce Edmontonu, levé křídlo Ryana Smythe. Jestliže to Smythově lajně půjde, má Edmonton šanci. Bude prací Deriana Hatchera a Richarda Matvichuka držet Ryana na uzdě a neumožnit jeho útoku skórovat.

Aktuální stav zraněných

Pravé křídlo Bill Guerin je mimo hru přinejmenším pro první dvě utkání úvodního kola playoff. Důvodem je dlouhodobá rekonvalescence po těžkém zranění stehna. ... Levé křídlo Pierre Turgeon je mimo hru přinejmenším na dva týdny vinou podstoupeného chirurgického zákroku na kotníku. ... Obránce Philippe Boucher je vyřazen ze hry díky hrudní pohmožděnině. Měl by se však vrátit co nejdříve.

Pravděpodobný vývoj série

Stars zvítězí v pěti utkáních. Větší vyváženost útočných řad a brankářské umění Marty Turca dostanou Dallas do druhého kola Stanley Cupu. Stars mají doma vynikající bilanci - 28 výher, 5 proher, 6 remíz a 2 prohry po prodloužení. Zkušení hráči jako Modano zajistí Stars účast ve druhém kole playoff.

Pravděpodobné složení formací pro první kolo

Útočníci

Jere Lehtinen - Mike Modano - Scott Young

Ulf Dahlén - Jason Arnott - Stu Barnes

Brenden Morrow - Niko Kapanen - Rob DiMaio

Kirk Muller - Manny Malhotra - Claude Lemieux

Obránci

Sergej Zubov - Derian Hatcher

Darryl Sydor - Philippe Boucher

Richard Matvichuk - Lyle Odelein / Stephane Robidas

Brankáři

Marty Turco, Ron Tugnutt

Přesilová hra

Mike Modano - Jason Arnott - Jere Lehtinen, Scott Young - Sergej Zubov

Oslabení

Jere Lehtinen - Niko Kapanen, Philippe Boucher - Derian Hatcher

šipka Použité zdroje: Faceoff.com
šipka Počet shlédnutí článku: 69704


Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář


nahoru | na úvod
Web4u

Reklama

Marken.cz

VHS, DVD, ročenky, životopisy, kroniky, zkrátka vše z NHL, Evropy, Extraligy a reprezentace
www.marken.cz

Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist