Dallas Stars czDallas Stars cz
Neoficiální české stránky Dallas Stars, klubu NHL
Hledání

Článek 27.3. Všechny změny k lepšímu  Kamil Šamulák

Stephane Robidas nalezl v Dallasu dlouho hledané štěstí

Stephane Robidas

Bezpochyby nejskvělejší věcí, která se obránci Stephane Robidasovi v letošní sezóně přihodila, musí být narození jeho prvního dítěte, Justina Stephana, který přišel na svět před několika málo týdny.

Ale povědět, že je to jediná zásadní změna, která ho v letošní sezóně potkala, by bylo daleko od pravdy. Život šestadvacetiletého rodáka z Quebecu totiž doznal celé řady důležitých změn.

A všechny byly k lepšímu.

Všechno to začalo v září minulého roku. Tehdy byl ještě Robidas členem klubu Montreal Canadiens a vždy ho stálo hodně úsilí dostat se do základní sestavy. Pak ale přišla výměna ke Stars. Výměna, za níž Robidas z větší části děkuje Guy Carbonneaovi, který v Dallasu zastává funkci speciálního asistenta generálního manažera a dříve působil u Canadiens jako asistent trenéra.

Byl to právě Carbonneau, který Robidase doporučoval vedení Stars. Mluvil o tom, že je mnohem lepší než by mohla naznačovat jeho statistika. Robidas totiž minulou sezónu zrovna nezářil a připsal si 25 minusových bodů. Robidasova cesta ke Stars však nebyla přímočará. Nejdřív si ho totiž v tzv. waiver draftu vybrali z Montrealu zástupci Atlanty, až pak přišla nabídka od Stars. Ti získali jeho služby za později dohodnutou výhodu.

"Vím, že hlavní zásluhu na mém příchodu má Carbo. Když jsem se tady ocitl, pomyslel jsem si - ´Musím hrát dobře, protože mně doporučil Carbonneau´. Nechtěl jsem, aby to vypadalo, že udělal špatně, když se za mně zaručil."
Stephane Robidas

Ani Guy Carbonneau ani Robidas však nikoho nezklamali. I když Robidas potřeboval trochu času na to, aby ostatní přesvědčil o tom, co Carbonneau věděl už dávno. Totiž to, že je dobrým hráčem a že do týmu výborně zapadne.

Když Stephane Robidas přicházel ke Stars, pravděpodobně ho valná většina fanoušků moc dobře neznala. Je možno říci, že i pro většinu hráčů Stars byl velkou neznámou. A tak pro něj bylo velmi těžké zapadnou do obrany, ve které již řadu let působí stejní klíčoví hráči.

Robidas to bral spíše jako příležitost ke zlepšení než jako výzvu.

"Hrají spolu už hodně let (pozn.red.: je tím myšlen Hatcher, Matvichuk, Zubov a Sydor). Společně vyhráli Stanley Cup a v dalším roce opět společně dokráčeli až do finále. V klubu je opravdu už řadu let výborná obrana. Jsem velmi šťastný, že v ní můžu nastupovat."

"Podívejte se na pět našich nejlepších obránců. Každý z nich by mohl nastupovat ve většině týmů v prvním obranném páru. Pro mně je něco výjimečného, že mohu být součástí tak skvělé obrany."

Stephane Robidas

Každý z této pětice obránců by mohl potvrdit, že je velmi těžké mezi ně proniknout.

"Jistě je. Nelžu Vám. Obzvláště pro mladé kluky přicházející do týmu. Jsme spolu již dlouhou dobu a i když to nerad říkám, jsme něco jako exkluzivní klub."
Derian Hatcher, obránce Stars

Stephane začal brzy dokazovat, že by mohl do tohoto klubu zapadnout, dokonce i když se o to pokusil v asi nejlepší skupině obránců NHL. Stephane je totiž velikým dříčem. Ať po něm požadují cokoli, Robidas je schopen se tomu podřídit. Ačkoli podle měřítek NHL patří spíše k menším hráčům (180 cm, 86 kg), je Robidas u puku vždy nejdříve a rád ho odehraje z obranného pásma i tehdy, je-li nucen podstoupit od protivníka naražení na mantinel.

A také nemá žádné problémy takovou laskavost vracet - dokonce i mnohem větším a silnějším hráčům než je on sám.

"Asi každý, kdo se podívá na soupisku a zjistí jeho fyzické parametry, si pomyslí, že je na ligu malý a že se jako obránce nemůže prosadit. Ale u něho není malá výška limitujícím faktorem. Je totiž velmi houževnatým a soutěživým hráčem. Jakmile někoho bodyčekuje, není to jenom takový obyčejný bodyček, je to vždy extra tvrdá rána. V lize je jen málo takových hráčů. Když někoho udeří, udělá to opravdu hodně tvrdě."
Dave Tippett, trenér Stars

Umí ale také tvrdý úder přijmout, žádá-li si to situace. To ho dělá tak výjimečným, protože pro vítězství je ochoten podstoupit řadu nepříjemných soubojů.

Robidas rozhodně není elitním střelcem. Gól ale umí dát také. Letos již má na kontě tři branky - jedna z nich byla vítězná a další zase znamenala vyrovnání ve třetí třetině.

Góly a asistence jsou však pouze třešničkou na dortu. Jeho hra, ať již s brankami nebo bez nich, budí respekt jak u jeho spoluhráčů, tak u trenérů, vedení a fanoušků.

Vždy patřil v lize mezi nejvíce respektované a obávané obránce.

"Překonal všechna očekávání. To alespoň tvrdí vedení, fanoušci, hráči
a trenéři, což je pro něj velkou poctou. Musí být příjemným překvapením pro kohokoli. Když je na ledě, nikdy nehraje zákeřně. Je ochoten tvrdě bojovat a přijímat i tvrdé rány. Dělá spoustu důležitých věcí, kterých si mnoho lidí nevšimne. Ale my si toho všímáme a i koučové to vědí. Už jsem s ním několikrát hrál a hraji s ním velmi rád."

Derian Hatcher, obránce Stars

šipka Použité zdroje: Dallasstars.com
šipka Počet shlédnutí článku: 69717


Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář


nahoru | na úvod
Web4u

Reklama

Marken.cz

VHS, DVD, ročenky, životopisy, kroniky, zkrátka vše z NHL, Evropy, Extraligy a reprezentace
www.marken.cz

Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist