Dallas Stars czDallas Stars cz
Neoficiální české stránky Dallas Stars, klubu NHL
Hledání

Článek 4.2. Ulf Dahlén stále hvězdou  Kamil Šamulák

Střední útočník Hvězd Mike Modano připouští, že byl před osmi lety velmi zklamaný, když se týmové vedení rozhodlo zbavit Ulfa Dahlena a vytrejdovalo ho do San Jose Sharks.

Někomu mohou Modanovy pocity přijít jako nadsazené, zvlášť když trejdy jsou přirozenou součástí týmového dění. Po mnoho let jsou hráči vyměňování, opouštějí tým jako volní agenti nebo odcházejí z jiných důvodů. Během své dlouhé kariéry v dresu Hvězd viděl Modano mnoho hráčů přicházet a zase odcházet. S mnohými z nich nastupoval v útoku.

Tak proč byl tedy tak zklamaný, když se Dallas v březnu roku 1994 zbavil služeb tak ostříleného veterána?

"Podívejte se na Ulfovy statistiky. Ty hovoří za vše"
Mike Modano

Statistiky, o kterých Mike Modano hovoří, jsou skutečně úchvatné. A nejen to. V době, kdy hrál Ulf Dahlén v jednom týmu s Modanem, se oběma hodně dařilo a jejich výsledky z té doby patří k tomu nejlepšímu, co zatím oba v lize předvedli. Modano se dvakrát dostal na úroveň 93 bodů (sezóny 1992-93 a 1993-94) a zaznamenal také své střelecké maximum - 50 branek v 76 zápasech. Také Dahlénovi vzájemná spolupráce prospívala a v sezóně 1993-94 si zapsal do svých osobních statistik rekordních 35 gólů a 74 bodů.

Tohleto vzájemné prospívání je pravý důvod toho, proč byl Mike z Dahlénova odchodu tak smutný. Těžko odhadnout jakých hranic by oba dosáhli, kdyby švédský veterán v týmu zůstal.

Skutečnost, že nejlepší hráč týmových statistik byl tak zklamán z konce spolupráce s Dahlénem, již sama o sobě vypovídá o kvalitách tohoto 35-ti letého Švéda.

Pokud vás slova Mike Modana dostatečně nepřesvědčila o přednostech urostlého internacionála, podívejme se tedy do statistik. Dahlen po čtvrtině odehraných zápasů okupuje čelní příčky týmového kanadského bodování, lepší než on jsou pouze Sergej Zubov, Modano a Bill Guerin.

Dahlen si jako jeden z mála v týmu udržuje střeleckou konzistenci. Jeho gólové příspěvky jsou víceméně pravidelné. Když Dallas zahajoval jízdu po západní Kanadě, Dahlén bodoval již v šesti po sobě jdoucích zápasech. Během zmiňovaných šesti zápasů zaznamenal tři branky a stejný počet asistencí.

A nejen to. Dahlén je doslova nadšený tím, že může znovu oblékat dres Hvězd.

"V týmu je mnoho velmi dobrých hráčů a pro každého hokejistu je radostí s nimi hrát. Tak třeba Mike Modano. Modano je jedním z nejlepších útočníků v lize, je výborný na obou stranách kluziště. Je tak snadné s nim hrát. Vždy na sebe váže hodně pozornosti obránců a tím poskytuje hodně prostoru svým křídlům. Ty pak mohou nerušeně skórovat. Škoda jen, že se mu nedostává takového uznání, jaké by si zasloužil."
Ulf Dahlén

Dahlén je již řadu let považován za jednoho z nejlepších hráčů podél hrazení a speciálně v brankovišti. Mnoho jeho branek padá z bezprostřední blízkosti, po tom co si udělá prostor před soupeřovou brankou.

"Hraji tak již od mého vstupu do NHL. Ve Švédsku jsem se před brankovištěm moc neobjevoval, začalo to až s mým vstupem do ligy."
Ulf Dahlén

Další Dahlenovou neocenitelnou devízou je podle Deriana Hatchera bruslení.

"Je výborný bruslař. Přímo skvělý. Pokaždé, když hrajete proti výborným bruslařům, je to velmi těžké. Velmi rychle se kolem vás mihnou a vy nemáte dost času k tomu, aby jste jim puk vzali."
Derian Hatcher

Dahlen je skutečně vyjímečný bruslař a často tuto svou přednost umí mistrně využít.

"Můžete ho bodyčekovat a on stále stojí na bruslích a má puk pod kontrolou. V tomto je velmi podobný Jaromíru Jágrovi. Když má Jaromír nabrusleno, je téměř nemožné ho odstavit od puku. A v tomhle mu je Ulf velmi, velmi podobný."
Derian Hatcher

Dahlenův arzenál zbraní je však ještě rozmanitější. Má mimořádný cit pro hru, umí se výborně pohybovat po ledě i bez puku a nacházet si tak výhodné pozice pro střelbu z případné nahrávky. A pak je tu ještě jedna specialita, kterou zvládá v lize jen velmi málo hráčů. Dahlen umí s rutinou mistra dělat obloučky na velmi malém prostoru, prudce měnit směr jízdy a to všechno při plné rychlosti a se vztyčenou hlavou, což mu zaručuje dokonalý přehled o dění před brankou.

"Je to ta jediná věc, kterou zvládám opravdu výborně. Začal jsem s tím když mi bylo 15 let. Umožňuje vám to mít neustálý přehled o dění na ledě. Jenom nevím, jak to začalo. Prostě jsem to z ničeho nic uměl a pak už jsem to jenom piloval. Je to zázrak a taky to jako něco nadpřirozeného vypadá. Někdy to tak i funguje."
Ulf Dahlén

Je to technika, kterou se řada hračů nemá šanci vůbec naučit.

"Hráči v lize už si o tom povídají léta. Je to skutečně ojedinělá zvláštnost."
Dave Tippett

Stejně výjmečná je jeho schopnost dostat se zpátky do situace, v které se nacházel před několika lety. Vypadá to, jakoby vlastně nikdy nebyl mimo.

"Vůbec se nezměnil, je pořád stejný. Ale to pro mně není žádné překvapení."
Derian Hatcher

šipka Použité zdroje: Dallasnews.com
šipka Počet shlédnutí článku: 57768


Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář


nahoru | na úvod
Web4u

Reklama

Marken.cz

VHS, DVD, ročenky, životopisy, kroniky, zkrátka vše z NHL, Evropy, Extraligy a reprezentace
www.marken.cz

Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist