Dallas Stars czWeblog Dallas Stars
Blog o Dallas Stars, NHL a ledním hokeji
 

 25. 8. 05 Smlouva mezi NHL a IIHF ano či ne?  R. Štolpa

Smlouva mezi NHL a IIHF je prolematika velice a velice zapeklitá a dá se na ní pohlížet hned z několika stran. Můžete se na ni dívat jako hráč, jako agent, jako majitel evrpoského klubu, jako majitel klubu NHL nebo třeba klubu ruského. Ve výčtu bych mohl pokračovat. Pro každého ta smlouva něco znamená a pokaždé to je něco jiného.

Jak se mám ale na tuto smlouvu dívat já, fanoušek ledního hokeje? A to hokeje nejenom zámořského, jak by se dalo podle stránek o Dallasu předpokládat, ale také třeba jako příznivec (spíše sympatizant) Zlína a Pardubic.

Než ligové kluby odsouhlasily smlouvu mezi NHL, zdála se být situace postavena jasně. Kluby nemají co ztratit. Chtěly zkrátka vyšší odstupné za hráče a odstupné za opakovaný transfer, toť zřejmě hlavní požadavky našich klubů. Vždyť přece, pokud smlouva uzavřena nebude, budeme si odstupné vyjednávat sami a přece si ho nevyjednáme nižší. Nebo snad ano?

Potud všechno v pořádku. Ovšem do té doby, než přijde nátlak ze strany IIHF, která hrozí případným zákazem startu v Euro Hockey Tour. Ptám se proboha proč? Proč nestojí hokejová federace za svými členy, proč jde proti nim? Po nátlaku se pro smouvu vysloví i dostatečný počet klubů, které si spočítají, že i kompromisní smlouva pro ně může být za jistých okolností výhodná.

Ne však pro všechny a tak Pardubicím odchází Petr Průcha a Petr Sýkora, Zlínu Jaroslav Balaštík, Liberci skvělý bek Ladislav Šmíd, Vsetínu gólmanská jednička Tomáš Pöpperle. Další hráči už tolik zřejmě tolik kluby nebolí. Buďto se jedná o hráče, o kterých se vědělo, že se do NHL vrátí a nebo to nejsou klíčoví hráči, viz třeba Ivan Huml, Vojtěch Polák nebo třeba David Kuchejda. Hráči jsou rádi, že si mohou v zámoří zahrát, trošku přivydělat, no klubová vedení, zejména to pardubické a zlínské se rozpalují doběla. Pár dní před začátkem soutěže přišli o své klenoty.

Když se teď zeptám, jestli by nebylo lepší smlouvu nepodepsat, odpověď se zdá být jednoznačná. Nepodepsat!

Jenže ono to ovšem tak jednoznačné není. O sankce ze strany IIHF strach nemám, protože vyřazením našich a případně ruských hráčů by se EHT stalo z mladého elegána rázem otrhaným a ještě k tomu jednorukým a jednonohým strašákem. Jde spíše o naši pozici v NHL.

V tomto týdnu totiž Gary Bettman doporučil klubům NHL, aby nepodepisovaly smlouvy s ruskými nováčky. On totiž Bettman je liška podšitá. Kluby NHL si jednoduše počkají, až hráčům v Evropě (nyní konkrétně v Rusku) doběhnou stávající smlouvy a pak budou mít hráče úplně zadarmo. Rusko totiž smlouvu mezi IIHF a NHL jak známo nepodepsalo.

A to si pište, že hráči budou chtít do NHL odcházet i z bohatého Ruska a tím spíše od nás. Tak si prostě na svůj konec kontraktu počkají a kluby je stejně neudrží. Smlouva nesmlouva.

Už jsem snad tu prokletou smlouvu prodrbal ze všech stran a přece se najde ještě jedna rovina. NHL přináší českým hráčů ty nejlepší a nejtěžší zápasy a přináší jim jich nejvíce ze všech ligových soutěží na světě. Přináší jim srovnání s nejlepšími hokejisty, přináší jim zkušenosti. Ať se nám to líbí nebo ne, naši hráči se díky NHL zlepšují. Nabyté zkušenosti pak zúročují nejen na mezinárodních soutěžích, ale i při svém návratu zpět do vlasti.

Tak co myslíte? Podepsat nebo nepodepsat?

nahoru | na úvod
Prohockey
Web4u

Reklama

Marken.cz

VHS, DVD, ročenky, životopisy, kroniky, zkrátka vše z NHL, Evropy, Extraligy a reprezentace
www.marken.cz

TOPlist

Odkazy

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist