Dallas Stars czDallas Stars cz
Stránky o klubu NHL

Článek 13.6. Dvě Hvězdy v týmu USA  Kamil Šamulák

Morrow reprezentuje tým Kanady

Bill Guerin

Osm nejlepších světových výběrů bude v létě v rámci druhého ročníku Světového poháru soupeřit o titul neoficiálního světového šampióna. A na jejich soupiskách bude opět několik hráčů klubu Dallas Stars.

Do Amerického výběru byli z týmu Hvězd nominováni střední útočník Mike Modano a pravé křídlo Bill Guerin. Nominaci oznámil 12. května na tiskové konferenci konané v St. Paul, stát Minnesota -- jediné město, ve kterém se na půdě Spojených států bude turnaj hrát -- generální manažer amerického výběru. Celkově bylo na soupisku nominováno 23 hráčů.

Modano s Guerinem se účastnili již prvního ročníku Světového poháru v roce 1996, kdy Spojené státy porazily ve finálové sérii Kanadu. Pro Modana to bude již devátá mezinárodní akce v dresu národního týmu. Jak sám říká, je to pro něj úplně něco jiného než klubové hraní.

"Ty dvě věci se prostě nedají srovnávat. Když nastupujete za národní tým,
je v tom mnohem více hrdosti a pýchy. Snažíte se společně s ostatními dokázat, že právě vaše zem je ta nejlepší na světě. Vždy, když vás povolají reprezentovat, jste hrozně hrdý a šťastný."

Mike Modano, kapitán Stars

Mike Modano

Modano, který v sedmi zápasech minulého Světového poháru zaznamenal šest bodů za dvě branky a čtyři nahrávky, také již dvakrát reprezentoval tým Spojených států na olympijských hrách (1998, 2002). Rodák z Livonie (stát Michigan) tak dobře zná sílu amerického týmu.

"Tým je plný urostlých a rychlých hráčů, to může být naše výhoda. Navíc máme velmi zkušený mančaft, každý z týmu má zkušenosti z mezinárodní scény a všichni vědí, co všechno je třeba pro vítězství udělat. Nemůžete si přát více."
Mike Modano, kapitán Stars

A co si Modano myslí o šancích týmu zopakovat minulé vítězství?

"Myslím si, že je tu velmi slušná šance, že se nám to podaří. Sami cítíme,
že je to v našich silách. Zkušení a talentovaní jsme na to dost. Převážnou většinu týmu navíc tvoří hráči, kteří se účastnili jak minulého ročníku Světového poháru tak olympijských her v Salt Lake City. Také může pomoci, že hodně kluků spolu hrálo nebo hraje i v klubech NHL, jako například já s Guerinem. Doufáme taky, že nám pomůže týden společné přípravy."

Mike Modano, kapitán Stars

Guerin, rodák z Worcesteru (stát Massachusetts), bude na nadcházející akci reprezentovat Spojené Státy již pošesté. Stejně jako Modano se účastnil obou posledních olympijských turnajů. Oblékaní dresu s hvězdami a pruhy mu podle vlastních slov nikdy nezevšední.

"Myslím si, že čím jste starší tím více si ceníte, že jste byl vybrán. Je to obrovská čest moci reprezentovat svou zem, a to v jakémkoli odvětví. Vždy, když vám hrají vaši hymnu, cítíte zvláštní mrazení."
Bill Guerin, pravé křídlo Stars

Stejně jako Modano i Guerin cítí slušnou šanci na zopakování minulého vítězství.

"Myslím si, že naše šance jsou stejně velké jako tenkrát. Jestli se letos sehrajeme jen z poloviny tak rychle jako minule, bude to výborné. Minule
jsme hráli jako tým a jestli i letos budeme držet pospolu, naše šance budou ještě větší."

Bill Guerin, pravé křídlo Stars

Modano s Guerinem už teď začínají s přípravou na největší událost hokejového léta. Pro Modana to znamená jen zvýšení tréninkových dávek, které si každoročně přes léto nakládá.

"Letos musím celou přípravu popohnat. S tréninkem jsem začal už před časem, teď je třeba jen zvýšit dávky. Počítám s tím, že na led půjdu v polovině července. To bude znamenat, že před nástupem do kempu budu už tři čtyři týdny na ledě. Všechno se posunulo asi o měsíc dopředu, ale nevadí mi to.
Moc se totiž na Světový pohár těším. Vím, že si to všichni parádně užijeme. Hokej je pro nás všechny stále především velká zábava. Hodně si cením toho, že mohu být pohromadě s tolika výbornými hokejisty."

Mike Modano, kapitán Stars

Brenden Morrow

Spojené státy nejsou jediným týmem, který má na soupisce některého z hráčů Stars. Do týmu největšího favorita turnaje, Kanady, byl samotným Waynem Gretzkym vybrán Brenden Morrow. Cítí to jako ohromnou příležitost.

"Všichni mladí hokejisté v Kanadě sní o tom, že jednou na sebe navléknou dres s javorovým listem na prsou a budou reprezentovat svou vlast a že jednoho dne zvednou nad hlavu Stanley Cup."
Brenden Morrow, levé křídlo Stars

Morrow dosud reprezentoval Kanadu na šesti mezinárodních akcích. Nikdy však na olympijských hrách či na Světovém poháru. A proto si nabízené šance velmi cení.

"Kanada je vždy považována za favorita. Ať už se jedná o jakýkoli hokejový turnaj. Na Světovém poháru však bude více dobrých výběrů. Už neplatí, že v NHL hrají jen Kanaďané, dnes je tam i spousta evropských či amerických hvězd. I přesto si myslím, že pro Světový pohár jsme favorité."
Brenden Morrow, levé křídlo Stars

Kanada nemá jen tým hvězd. Manažeři prozíravě nominovali i mladé hráče a hráče typu Morrowa, kteří by měli tvrdit hru. Morrow v tom vidí mnoho pozitivního

"Řekl bych, že naší nejsilnější stránkou bude forčeking. Další výhodou je, že máme mladý tým. Nebude nám tedy chybět energie, budeme dokončovat každý střet a budeme mít aktivní forčeking po celých 60 minut. Stále máme v týmu hodně superhvězd, ale myslím si, že tento tým bude navíc hrát i hodně tvrdě."
Brenden Morrow, levé křídlo Stars

Tým Finska má na soupisce pro Světový pohár hned tři hráče Stars. Trojnásobný vítěz Frank Selke Trophy Jere Lehtinen bude svou rodnou zemi reprezentovat již podvanácté. Obránce Teppo Numminen zatím reprezentoval tým Finska na dvanácti mezinárodních akcích. Světový pohár tedy bude jeho třináctou akcí. V týmu je také Niko Kapanen, který na posledním mistrovství světa v Praze finské trenéry svou hrou hodně potěšil a v sedmi zápasech si připsal 5 bodů za dva góly a tři nahrávky.

Světový pohár se bude konat od 30. srpna do 14 září. Obhájci trofeje jsou Američané, stříbrní medailisté z posledních zimních olympijských her v Salt Lake City (2002). V severoamerické skupině se s nimi utkají zlatí medailisté ze Salt Lake City Kanaďané, minuloroční vítězové MS Slováci a tým Ruska. V evropské skupině na sebe narazí týmy Švédska, Finska, České republiky a Německa.

Hrací systém turnaje, jeho program a televizní partneři, kteří ho budou vysílat, byli představeni již minulý měsíc na tiskové konferenci konané v Air Canada Center v Torontu. Světový pohár je společnou akcí organizací NHLPA a NHL, v kooperaci s Mezinárodní federací ledního hokeje (IIHF).

"Světový pohár 2004 zajistí světové veřejnosti mimořádnou podívanou. Navíc se hraje ve velmi atraktivním formátu, účastní se ho jen nejlepší hokejové výběry světa, a představí se na něm bezpočet hokejových superhvězd z NHL.
Po více než 30 let se hráči NHL účastní mezinárodních turnajů a Světový
pohár 2004 je unikátní akcí, jak představit nejlepší hokejisty světa na dvou kontinentech. Pevně věřím, že se tato akce zapíše mezi největší hokejové
akce historie."

Billy Daly, viceprezident exekutivy NHL

"Naše dlouhá tradice v mezinárodním hokeji dala vzniknout několika nezapomenutelným okamžikům, a to v podání těch nejlepších světových hráčů. Světový pohár 2004 slibuje, že budeme v této skvělé tradici
pokračovat. Současná generace hokejových hvězd se bude moci představit veřejnosti v turnaji, kterého se účastní jen ti nejlepší. Všichni naši hráči jsou hrdí, že mohou reprezentovat svou zemi na jedné z největších hokejových
akcí dneška."

Ted Saskin, jeden z předních představitelů organizace NHLPA

"Doufám, že Světový pohár 2004 bude další velkolepou hokejovou akcí, jen 17 měsíců po skončení nezapomenutelného olympijského turnaje v Salt Lake City. Předešlé Kanadské poháry, i první Světový pohár, nabídly hokejovým fanouškům tu nejskvělejší hokejovou podívanou a od Světového poháru 2004 čekáme to samé. Chtěl bych poděkovat NHL i NHLPA ze jejich excelentní spolupráci, která umožnila takový turnaj uskutečnit."
René Fasel, prezident IIHF

První ročník Světového poháru byl sehrán roku 1996. World Cup je pokračovatelem tradice setkávání se těch největších hokejových hvězd, která započala Světovou sérií roku 1972 a pokračovala přes Challenge Cup v roce 1979, Rendez-Vous ´87 a sérii Kanadských pohárů, jehož poslední ročník se konal v roce 1991, právě až k prvnímu Světovému poháru.

šipka Překlad článku: Kamil Šamulák
šipka Použité zdroje: Dallasstars.com
šipka Počet shlédnutí článku: 288480


Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář


nahoru | na úvod
Web4u
Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist